Як вибрати сноуборд

Сноуборд – спортивний снаряд (дошка з загнутими торцями), який використовується для швидкісного спуску із засніжених схилів та гір. Складається з деки – основи, ковзної поверхні та металевого канта, що проходить по периметру дошки та призначеного для управління сноубордом.

Рівень сноубордиста

Новачок – сноубордист, який не має досвіду катання або володіє мінімальним досвідом. Для цієї категорії підійде більш м'який сноуборд, оскільки на ньому легше кататися на низькій швидкості. До того ж, така модель пом'якшує нерівності поверхні.

Любитель – сноубордист, що має досвід катання (кілька сезонів), який змінив кілька снарядів, що володіє технікою в різних умовах. Для такого рівня оптимальним варіантом є більш жорсткі сноуборди – часто використовуються професійні сноуборди минулих сезонів.

Професіонал – сноубордист-спортсмен, який має величезний досвід катання, досконалу техніку і відмінну фізичну підготовку. Для цієї категорії підійдуть сноуборди найвищого класу – дуже жорсткі, розраховані на швидкісне та агресивне катання.

Форма

Directional – в такому сноуборді одна частина дошки (ніс) довше іншої частині (хвоста). Оптимальний варіант для катання по цілині. Широко застосовуються у фрі райді.

Twin Tip – симетрична дошка: ніс і хвіст сноуборду закруглені та мають однакову довжину. Використовуються для фрістайлу.

Twin Tipdirectional – симетрична дошка, яка відрізняється більш жорстким хвостом і м'яким носом. Такі дошки добре йдуть по цілині та прекрасно тримають дугу.

Стиль катання

Фрірайд – найпоширеніший стиль катання. Катання відбувається в горах поза підготовленими трасами та без трюків. Дошки мають велику довжину і широкий ніс.

Фрістайл – видовищний і складний стиль катання, що складається в основному з трюків (стрибки з трамплінів, катання по рампі зі снігу – халф-пайп і т.д.). Їзда відбувається в парках і горах. Дошки, призначені для фрістайлу дещо м'якше і коротше, ніж дошки для фрірайду.

Фрікарв (карвінг) – швидкісний спуск з гори, для якого характерні круті повороти. Для цього стилю потрібні довгі, вузькі та жорсткі дошки.

Слалом – швидкісний спуск по розміченій трасі схилу з об'їздом прапорців. Сноуборди для слалому коротше і мають менший радіус бічного вирізу, ніж карвінгові.

All-Mountain – універсальний варіант, який підійде любителям фрістайлу і тим, хто вважає за краще катання в стилі фрірайд. Відомо, що спеціалізована дошка краще універсальної, але для початківців і тих, хто не планує розвивати навички в конкретних стилях, краще підійде саме універсальна дошка. У такій дошці хвостова і носова частина мають різну довжину.

Гнучкість

Легко гнучкі (Easyflex) – товщина дошки зменшується від талії до носа і хвоста. Така дошка відмінно входить в поворот без зусиль і розгону. Оптимальний варіант для початківців або тих, хто катається для задоволення.

Середньої гнучкості (Midflex / Midflex Carbon) – за конструкцією нагадують легко гнучкі дошки, але талія значно товще. На цих дошках можна розвинути досить велику швидкість при стабільних зусиллях і відкритих поворотах. Дошки з карбоновим покриттям підійдуть для фрістайлу.

Абсолютної гнучкості (Fullflex / Fullflex Carbon) – товщина дошки збільшується від талії до носа і хвоста. Це надає стійкості нозі навіть на великих швидкостях або різких переходах. Хвіст і ніс дошки м'якші, що забезпечує хорошу амортизацію при приземленні та полегшує виконання трюків.

Жорсткість

Жорсткість сноуборда визначається стилем катання, досвідом і вагою спортсмена.

Жорсткі – добре тримаються на жорсткому снігу і забезпечують високу швидкість. Це довгі та вузькі дошки з яскраво вираженим хвостом і носом. Вони добре входять в різкі та круті повороти. Жорсткі дошки підійдуть для карвінгу і слалому, але потребують граних навичок і фізичної підготовки. На жорсткій дошці можна розвинути високі швидкості, але і приземлення теж буде жорстким.

М'які – зустрічаються найчастіше. Ідеально підійдуть для катання в парку. Вони мають невелику довжину і застосовуються для виконання стрибків і трюків (фристайл). Однак на таких дошках можна робити «різані» повороти на твердому снігу й розвивати дуже високу швидкість.

М'які на скручування дошки легше переносять навантаження з канта на кант і краще підійдуть для початківців. Досвідченим сноубордистам необхідні дошки з більшою торсіонною жорсткістю, оскільки такі дошки дозволяють більш точно вести дугу.

Важливо: м'яка дошка може згладити нерівності при приземленні, але не призначена для великих швидкостей.

Модель

Жіночі – відрізняються від чоловічих сноубордів більш яскравим дизайном, меншими розмірами та вагою. До того ж, такі моделі більш гнучкі та м'які, а також у них глибше бічний виріз.

Дитячі – відрізняються від дорослих меншими розмірами. Вони короткі, вузькі, м'які та легкі. Не варто купувати сноуборд «на виріст», оскільки на підібраних не за розміром моделях дитина може отримати травму.

Сезон випуску

Дата виготовлення сноуборду. Найсучасніші моделі - сноуборди, випущені в поточному сезоні та виконані за інноваційними технологіями, коштують недешево та актуальні швидше для професіоналів. Для любителів і людей, обмежених в засобах, має сенс звернути увагу на моделі попереднього сезону.

Конструкція

Сендвіч – складається з декількох шарів матеріалів (пластик, склотканина і т.д.). Добре витримують великі навантаження і легкі в ремонті.

Кеп – складається з сердечника, ковзної поверхні та кришки з міцного матеріалу. Такий сноуборд має невелику вагу і велику жорсткість.

Гібрид – комбінація сендвіч і кеп технологій.

Поверхня

Від матеріалу ковзної поверхні залежить час розгону і максимальна швидкість сноуборду:

  • графіт – найбільш слизька і швидка поверхня. Недолік - низька зносостійкість. До того ж, графіт – дорогий матеріал;
  • поліетилен з додаванням графіту – зустрічається найчастіше. Поєднує в собі хороші ковзні якості та довговічність;
  • поліетилен – відрізняється найвищою зносостійкістю, але швидкісні показники нижче, ніж у попередніх.

Важливо: швидкість дошки також залежить від обробки ковзної поверхні парафінами та мазями відповідно до погодних умов і температури.

Ростовка

Ростовка – довжина сноуборду від хвоста до носа. Від цієї величини залежить комфортність, ефективність і безпеку катання. Ростовка сноуборду визначається, перш за все, вагою і зростом спортсмена, а також стилем катання (також враховується місцевість і умови їзди).

Чим більше вага і зріст спортсмена, тим довше слід обирати сноуборд. Більш того, визначальним фактором є саме зріст. Наприклад, при вазі в 60 кг, дошка підбирається довжиною 140-150 см, але якщо людина вище середнього зросту, то довжину дошки слід збільшити до 155-165 см.

Слід зазначити, що короткі сноуборди мають кращу маневровість, це гарний варіант для підготовлених і жорстких трас. Довгі сноуборди більш стійкі на швидкості, тому на них зручно їздити по високих горах, широким і довгим трасам.

Контактна довжина

Це довжина частини дошки, безпосередньо дотичної зі снігом. Коротка довжина забезпечує хорошу керованість дошки, а велика довжина – стійкість на снігу.

Ширина

Від ширини дошки залежать керованість і стійкість сноуборду які виключають одна одну. Ширина сноуборда визначається розміром ноги сноубордиста. На занадто вузькій дошці ноги можуть стикатися зі снігом і таким чином заважати руху. Занадто широкою дошкою складно управляти, але зате вона більш стійка на снігу.

«Золота середина» полягає в наступному: бажано обирати дошку, щоб на ній розмістилися черевики та при цьому вони не вилазили за межі дошки більш ніж на 1-1.5 см.

Радіус повороту

Ця величина означає керованість сноуборду і визначається радіусом його бокового вирізу. Бічний виріз в більшості випадків не кругової, а складної параболічної форми. Чим глибше виріз, тим коротше і точніше повороти.

Закладні

Закладні – поглиблення з різьбленням, на які встановлюються кріплення для ніг. Кількість закладних може бути 2 і більше на одне кріплення. Це дає можливість проводити регулювання під різний стиль катання.

Кріплення

М'які – зустрічаються найчастіше. Це пластикова або металева пластина з хайбеком (задник, що підтримує ногу) і з декількома ремінцями. До цього кріпленню підійдуть м'які черевики. Використовуються для фрірайду, фрістайлу.

Жорсткі – платформа, з одного боку якої прикріплена передня дужка з замком, а з іншого – задня, без замка. Задня дужка фіксує п'яту, а передня – носок черевика. У комплекті з кріпленнями йдуть жорсткі черевики. Застосовуються у фрікарві та слаломі.

Кріплення Step-in – автоматично застібаються, як тільки сноубордист наступає на них черевиком. При цьому, черевики повинні точно підходити до цих кріплень. Оптимальний варіант для новачків.

Вага

Дошка повинна бути не дуже важкою, тому що в іншому випадку її буде складно переносити, а стрибки на ній стануть незручні. Купуючи сноуборд, підійміть його однією рукою за ніс – якщо вийде, значить, дошка підійде.

Виробник

Коли мова йде про вибір бренду сноуборду, то найважливішим питанням є ціна. Оскільки якість конвеєрних дощок, вироблених масово, приблизно однакова, то початківець райдер не помітить різниці між дошками різних цінових сегментів.

До бюджетних брендів можна віднести Amplid, Palmer, Santa Cruz, частина моделей Trans. Середній і високий ціновий сегмент займає продукція торгових марок Head, Arbor, Burton, CAPiTA, DC, Flow, Nidecker, Rome, Rossingol, Trans, Volkl. Однак, у багатьох з них є бюджетні моделі.

При виборі бренду необхідно дізнатися, на якому виробництві виготовляється дошка. Багато торгових марок сноубордів виробляють свою продукцію на одних і тих самих підприємствах. Тому часто саме в цьому виді товару велика переплата за відмінно прорекламований бренд. Створюється приваблива концепція і рекламна кампанія, за яку споживач і платить. Хоча характеристики самої дошки нітрохи не гірше, ніж у менш відомих і популярних виробників.

Окремої уваги слід приділити сноубордам одиничного виробництва. Це дуже дорогі дошки, в основному внаслідок ручної праці. Як правило, вони унікальні та ексклюзивні. Їх варто купувати тільки, якщо ви серйозно захоплюєтеся сноубордом. Тільки таким же захопленим спортсменам буде зрозуміло, на скільки крута у вас дошка. На самому катанні це не особливо позначиться. Чи варто платити більше, вирішувати тільки вам.

Відгуки про статтю

Автор очень интересно всё разъяснил! А сейчас самое время хватать сноуборд и бежать на горку! В этом году решил еще покататься на своей старой, но к следующему сезону обязательно возьму новую. И выбирать теперь буду с учетом всей этой полезной информации.

Брат уезжал за границу и оставил мне свой сноуборд. Хорошая доска, но для меня просто неподъемная, так что каждый выезд был настоящим испытанием. В итоге пришлось подбирать себе сноуборд индивидуально, и тут мне попалась ваша статья. Очень помогла в выборе!

Да, так и есть, доску надо подбирать все-таки исходя из личных предпочтений.

Снега все нет, так что есть возможность спокойно повыбирать себе сноуборд. Моя старая доска слишком мягкая для меня и хотелось бы купить что-то поинтересней. Благодаря вашей статье узнал, на что еще стоит обратить внимание. Спасибо!

Мне как-то друг-сноубордист пытался объяснить, что к чему и показывал разные доски, но пока не прочитал вашу статью, так и не понял до конца, чем доски отличаются и для чего предназначены. Наверное, помогла структурированность информации. Спасибо большое за пояснения!

Мы стараемся изложить информацию в максимально простой и понятной форме для читателя.

Сезон вот-вот начнется, а я все никак не мог определиться с тем, какой сноуборд купить. Благодаря вашей статье изучил вопрос и теперь хочу найти доску Twin Tip-directional с мягким креплением. Спасибо, что помогли разобраться!

Удачных покупок ;)

Ого сколько критериев выбора! Спасибо за информацию, а то боюсь представить, что бы я мог купить)

Надеемся, что наши статьи по-настоящему помогают разобраться новичкам)

Правильно структурированная и очень полезная статья!

Спасибо большое. Приятно слышать.