Як вибрати сушилку для фруктів

Сушарка для фруктів та овочів є пристроєм, що складається з декількох ярусів (контейнерів) між якими за допомогою двигуна і вентилятора проганяється потік повітря певної температури. Він зневоднює продукт, перешкоджаючи розмноженню бактерій. Процес сушіння дозволяє зберегти максимум вітамінів і корисних речовин.

Щоб приготувати сушені фрукти або овочі досить їх помити, порізати, викласти на яруси і задати потрібну температуру сушіння. Сушити можна також гриби, ягоди, горіхи, м'ясо, рибу, зелень і трави.

Тип

Конвекційний тип – волога видаляється з допомогою потоку гарячого повітря. Температура регулюється термостатом, задається вручну. При такому способі сушіння трохи змінюється зовнішній вигляд і смак продуктів, частина вітамінів втрачається. Ці сушарки споживають досить багато електроенергії.

Інфрачервоний тип – вода в продукті поглинається за допомогою інфрачервоних променів, що проникають всередину. Фрукти і овочі практично не змінюють смак і колір, зберігати їх можна дуже довго. Такі сушарки є більш економічними, проте набагато більш дорогими.

Вид конвекційної сушарки

Вертикальна – оснащена вентилятором, що знаходиться знизу чи згори. Мінус – нерівномірне прогрівання. У результаті користувач повинен іноді переставляти секції місцями. Вертикальні моделі підходять обробки невеликої кількості продукту одного виду. Такі моделі щодо недорогі і зустрічаються найчастіше.

Горизонтальна (дегідрататор) – з вентилятором, розташованим ззаду. Дозволяє рівномірно прогріти великий обсяг інгредієнтів, водночас можна сушити різні типи продуктів. Недолік – дуже висока вартість.

Кількість секцій

У різних моделях кількість секцій (сушильних лотків) становить 3-9 і більше. Чим більше секцій, тим місткіша сушарка. Але водночас збільшується висота і вартість пристрою, і навіть знижується місткість кожного ярусу. Крім того, в цьому випадку потрібні потужніші вентилятори для забезпечення рівномірного прогрівання продуктів.

Зазвичай вибирають моделі на 5 секцій – це оптимальний баланс між місткістю, габаритами та ціною приладу.

Щоправда, існують винятки з цього правила: компактні моделі з великою кількістю ярусів та прилади з 3-4 секціями, що містять значний обсяг продуктів.

Орієнтовна кількість секцій в залежності від виду конвекційної сушарки:

  • вертикальні – 3-5 секцій;
  • горизонтальні – 5-8 секцій та більше.

Потужність

Від цього параметра залежить якість та швидкість сушіння. Потужність безпосередньо пов'язана з місткістю сушарки. Наприклад, потужність моделі на 4-5 секцій складає 350 Вт, а сушарки, оснащеної 10 секціями – 1000 Вт. Але чим потужніший пристрій, тим вище енергоспоживання та навантаження на електропроводку. У різних моделях цей показник варіюється в межах 300-600 Вт і більше.

Надлишок потужності не потрібен: занадто сильний і гарячий потік повітря робить продукт темним і непривабливим, а процес сушіння ускладнюється, оскільки волога може не встигати випаровуватися.

Орієнтовні параметри потужності сушарок:

  • до 350 Вт – сушіння трав та зелені;
  • 450-700 Вт – сушіння риби, м'яса, фруктів, грибів та овочів;
  • 1000 Вт – сушіння великих обсягів продуктів (заготівля на продаж, для великих сімей).

Керування

Механічне – температура потоку задається вручну. Коштують такі пристрої дешевше, однак виставити необхідну температуру не завжди просто. Легко помилитися – і продукти будуть потемнілими і пересушеними.

Електронне – гарантує рівномірний потік повітря з необхідною температурою, таймер, функцію автоматичного вимкнення. Вартість вище, але переваг більше.

Сенсорне – панель реагує на торкання пальців. Це просте, інтуїтивно зрозуміле керування, яке дає можливість дуже точно регулювати процес сушіння. Сенсорне управління передбачено у дорогих та потужних сушарках.

Оснащення

Терморегулятор – дозволяє виставляти оптимальну температуру прогріву під конкретний продукт. Діапазон регулювання – 30-70°C. Такі моделі обійдуться дорожче за сушарки без терморегулятора.

Таймер (автовідключення) – припиняє роботу сушарки після певного часу. Позбавляє необхідності контролювати процес сушіння і самостійно вимикати прилад. Без цієї функції можна зіпсувати пластикові лотки та «перетримати» продукти, що знижує їх корисні властивості. Стане в нагоді, якщо необхідно сушити продукти, які вимагають тривалої обробки (до 10 годин).

Дисплей – відображає інформацію про роботу сушарки (поточна температура, час до кінця процесу). Полегшує використання пристрою.

Два вентилятори – працюють одночасно або незалежно один від одного. Забезпечують рівномірне сушіння продуктів та мінімальний рівень шуму. Зустрічаються у потужних приладах.

Захист від перегріву – автоматичне вимкнення сушарки у разі перевищення критичної температури. Спрацьовує і при виході з експлуатації вентилятора. Дозволяє уникнути поломки двигуна пристрою та пересушування продуктів.

Індикація увімкнення – інформує користувача про готовність сушарки до роботи.

Регулювання висоти секції – дозволяє завантажувати в сушарку продукти різного розміру. Знадобиться при обробці великих плодів чи грибів. Діапазон регулювання – 15-50 мм.

Додавання додаткових секцій – дозволяє сушити більшу кількість продуктів за один раз.

Прозорі секції – дозволяють спостерігати за обробкою продуктів і візуально оцінити ступінь їх висушування. Щоправда, непрозорі лотки оберігають продукти від дії світла, що покращує якість заготовок.

Додатково

Матеріал контейнерів, колір – сушарки виготовляються з пластика і металу. Пластик легший, не гріється, сприяє більш рівномірному сушінню продукту. Метал – більш міцний і привабливий на вигляд. Контейнери зазвичай бувають білі або прозорі (можна спостерігати за процесом сушіння).

Конструкція – більшість сушарок мають круглу конструкцію, в якій кожен ярус кріпиться на попередній. Існують також висувні моделі – в них можна висувати окремі яруси, якщо продукти в них уже готові. Коштують вони істотно дорожче круглих.

Розташування вентилятора/нагрівача

Знизу – рівномірно та швидко висушує продукти. При цьому сам пристрій займає мінімум місця на кухні. Недолік – ризик попадання конденсату чи соку на ТЕН, що викликає неприємний запах, поломку нагрівача і навіть замикання у мережі. Найпоширеніший варіант.

Зверху – позбавлений недоліку попереднього рішення, отже, ТЕН прослужить набагато довше. Мінус – нерівномірне прогрівання продуктів. Подібні сушарки трапляються рідко.

Позаду – гарантує рівномірне прогрівання продуктів на всіх секціях, запобігає змішуванню запахів. Недоліки: висока вартість, величезні габарити.

Форма

Випускаються сушарки круглої, квадратної та прямокутної форми. Круглі та квадратні моделі компактніші (при однаковому обсязі).

Продукти для сушіння (температурні режими)

За цим параметром оцінюють, наскільки пристрій підійде обробки конкретних продуктів (різні типи інгредієнтів висушуються при різній температурі). Бюджетні прилади забезпечують діапазон регулювання в межах 50-60°C, просунуті варіанти пропонують ширші можливості настроювання оптимального температурного режиму.

Найбільш популярні температурні режими:

  • Low (30-40°C) – щадна обробка;
  • Medium (45-55°C) – середній рівень термообробки;
  • High (60-75°C) – обробка при високій температурі.

Орієнтовні параметри температури сушіння для різних типів продуктів:

  • 30-35°C – для зелені, пряних трав;
  • 40-45°C – для хліба, горіхів;
  • 50-55°C – для овочів, часнику, лісових ягід;
  • 55-60°C – для фруктів;
  • 65-75°C – для риби та м'яса (в'ялення), шипшини, бобових, приготування пастили.

Можливість приготування

Йогурта – дозволяє отримати цей продукт у домашніх умовах.

Пастили – дозволяє приготувати цей кондитерський виріб. Такі сушарки оснащуються спеціальним лотком без отворів.

Загальний обсяг

Під цим параметром розуміється сумарний обсяг секцій сушарки. Чим більше ця величина, тим більше продуктів прилад висушить за один раз. У різних моделях загальний об'єм становить 2.5-60 л і більше.

Орієнтовний обсяг сушарок залежно від поставлених завдань:

  • 2.5-10 л – заготівля шляхом висушування невеликої кількості фруктів, овочів, грибів;
  • 10-16 л – заготівля груш, яблук та інших фруктів на компоти;
  • 16-25 л – сезонна заготівля фруктів та овочів;
  • 25-60 л – заготівля фруктів та овочів на продаж.

Дверцята

Випускаються сушарки з відкидними, розстібними і знімними дверцятами. Деякі моделі з відкидними дверцятами автоматично вимикаються під час відкриття.

Матеріал корпусу/секцій

Пластик – відносно недорогий і досить міцний матеріал. Пластикові корпуси/секції найчастіше робляться прозорими для спостереження за обробкою продуктів.

Метал – міцніший і стійкіший до перегріву, ніж пластик. Але металеві прилади дорожчі та важчі, при цьому непрозорі. Велика вага сушарки має значення, якщо планується її перевозити, наприклад, до заміського будинку. Такі моделі трапляються рідко.

Виробник

Групу самих бюджетних сушарок становить продукція Clatronic, Delfa, Saturn, Scarlett, Aurora, Elbee, Hilton, Liberton, Maestro, Magio, Maxwell, Mirta, Orion, Rotex, Shivaki, VES, Ротор. Це найпростіші пристрої, виконані з недорогого і нетривкого пластика, досить гучні. Часто перегріваються, аж до оплавлення корпусу. Варто зазначити, що у деяких брендів є досить дорогі сушарки, наприклад, VES. Вартість продиктована виключно типом конструкції – висувні сушарки. За якістю вони такі ж, як і їхні бюджетні круглі аналоги.

Хорошим поєднанням ціна/якість відрізняються сушарки Binatone і Zelmer. Вони добре зібрані з якісних матеріалів, оснащені додатковими функціями, сушать швидко (час відповідає заявленому). Варто відзначити невеликий модельний ряд сушарок. Але поки це можна пояснити малою популярністю цього виду техніки, який тільки починає завойовувати популярність.

Найякіснішими сушарками можна вважати техніку Ezidri, Sedona, Excalibur. Це маловідомі бренди, які спеціалізуються на виробництві саме сушарок. Їм притаманні такі особливості, як екологічно безпечні матеріали виготовлення, цільні контейнери для запобігання змішування запахів, дуже надійна і довговічна служба. Деякі моделі сушарок, наприклад Excalibur, є досить простими в плані функціональності, проте можуть працювати протягом дуже тривалого часу в будь-яких умовах. Коштує ця техніка значно дорожче решти. Деякі моделі відносяться до професійної кухонної техніки – це найдорожчі моделі.

Відгуки про статтю

Не сказал бы о каком-то качестве Binatone. Купил сушилку (если не ошибаюсь, FD-2680), двигатель вентилятора шумел даже на средней скорости и работал неравномерно, потом вообще стал заедать с вытекающим перегревом и срабатыванием защиты. Потом еще набегался с возвратом по гарантии - в СЦ починить не смогли, возвращать для самостоятельного ремонта отказались и в магазине вернули деньги. Может, это попался такой экземпляр, но настораживает.

К сожалению, даже среди самой качественной техники попадаются неудачные экземпляры или модели. Поэтому так важны сертифицированные СЦ. Спасибо за мнение.