Як вибрати праску

Тип

Проста праска – сьогодні все рідше можна зустріти такий тип. Має обмежену кількість функцій, виробляє сухе прасування, немає можливості пароутворення. Найпростіший і дешевий варіант.

Парова праска – найбільш поширений варіант. Має в наявності велику кількість функцій, що дозволяють підлаштовувати прасування буквально під будь-який тип тканини. Такі праски легкі, мають високу ступінь прасування, прості у використанні.

Дорожня праска – дуже компактна модель, призначена для використання в подорожі. Має складану ручку і маленьку підошву. Набір функцій спрощений, низька потужність, але своє головне призначення такі праски виконують відмінно.

Відпарювач – дозволяє прасувати одяг лише за допомогою подачі пари.

  • Ручний – досить компактні і не особливо важкі. Резервуар для води до 200мл. Як правило, такі пристрої добре справляються з прасуванням одягу з не надто щільних тканин.
  • Стаціонарний – вішалка для одягу + потужний відпарювач із великим резервуаром для води. Коштує значно дорожче за ручний, але й впорається з будь-яким видом тканини.

Прасувальна система – професійний комплект, що складається з праски з парогенератором і багатофункціональної прасувальної дошки. В числі можливостей – підігрів дошки, фіксація одягу, утворення «повітряної подушки» між дошкою і виробом. Такий варіант підійде тим, хто часто прасує велику кількість речей.

Прасувальний прес – складається з двох нагрівальних поверхонь. Прасувальні преси іноді оснащуються парогенераторами. Переваги: не розтягує і не зміщує тканину (відмінно підходить для приклеювання термоналіпок на одяг). Недоліки: непридатність до роботи з об'ємними речами, неможливість розтягування і стягування тканини шляхом нагрівання.

Прасувальні преси рекомендуються для прасування великих виробів або великої кількості виробів (для готелів, лазень).

Важливо: купуючи прасувальний прес, зверніть увагу на розмір робочої поверхні і прасувальний тиск. Чим більше прасувальна поверхня, тим легше прасувати простирадла та інші великі предмети. Зі збільшенням цього параметра зростає ціна пристрою, споживання енергії, його габарити і вага.

Рекомендований прасувальний тиск:

  • до 35 кг – делікатні тканини;
  • 45 кг – оптимальна величина для простої прасувальної роботи;
  • 60 кг – для багатошарових виробів (в тому числі постільна білизна).

Потужність

Потужність – один з основних показників при виборі праски, від якого залежить швидкість нагріву і ефективність прасування. За потужністю праски можна розділити на наступні категорії:

До 1600 Вт (малопотужні) – зустрічаються рідко. В основному це дорожні моделі. Для прасування на сім'ю з кількох осіб такої потужності недостатньо. Подібні праски рекомендуються і для квартир зі старою або неякісною електропроводкою.

1600-2000 Вт (середня потужність) – відносно недорогий і економічний. Моделі з цією потужністю відмінно підійдуть для задоволення потреби невеликої сім'ї.

Більше 2000 Вт (максимальна потужність) – в основному це моделі з парогенератором. Також подібний варіант хороший для великої родини. Настільки потужні праски споживають багато електроенергії і мають високу ціну.

Матеріал підошви

Підошва – гладильна частина праски, вона повинна бути легкою і добре ковзати по поверхні. На це значно впливає матеріал, з якого вона зроблена.

Нержавіюча сталь – такі праски широко поширені, мають середню потужність. Переваги – міцні і стійкі до подряпин (хоча поступаються за цим показником кераміці), добре нагріваються і остигають, прості в очищенні, дешеві. Недолік – більша вага в порівнянні з іншими моделями.

Алюміній – не самий практичний варіант. Переваги – низька вартість, невелика вага, швидко нагріваються і остигають, легко чистяться. Алюміній мають один недолік – на поверхні швидко з'являються подряпини і тріщини, які можуть залишати сліди на делікатній тканини. Іноді для вирішення цього недоліку в комплекті йдуть додаткові насадки, але це збільшує вартість пристрою.

Кераміка або металокераміка – обійдеться дорожче, ніж попередні варіанти. Переваги: легкість ковзання, стійкість до подряпин і тріщин, добре чистяться. Недолік один, але істотний, – крихкість поверхні. Якщо з'являється маленький надкол, то поверхня поступово починає кришитися, і праска ремонту не підлягає. Тому вибирати таку праску слід тим, хто дуже акуратний у використанні техніки.

Тефлон, титан і склокераміка – найсучасніші матеріали для підошви. Переваги: міцність, легкість, дбайливе ставлення до будь-яких тканин. Недоліки: на поверхню чинять негативний вплив металеві аксесуари на одязі (тефлон). Титанові підошви стійкі до зносу і подряпин, але коштують дорого і використовуються в елітних моделях прасок.

Антипригарне – в цю групу входять всі антипригарні покриття, за винятком тефлонових. Загальна перевага – легкість очищення. Конкретні характеристики залежать від складу цього покриття.

Емальоване – така підошва виконується з нержавіючої сталі і покривається спеціальною емаллю. Переваги: легкість ковзання, висока міцність, стійкість до подряпин. Недолік – висока вартість.

Турмалінове – не прилипає до тканин, що важливо при прасуванні легких тканин.

Інші сплави – сьогодні виробники розробляють моделі, підошви яких зроблені з різних матеріалів. Найчастіше ці сплави тримаються в секреті від конкурентів, а, відповідно, і від покупців. Характеристик на них немає – роблячи таку покупку, ви можете придбати «кота в мішку».

Ще одним важливим моментом щодо підошви є розміщення отворів для пари (оптимальне число – 50-110). Бажано, щоб вони були розподілені однаково і чим більше їх буде, тим краще. Це дозволить парі рівномірно подаватися на тканину, і таким чином прасування буде проходити набагато простіше і швидше.

Подвійна підошва

Праска може мати додаткову підошву з матеріалу, відмінного від основної. Друга підошва одягається при необхідності на основну, наприклад, для прасування делікатних тканин, а потім знімається. Вартість таких прасок значно вище звичайних.

Режими

Режими – наявність функцій, що дозволяють зробити процес прасування необтяжливим.

Постійна пара – зустрічається практично у всіх моделей прасок і відрізняється хіба що кількістю виданої пари за хвилину. Найбільш відповідний для більшості тканин варіант – це 30 г/хв.

Паровий удар – використовується для важкорозгладжувальних тканин. Оптимальне значення має становити не менше 100 г/хв (парогенератори забезпечують 120 г/хв і вище).

Вертикальне відпарювання – дуже корисна функція, яка дає можливість прасувати тканини (в тому числі делікатні) у вертикальному положенні праски. Вертикальне відпарювання підходить для вовняних тканин, пальто, шовку і тонких тканин, які не можуть бути схильні до дії підошви праски. Швидкість повинна бути не менше 100 г/хв., інакше прасування буде неефективним. Ця функція гарна для прасування штор та одягу на вішаку.

Розбризкування – вода подається у вигляді спрею. Струмінь повинен бути не сильно потужним, але і не маленьким. Ця функція зручна там, де не слід використовувати пару (тонкі делікатні тканини).

Функції

Захист від накипу – дозволяє використовувати для прасування звичайну неочищену і некип'ячену воду. Може бути у вигляді знімних касет або картриджів (підлягають заміні кожні 2-4 місяці), або системи самоочищення, яка приводиться в дію натисканням необхідної кнопки.

Важливо: не дивлячись на захист від накипу, бажано застосовувати спеціальну воду для прасок або фільтровану воду. Це подовжить термін служби праски.

Захист від крапель – дозволяє уникнути попадання на тканину крапель води, які при низькій температурі не встигають перетворитися на пару. Дуже зручна функція, і краще доплатити за неї, ніж потім мучитися від постійних розводів на одязі!

Автоматичне відключення – дає можливість запобігти пожежі, якщо праску забули відключити. Зазвичай пристрій відключається через 10-20 хвилин, якщо стоїть в нерухомому вертикальному положенні, і через 30-40 секунд – якщо в горизонтальному.

Регулювання подачі пари – дає можливість змінювати інтенсивність подачі пари виходячи з особливостей розгладжувальної тканини – її товщини, типу і ступеня зім'ятості. Чим сильніше подача пари (г/хв), тим легше і ефективніше прасування, але в той же час зростає витрата води.

Важливо: на якість прасування впливає і тиск пари (бар). Чим вище цей параметр, тим більш «складні» і щільні тканини можна випрасувати. Оптимальне налаштування для побутових моделей – 3-4 бар. Для більш складних тканин використовується функція парового удару, що збільшує тиск пари в 2 рази.

Автоматичне змотування шнура – провід забирається в праску при натисканні відповідної кнопки. Така функція зустрічається в дорогих моделях.

Бездротове використання – дає можливість діяти праскою незалежно від розетки. Таким чином, вирішується проблема короткого проводу. Бездротова робота забезпечується спеціальною підставкою, куди час від часу слід встановлювати праску для підтримки температури. Подібні праски коштують дорого.

При прасуванні легких тканин праску на підставку повертають рідко, а ось при роботі з товстими тканинами цю процедуру слід проводити набагато частіше. В цьому випадку виходом буде підключення проводу до праски.

Сигнал автовідключення – світловий і / або звуковий сигнал, який подається пристроєм при автоматичному відключенні.

Оснащення

Парогенератор – пристрій, який утворює пару. Парогенератор складається з бойлера для води і нагрівача, під'єднується до праски за допомогою спеціального шланга. Парогенератор істотно скорочує час прасування речей і надає прасці велику легкість і маневреність (в такій прасці немає власної ємності для води). Недолік – громіздкість.

Парогенератор зустрічається в дорогих прасках, які використовуються для прасування великих обсягів одягу.

Важливо: чим більший об'єм бойлера парогенератора і резервуара для води, тим довше можна прасувати, не доливаючи воду. Зі збільшенням обсягу ростуть і габарити праски, що негативно впливає на комфортність його експлуатації.

Складана ручка – в основному характерна для дорожніх прасок. Але останнім часом зустрічається і в звичайних моделях. Зручно, якщо існує обмеженість простору і коли важливо, щоб техніка займала якомога менше місця.

Довжина шнура – повинна забезпечити легкий доступ праски до найдальшого краю прасувальної поверхні. Занадто довгий шнур буде плутатися під ногами і заважати ходити, а надто короткий – обмежувати рух. Оптимальний варіант – 2 метра.

Важливо: зверніть увагу на плетиво шнура, що захищає його від випадкового контакту з праскою. Добре, якщо провід обертається на 360 ° в місці з'єднання з праскою (шарнірне кріплення) – це подовжить термін експлуатації пристрою і полегшить прасування.

Довжина шланга для пари – повинна становити 1.5 м.

Жолобок для гудзиків – поглиблення в центрі підошви, яке полегшує розгладження тканини біля гудзиків і змійок («блискавок»). Важливо, що при цьому сама підошва не дряпається.

Важливо: чим тонше бортик підошви, тим простіше буде прогладжування тканини під гудзиками.

Насадка для делікатних тканин – захищає від пошкодження чутливі тканини, наприклад, ситець або шовк і забезпечує їх акуратне розгладження. Щоб не зіпсувати річ поверхня насадки робиться ідеально гладкою. Крім цього сама насадка не нагрівається вище гранично допустимої температури.

Хоча в ряді моделей передбачається режим для делікатних тканин, все-таки краще використовувати модель з відповідною насадкою, особливо якщо прасувати речі доводиться часто.

Дисплей – відображає інформацію про роботу праски (в тому числі режим відпарювання, поточна температура). Дисплей спрощує експлуатацію праски, але збільшує його вартість.

Мірна склянка – зручна для заливання води в резервуар праски.

Чохол – спрощує перевезення і зберігання праски (перш за все, дорожніх моделей).

Таким чином, обираючи праску, слід звертати увагу не тільки на глобальні параметри, але і на дрібні, тому що від цього прямо залежить комфортність прасування. Наприклад, вага праски також має значення. Для жінки використовувати важку праску (від 2 кг) буде незручно. Чим легше праска, тим менше втомлюються руки при прасуванні. На сьогоднішній день якість прасування безпосередньо не пов'язана з вагою пристрою.

Виробник

Не рекомендується купувати праски фірм Delfa, Elenberg, Saturn, Scarlett, Vitek, West, Aurora, DEX, Elbee, Maestro, Maxwell, Mirta, Mystery, Orion, Polaris, Rotex, Shivaki, Supra. Найчастіше це самі бюджетні і прості пристрої. Іноді серед них трапляються, наприклад, дорожні моделі. Серед недоліків можна відзначити великий час нагрівання, незбалансовану вагу (часто занадто легкі, щоб прасувати жорсткі тканини), дешеві матеріали підошви (погано ковзають по поверхні), погану збірку, підтікання води разом з парою. В цілому можна знайти серед техніки цієї групи гідні і довговічні екземпляри, проте зробити це складно.

Гарне співвідношення ціни і якості притаманне продукції Binatone, Gorenje, Kenwood, Moulinex, Zanussi, Clatronic, Ariete, Fagor, Zelmer. Ці праски можна віднести до середнього цінового сегменту. Серед них набагато рідше зустрічаються невдалі моделі, так як збірка і сервісна підтримка контролюється виробником. Можна відзначити дрібні проблеми по корпусу, кнопках перемикання, світлодіодам, але на якості прасування в цілому це не відбивається.

Лідерами серед виробників є AEG, Bosch, Braun, Delonghi, Electrolux, Karcher, Panasonic, Philips, Siemens, Rowenta, Tefal. Це безумовно потужні і надійні праски. В них поєднуються якісні матеріали підошов і багатий функціонал, продуманий до дрібниць. Все це позначається на вартості виробів: іноді такі праски коштують дорого. Однак деякі виробники пропонують широкий модельний ряд на будь-який бюджет. Не зайвим буде зазначити, що багато хто з вище названих брендів випускає праски з парогенераторами, які застосовуються в професійних цілях. Це свідчить про якість і довговічність продукції.

До прасок преміум-класу можна віднести вироби Polti, Hoover і інші. Це дуже дорога, якісна і надійна продукція. Ці виробники мають багаторічну історію розробок побутової техніки. Однак слід пам'ятати, що висока ціна не завжди означає висококласний бренд. Наприклад, техніка Bork коштує дорого, але насправді не є справжнім представником топ-класу продукції.

Відгуки про статтю

А мне очень полезная статья по выбору утюга. Казалось бы мелочь но, такой огромный на сегодняшний день выбор- что очень теряешься , да, и за новинками по функциональности тоже не уследишь... Спасибо

Благодарю за рекомендации, очень полезная статья

Кто вообще готов прочитать страницу А4 на тему как выбрать утюг?Эта статья может быть актуальна только для швей, но тогда она должна быть более узконаправленной.

Многие люди подходят к выбору товара довольно скрупулезно, именно они и будут готовы прочитать статью. Тем, кто покупают спонтанно и быстро - будет достаточно рекомендаций продавца-консультанта в магазине.

Я не знала что существуют утюги с отпаривателем, то есть не функцией пара, а именно отпаривателем. Несмотря на все сомнения я все же купила такой утюг и осталась очень довольна, спасибо что “просветили”.

Особенно радует раздел с рекомендациями относительно производителей. Безусловно репутация именитых брендов идет впереди них, но вот что делать с малоизвестными торговыми марками не всегда понятно.

Искать отзывы, независимые обзоры, или же покупать на пробу, но обязательно у надежного продавца, предварительно изучив гарантию.

Утюг с двойной подошвой вообще открытие для меня, в связи с таким большим количеством характеристик просто обязана его купить:)

Очень приятно читать понятный и подробный текст о выборе такой важной вещи, как утюг. Благодарим вас за вашу работу.

Наконец-то разобралась с самым сложным для себя вопросом — материалом подошвы. Спасибо, что все разъяснили.

У меня простенький утюг, но очень хочется купить с паром тоже)

Хочу купить утюг тефаль, маме покупали на подарок когда-то, лет 5 где-то уже отслужил, до сих пор работает, мама очень довольна, подарком. Утюг справляется с глажкой даже тяжелых штор, мужские рубашки вообще супер выглаживаются.

Я себе недавно приобрела паровой утюг, и никак нарадоваться не могу!

Думаю, паровые утюги самые эффективные. пользуюсь паровым утюгом, очень приятно с ним работать. гладит он просто бесподобно. Особенно нравится что можно гладить тонкие ткани, кружева, шелк.