Як вибрати тертушку, шатківницю

Тертушка - кухонне пристосування для подрібнення твердих продуктів (фруктів, овочів, сиру, шоколаду), що складається з однієї або декількох поверхонь з отворами. За допомогою тертушки можна отримати продукт у вигляді тонких і дрібних пластівців.

Зустрічається два типи тертушок.

  • Універсальна тертушка - фігура, що складається з декількох поверхонь з різними розмірами і типами отворів. Така тертушка має досить великі розміри, але може використовуватись для готування різноманітних страв. Крім того, об'ємна універсальна тертушка має кращу стійкість, ніж плоска спеціальна.
  • Спеціальна тертушка - має одну поверхню з однаковим розміром і типом отворів. На відміну від універсальної моделі, вона більш компактна, але підійде тільки для приготування окремих страв. Існують тертушки для сиру, цедри цитрусових, картоплі фрі, морковки «по-корейськи», капустяних салатів і т.д.

Шатківниця - панель з лезами для подрібнення твердих продуктів. На відміну від тертушки, шатківниця дозволяє отримати тонкі й довгі шматочки.

Тертушка-шатківниця - поєднує в собі якості попередніх моделей. Вона має одні поверхні для натирання продуктів, інші - для шаткування. Зазвичай тертушка-шатківниця за виконуваних функцій збігається з універсальної тертушкою.

Крім тертушок зустрічаються спеціальні пристрої для подрібнення певних продуктів: овочерізка, фрукторізка, яйцерізка, помповий подрібнювач для перцю, часнику, цибулі.

Прес для цитрусових - ручна сокодавильниця. До неї закладаються нарізані фрукти, а сік чавиться під тиском преса.

Конструкція

Ручна - наводиться в дію м'язовою силою людини. В цьому випадку подрібнення здійснюється при тиску і переміщенні продукту по поверхні тертушки безпосередньо рукою. До ручного типу відноситься і тертушка «Мультігретер», що складається з пластикової склянки, кришки і змінних насадок.

Механічна (барабанного типу) - наводиться в дію м'язовою силою людини за допомогою спеціальної рукоятки, при цьому ріжуча частина тертушки виконана у вигляді циліндра. Така конструкція більш зручна, безпечна і продуктивна, ніж ручна. До цього типу належать роторна та тертушка-м'ясорубка.

Важливо: деякі моделі механічних тертушок мають кілька насадок, в тому числі і для вичавлювання соку.

Кількість тертних/ріжучих поверхонь

Від цього параметра залежить функціональність тертушки / шатківниці. Універсальні тертушки мають 2-6 таких поверхонь, спеціальні - лише одну. У шатківниць роль таких поверхонь грають леза, які можуть бути змінними (3-8 лез). Вони дозволяють змінювати тип шаткування і прискорюють процес подрібнення продуктів.

Вид нарізки

Залежно від розміру отворів в тертушці і насадках, нарізка продукту може бути великою, середньою, дрібною або фігурною. У шатківниці вид нарізки визначається розміром щілини між лезами.

Матеріал

Метал (нержавіюча сталь або харчова жерсть) - міцний, зносостійкий, гігієнічний матеріал. Моделі з харчової жерсті (вкриті оловом) коштують дешевше сталевих аналогів, але вони менш довговічні, так як покриття може зруйнуватися, що призведе до корозії. Вироби з нержавійки дорожчі, але зберігають гостроту протягом тривалого часу і не схильні до корозії.

Пластик - легкий, недорогий і досить міцний матеріал. Ця тертушка не руйнує вітаміни та інші корисні речовини, а також не вступає в реакцію з кислотами. З іншого боку пластикова тертушка швидко втрачає свої ріжучі властивості. Оптимальний варіант для приготування дитячого харчування, наприклад, фруктового та овочевого пюре.

Важливо: вибираючи пластикову тертушку, слід звернути увагу на маркування виробу ( «АBS-пластик» і «РР» - поліпропілен) або знак харчового пластику (наприклад «чарка-вилка»), який свідчить про придатність тертушки або шатківниці для контакту з продуктами.

Комбінований (пластик + метал, дерево + метал) - пластикова або дерев'яна панель (або оправа) з вбудованою металевою ріжучою частиною чи пилкою (в шатківниці).

Іноді зустрічаються тертушки з силіконовими або гумовими ручками.

Комплектація

Змінні леза (вставки з ножами) - дозволяють отримати кілька видів нарізаної продукції - стружку, пластини, бруски, пластівці.

Піддон (прогумований) - дозволяє надійно зафіксувати тертушку на столі під час роботи.

Тримач продукту - ручка зі спеціальною насадкою, на яку наколюється продукт. Вона фіксує продукт і служить для зручності роботи з тертушкою / шатківницею, а також запобігає травми пальців.

Ємність - контейнер для вже подрібненого продукту, звідки його можна перекладати в страву, що готується або приготовану. Таким чином, нарізані продукти не розлітаються по всьому столу.

Кришка - входить в комплект тертушки разом з ємністю. Забезпечує свіжість подрібненого продукту. Крім того ємність з кришкою зручна при транспортуванні їжі.

Тертушка з V-подібним лезом - дозволяє легко нарізати як тверді, так і м'які продукти, наприклад, помідори.

Поради

  • Краще вибирати тертушку / шатківницю в спеціалізованому магазині, де продається якісна продукція з гарантійним терміном.
  • Корпус тертушки повинен бути міцним і зручним в руках. Оптимальна ширина поверхні тертушки - 8-10 см.
  • Зверніть увагу на ручку - вона не повинна хитатися. Ручка повинна кріпитися до корпусу тертушки за допомогою болтів або скоб. Не купуйте тертушку з приклеєною ручкою.
  • Тертушка повинна бути простою в очищенні і не окислюватися від контакту з продуктами.
  • Важливо пам'ятати, що виріб з неякісного матеріалу буде виділяти шкідливі речовини, які потраплять в їжу, а це може викликати важкі захворювання. З цієї ж причини не можна використовувати тертушки з іржею.
  • Утримайтесь від придбання пластмасової тертушки, пофарбованої в яскраві кольори, так як вона може містити велику кількість токсичних речовин.
  • Після використання тертушку слід прополоскати в теплій воді з милом, витерти кухонним рушником і просушити. Оптимальний варіант для миття тертушок - щіточка і стандартні миючі засоби.
  • Для чищення пластмасових або комбінованих (пластик + метал) тертушок не рекомендується використовувати агресивні миючі речовини і дуже гарячу воду, а також використовувати посудомийну машину. Це може затупити леза і пошкодити пластмасові деталі.
  • Не можна віддирати від тертушки присохлі часточки їжі гострими предметами. Це може зіпсувати покриття тертушки і зробити її непридатною для використання.
Відгуки про статтю