Як вибрати степпер

Тип

Степпер – тренажер, що імітує ходьбу по сходах, не рухаючись з місця. Використовується для тренування м'язів ніг. Має педалі для ніг і нерухомі поручні для рук (в дорогих моделях – рухливі важелі).

Міністеппер – різновид степпера, у якого відсутня опора для рук. Переваги: порівняно низька ціна, компактні розміри. Недоліки: менша функціональність, ніж у звичайного степпера. При вправах, що вимагають опори для рук, доведеться спиратися на стіну або меблі.

Конструкція

Класичний степпер – має дві педалі, здатні рухатися вгору-вниз. Імітує ходьбу вгору по сходах. Класичний тренажер використовується для зміцнення серцево-судинної системи та м'язів ніг. При цьому навантаження на коліна мінімальне, на відміну від реальної ходьби по сходах.

Поворотний степпер – під час «ходьби» на такому тренажері здійснюються повороти корпусу спортсмена з боку в бік. Особливість конструкції – наявність поворотного механізму в педалях. Такий тренажер застосовується для зміцнення ніг, м'язів спини та преса.

Балансувальний степпер – «ходьба» здійснюється зі зміщенням центру ваги з одного боку в інший. У цього тренажера педалі здатні рухатися не тільки вгору-вниз, але і вправо-вліво. Балансувальний тренажер призначений для розвитку координації рухів і почуття рівноваги, а також для зміцнення м'язів ніг і преса.

Сходового типу – замість педалей застосовується «безкінечна стрічка» з рухомих сходинок. Максимально точно імітує рух по сходах, але без серйозного навантаження на суглоби. Недолік – висока ціна. Використовується в основному в тренажерних залах.

Виконання

Професійний – призначений для тренажерних залів, а також для професійних спортсменів. Головна перевага – підвищена стійкість до зношування, що дає можливість його використовувати в режимі 24/7 (24 години на добу 7 днів на тиждень). Недолік – висока ціна.

Автономний – встановлюється в тих місцях, де відсутня електрика. Може працювати як на батарейках, так і на вбудованих генераторах.

Складаний не займає багато місця, проте менш надійний, тому що в його конструкції багато вузлів, що згинаються. Такі моделі не розраховані на інтенсивні тренування.

Тип навантаження

Механічне – навантаження створюється за допомогою руху поршнів в гідравлічних циліндрах. Переваги: простота конструкції, відносно невисока ціна, надійність, економічність, оскільки не споживає велику кількість електроенергії. Недоліки: невисока точність регулювання навантаження, шум при роботі. В основному застосовується в міністепперах і недорогих класичних тренажерах.

Електромагнітне – навантаження створюється за допомогою магнітного поля, утвореного електромагнітами. Переваги: висока точність регулювання навантаження, безшумність, комфортабельність, підвищена функціональність. Недоліки: висока ціна, великі габарити. Такі тренажери споживають велику кількість електроенергії.

Також степпери поділяються на два види:

  • з залежним ходом педалей – прості в експлуатації та порівняно дешеві, не вимагають електроенергії, оскільки мають механічний привід. Педалі жорстко пов'язані між собою, тому навантаження однакова для обох ніг. Не мають функції регулювання навантаження;
  • з незалежним ходом педалей – кожна з педалей має свою систему навантаження і рухається самостійно. Це дає можливість максимально точно регулювати навантаження в процесі тренування. При необхідності можна задавати різні рівні навантаження для правої та лівої ноги (наприклад, при реабілітації).

Кількість рівнів навантаження

Кількість фіксованих рівнів навантаження варіюється від 4 до 50. Чим більше число рівнів, тим точніше можна підібрати необхідне навантаження. Навантаження змінюється або ступеневим способом, або безперервно (безступенева система).

Ступенева система – має кілька заданих величин навантаження. На відміну від безступеневої тут не можна встановлювати проміжні параметри навантаження.

Плавна система дозволяє змінювати навантаження в широких діапазонах. Таке регулювання набагато точніше дозволяє задати потрібні параметри.

Тип кардіо датчика

Кардіо датчик – пристрій для вимірювання пульсу. Дозволяє правильно розрахувати рівень навантаження для кожного спортсмена.

Існує кілька типів датчиків.

Вбудований – розміщується в ручці тренажера. Зустрічається досить часто. Дозволяє постійно контролювати пульс, коли людина тримається за ручки тренажера. Перевага – не потрібно прикріплювати датчик до тіла.

Провідний – розміщується на тілі спортсмена і з'єднується з комп'ютером степпера. Переваги: простота, надійність і низька ціна. Недолік – дроти сковують рухи спортсмена.

  • поясний – відрізняється від інших дротових датчиків тим, що меншою мірою обмежує руху спортсмена. Разом з тим він менш точний, ніж нагрудний. Зустрічається рідко.
  • нагрудний – точно вимірює пульс, оскільки розташовується на близькій відстані від серця.
  • кліпса на вухо – високоточний пристрій, що реагує на зміну світлопроникності мочки вуха (залежить від пульсу). Набула широкого поширення.

Бездротовий – існує в декількох різновидах (ті ж варіанти, що і в дротовому, за винятком кріплення «на палець»). Переваги: забезпечує найвищу точність вимірювання пульсу і не сковує рухи спортсмена. Недолік – дорожчий, ніж дротовий.

Програми тренування

Постійного пульсу – дозволяють автоматично підтримувати частоту пульсу на заданому рівні. При зниженні частоти пульсу навантаження буде збільшуватися, а при зростанні буде знижуватися.

Постійного зусилля – зрівнює зусилля спортсмена із заданим навантаженням. Незалежно від частоти, з якою крокує людина зусилля буде постійним. Така програма застосовується в тренажерах з електромагнітною системою навантаження.

На час – дозволяє задавати час тренування. Система повідомить про її завершення звуковим сигналом або подасть інформацію на дисплей.

На відстань – дозволяє задавати дистанцію, яку планується «пройти» за тренування. В процесі тренування на дисплей подається інформація про проходження дистанції, а по її завершенні система повідомить про це написом або звуковим сигналом.

Власні програми – дозволяє записати в пам'ять степпера свої налаштування тренування (час заняття, рівень навантаження і т.д.). Може стати в пригоді, якщо на тренажері займаються дві або більше осіб.

Важливо: кількість програм тренування варіюється від 4 до 26. Велика кількість програм дозволяє спортсмену точно підібрати оптимальний варіант тренування. Меншу кількість програм може бути компенсовано можливістю їх самостійного створення (програмування).

Відображення інформації

На дисплеї комп'ютера степпера можна переглядати інформацію, пов'язану з тренуванням: частота пульсу, витрату калорій, частоту кроків, загальна кількість кроків, кілометраж пройденої дистанції.

Одним з важливих показників є частота пульсу. Ця інформація дозволяє правильно розрахувати рівень навантаження для кожного спортсмена (він залежить від статі, віку, статури й т.д.). Слід зазначити, що для різних цілей (спалювання жиру, зміцнення серцево-судинної системи, підтримки спортивної форми) оптимальна частота пульсу буде різною.

Оцінка показників

Body Fat – дозволяє в процентах оцінити вміст жирової тканини в організмі спортсмена.

Фітнес-оцінка – дозволяє оцінити швидкість відновлення організму.

Максимальна вага користувача

Як правило, степпери розраховані на людей масою до 100-130 кг. Якщо вага спортсмена перевищує цей показник, то рекомендується обрати професійну модель.

Функції

Регулювання довжини кроку – дозволяє змінювати хід педалей – відстань між педалями в крайніх положеннях. Залежить від зросту спортсмена. Важлива функція, якщо тренажер використовується декількома людьми. Максимальний показник – від 31 до 76 см, мінімальний – від 10 до 66 см.

Граничне навантаження – повідомлює спортсмена про перевищення максимально можливого навантаження за допомогою світлового або звукового сигналу.

Оснащення

Підключення до ПК – дозволяє переносити інформацію про результати занять на ПК або з комп'ютера встановлювати на тренажер програми тренувань.

Коліщатка / ролики дозволяють легко переміщати тренажер з місця на місце.

Регульовані ніжки – регулюють положення тренажера щодо статі.

Клавіші на руків'ях – дозволяють змінювати ступінь навантаження тренажера без переривання тренування.

Еспандер – дозволяє під час занять на степпері тренувати руки, плечі та спину.

Також степпери можуть бути оснащені підставкою для склянки (пляшки), книжковою підставкою, вентилятором і іншими корисними пристроями.

Виробник

Найбільш популярними для будинку є міністеппери. Слід віддати перевагу відомим виробникам спортивного обладнання HouseFit, Sports Art. Степпери цих брендів надійні і якісні, витримують значне навантаження і частоту тренувань. Потрібно відзначити, що степпери російських і українських марок USA Style і Torneo коштують стільки ж, проте служать менше, ламаються частіше, можливі проблеми з гарантійною заміною.

Професійні степпери дуже дорогі, як правило, для домашнього використання їх не купують. Марки Kettler, Star Trac, Precor добре знайомі любителям спорту, а також клієнтам тренажерних залів. Це обладнання найвищої якості та надійності.

Відгуки про статтю

У меня времени на зал нету, места в квартире мало, по этому приобрёл мини степпер, очень доволен покупкой, нереально удобный и маленький, замена бегу по утрам =)