Як вибрати сковороду

Вид

Сковорода – класичний вид сковорідок з рівним дном. Оптимальний варіант для простого приготування невеликих обсягів їжі в домашніх умовах. Її можна використовувати як для тушкування, так і для смаження.

Сковорода глибока – відрізняється від звичайної сковороди високими бортами (5.5-10 см). Це дає можливість використовувати більше олії та іншого рідкого вмісту при готуванні. Високі борти добре захищають кухонну плиту від бризок жиру, що важливо, якщо кришка знімається під час приготування їжі. Така сковорода оптимальна для смаження овочів, риби та м'яса, а також тривалого тушкування.

Сковорода-гриль – відрізняється від попередніх видів прямокутною формою і ребристим дном, що дозволяє економити олію і отримувати продукт з підсмаженими смужками як на грилі. Ця сковорода призначена тільки для смаження.

Сковорода порційна – відрізняється невеликими розмірами і розрахована на 1-2 порції. Така сковорода має пару однакових ручок. Підійде для приготування грибів в сметані, яєчні, шинки з цибулею, рибної солянки та інших страв.

Вок – сковорода з азіатської кухні, що відрізняється незвичайною формою - глибока півсфера з маленьким плоским днищем. В результаті, дно сковороди швидко розжарюється до високої температури, а стінки залишаються відносно холодними. В процесі приготування їжу потрібно постійно помішувати, пересуваючи її від центру до країв. Вок застосовується для швидкого смаження, тушкування, а також для приготування страв азіатської кухні.

Казан – так само як і вок родом з азіатської кухні. Товсті стінки казана забезпечують рівномірне нагрівання, продукти в ньому не пригоряють, в незалежності від величини вогню. Крім того, їжа в казані довго не остигає. Ідеальний варіант для приготування плову, тушкування м'яса і овочів.

Таджин – керамічна сковорода з великою кришкою у формі конуса з мароканської кухні. Конструкція таджину забезпечує просочування продукту парою, в результаті чого їжа набуває особливу ніжність і м'якість. В такому посуді готують страву з однойменною назвою з баранини, курки, яловичини.

Подвійна сковорода – складається з двох половинок, які закриваються за принципом гриля. Така двостороння конструкція позбавляє необхідності перевертати продукти ложкою, лопаткою або вилкою – достатньо перевернути сковороду. Ідеальний вибір для приготування ковбасок, стейків, риби, котлет та інших страв, які потребують рівномірного прожарювання з двох боків.

Фліп-сковорода – схожа на глибоку сковороду, але відрізняється асиметричною формою (один борт вище іншого). Ця особливість полегшує підкидання продуктів під час готування. У результаті їжа прожарюється швидше та рівномірніше порівняно з класичним перемішуванням. Але робота з фліп-сковородою потребує спеціальних навичок.

Призначення

Для млинців – відрізняється невисокими стінками (глибиною), що дає змогу легко перевертати продукт за допомогою лопатки в процесі готування. Така сковорідка ідеальний варіант для приготування млинців, дерунів, омлетів.

Для оладок – має кілька секцій (заглиблень), у які заливається тісто. Мініатюрні сковороди призначені для приготування однієї оладки.

Для вафель – як і попередня модель, розділена на кілька секцій, але відрізняється рельєфним дном. Водночас секції найчастіше виконуються у формі зірочок або сердечок. Трапляються і двосторонні сковорідки – вони закриваються за принципом класичної вафельниці. Це дозволяє досягти рівномірного прожарювання вафель з обох боків.

Для піци – як і попередня модель, ця сковорода має невисокі стінки, але при цьому відрізняється досить великими розмірами (30 см).

Для риби – має овальну форму, яка дозволяє викласти на сковороду всю рибу цілком.

Для равликів (ескарготьєрка) – на відміну від попередніх моделей, має спеціальні поглиблення в дні (6, 12, 24).

Для пончиків – як і попередній варіант, має поглиблення в дні, але має квадратну форму.

Для паельї – характеризується круглою формою, низькими бортиками та двома бічними ручками. Паелья – це іспанська страва з рису з різноманітними добавками (овочі, птах, морепродукти).

Важливо: рекомендується мати різні сковороди для приготування різних страв. Краще придбати посуд окремо для риби і для м'яса. Бажано раз на місяць прожарювати сковороду, щоб позбутися від залишків запахів і їжі, які не вдалося усунути при очищенні.

Сумісність із плитами

Газова – на таку плиту розрахована переважна більшість сковорідок. Краще вибрати модель з проточкою дна (особливий орнамент).

Електрична – оскільки в цій плиті температура нагрівання вище, ніж у газової, то для неї слід вибрати сковороду з рівним і товстим дном, покритим термостійкої емаллю. Зустрічається спеціальний посуд для електроплит.

Індукційна – для такої плити рекомендується вибрати сковороди зі сталі, чавуну, нержавіючої сталі (метали, що володіють магнітними властивостями) з товстим дном.

Склокерамічна – оскільки у цієї плити температури нагрівання вище, ніж у газових і електричних аналогів, для неї потрібна сковорода з товщиною дна не менше 3 мм. Добре підійде і посуд з проточкою дна.

Духова шафа – такі сковороди виготовляються з термостійких матеріалів з парними або знімними ручками. Зазвичай на приготування їжі в духовці розраховані сковороди-грилі і воки. Звичайні сковороди з такою функцією зустрічаються набагато рідше.

Відкритий вогонь – добре підійдуть сковороди-грилі, воки, спеціальні похідні (вогнищеві) сковороди.

Галогенова – для цієї плити підійдуть сковороди з немагнітних сплавів.

Чавунна – для цієї плити оптимальні моделі з чавуну, алюмінію та нержавіючої сталі.

Форма

Здебільшого сковорідки робляться круглими. Овальні моделі трапляються набагато рідше і призначені переважно для риби. Квадратні та прямокутні вироби більш місткі, ніж круглі та овальні відповідно. Таку форму мають сковороди-гриль та подвійні сковороди.

Іноді трапляються фігурні моделі – у вигляді ведмедика, корівки, серця. Ці сковороди призначені для приготування незвичайних млинців, оладок та вафель. Такі страви оцінять малі діти.

Матеріал корпусу

Алюміній – недорогий, легкий і міцний матеріал, який має високу теплопровідність (а значить, швидке нагрівання). В той же час, алюміній не має антипригарних властивостей, складний у догляді (небажано застосовувати луги і кислоти, покриття легко дряпається) і чутливий до перегріву, що може спричинити за собою деформацію сковороди. Слід додати, що через малу вагу алюмінієва сковорода нестійка на плиті.

Чавун – класичний матеріал, що забезпечує сковороді рівномірний нагрів, хорошу теплоємність і стійкість (через його масивність). Цей матеріал добре витримує високі температури. Однак чавун чутливий до корозії і порівняно крихкий, тому що може зруйнуватися від удару, який витримала б алюмінієва або сталева сковорода. Також в чавунному посуді не слід зберігати їжу, так як її смак псується.

Нержавіюча сталь – легше і міцніше чавуну, але важче алюмінію. До того ж це безпечний матеріал, який не вступає в реакцію з продуктами та іншими речовинами (наприклад, миючими засобами). З іншого боку нержавійка, як і алюміній, складна в очищенні і слабостійка до перегріву, в результаті чого з'являються синьо-зелені розводи.

Вуглецева сталь – на відміну від нержавіючої сталі швидше нагрівається та має чудові антипригарні якості. Недолік – схильність до корозії. Оптимальний вибір для смаження омлету та картоплі.

Титан – легше і міцніше чавуну, стійкий до деформації, корозії та високих температур. Крім того, титанова сковорода досить швидко нагрівається. Можна використовувати металеві лопатки і столові прибори. В той же час, титан - дуже дорогий матеріал. Тому титанові сковорідки зустрічаються рідко.

Мідь – відмінно проводить тепло, що робить сковороди ідеальними для приготування кондитерських виробів. Але слід пам'ятати, що мідні сковороди не призначені для готування звичайних страв, оскільки тільки велика кількість цукру перешкоджає розчиненню міді органічними кислотами.

Емальована сталь/емальований чавун – емаль оберігає вуглецеву сталь/чавун від корозії, полегшує догляд за сковородою та надає їй естетичного вигляду. Недолік – схильність до сколів при падіннях.

Кераміка – витримує сильне нагрівання й довго утримує тепло. Але такий матеріал не може похвалитися високою теплопровідністю, що ускладнює використання сковороди на плиті. Тому з кераміки виготовляються тажини, які призначені для приготування страв у духовці.

Розмір

Підбір сковороди за розміром (діаметром) в першу чергу залежить від обсягів їжі, що готується і особливостей плити. До того ж, деякі страви згідно з рецептом слід готувати в посуді чітко визначеного розміру.

Розмір сковорідки вимірюють по її зовнішньому краю, якщо ж мова йде про набір сковорідок, то зазвичай вказується розмір найбільшої з них. Зустрічаються розміри 18, 20, 22, 24, 26, 28 см. Оптимальний розмір звичайної сковороди, розрахованої на нескладне готування, становить 24-26 см (із розрахунку на 1-2 чоловік). Для великої родини підійде сковорода розміром 28 см. Посуд 18-20 см - оптимальний варіант для швидкого розігрівання їжі.

Обсяг – кількість продуктів, які можна приготувати в сковороді за один раз. Ця величина залежить від діаметра і висоти стінок посуду. Обсяг сковороди може бути корисним при виборі між декількома схожими моделями: при інших рівних умовах бажано віддати перевагу сковороді з великим об'ємом.

Важливо: розмір дна сковорідки повинен відповідати розмірам конфорки, інакше посуд буде нагріватися нерівномірно. Особливо це актуально для електроплит. При цьому необхідно пам'ятати, що діаметр днища завжди менше, ніж зазначений розмір сковороди. У звичайних моделях різниця становить до 8 см, у глибоких сковорідках, грилях, млинців – до 4 см, у ВОК днище вдвічі менше діаметра сковороди.

Глибина (висота) – залежить від виду і призначення сковороди. Стандартні сковороди, більшість глибоких сковорідок та грилі мають глибину 6-8 см, млинці 1.5-2.5 см, а деякі око – 20 см.

Товщина стінок – також залежить від призначення сковороди. Наприклад, сковорода для млинців (алюмінієва) повинна мати стінки 2 мм, а сковорода для м'яса - 4 мм. Більш товсті стінки забезпечують рівномірний нагрів сковороди.

Важливо: вага сковороди повинна бути не менше 500 грамів – це оптимальний баланс між стійкістю і зручністю у використанні.

Кількість шарів антипригарного (внутрішнього) покриття

Як правило, у сковорідках існує кілька шарів антипригарного покриття (2-7). Перший шар надає стійкість до подряпин, другий – забезпечує міцність з'єднання антипригарного покриття, третій - підсилює антипригарні властивості в разі тривалого застосування сковороди. Чим більше таких шарів, тим краще, оскільки збільшується термін служби посуду.

Важливо: навіть якщо антипригарне покриття складається з одного шару, воно повинно бути не тонше 20 мікрон. На етикетках вказуються як кількість шарів, так і загальна товщина покриття.

Антипригарне (внутрішнє) покриття

Тефлон – недорогий і зручний в очищенні матеріал, який володіє хорошими антипригарними властивостями. З іншого боку, він чутливий до подряпин і при пошкодженні починає виділяти токсичні речовини. Тому таку сковорідку не можна мити абразивними засобами, а також використовувати при готуванні металеві лопатки і ножі. Тефлон не стійкий до високих температур, а термін його служби складає 3-4 роки.

Важливо: сковороди з тефлоновим покриттям не бажано використовувати на електроплитах. Крім того, для такого посуду можна застосовувати тільки силіконові або дерев'яні лопатки.

Кераміка – безпечний, ефектний на вигляд, стійкий до високих температур і подряпин матеріал. Такі сковороди служать довше, ніж тефлонові, але і коштують дорожче. В той же час кераміка може зруйнуватися від механічного впливу (навіть слабкого удару) і різкого перепаду температур, наприклад, попадання холодної води на гарячу сковороду. Крім того, кераміка погано сумісна з посудомийними машинами.

Мармур – антипригарне покриття, виконане «під мармур». Зазвичай воно зроблено на основі тефлону з додаванням штучних алмазів або титану. В результаті, «мармурове» покриття відрізняється від тефлону більшою міцністю і зовнішньою привабливістю.

Композит – відрізняється хорошими антипригарними якостями: високою міцністю, стійкістю до високих температур, корозії, зносу. Крім цього, він не вступає в хімічні реакції з їжею навіть при дуже сильному нагріванні.

Емаль – антипригарне покриття, в якому їжа не окислюється, що дозволяє зберігати приготовлену їжу в такій сковороді тривалий час. З іншого боку, емаль дуже чутлива до ударів. Тому емальована сковорідка вимагає до себе дуже обережного поводження.

Титан – характеризується високою міцністю та екологічністю. Витримує вплив металевих лопаток та ножів. Але сковорідки з покриттям титана коштують дуже дорого.

Важливо: зустрічаються сковорідки, які не мають антипригарного покриття. З урахуванням недоліків тих чи інших видів покриттів, а також більш високою ціною, деякі господині віддають перевагу саме такі сковорідки. Додамо, що у воках, як правило, відсутнє антипригарне покриття через високу робочу температуру. Якщо керуватися правилами підготовки цих сковорідок до застосування, то днище набуває антипригарні якості.

Зовнішнє покриття

Зовнішнє покриття сковороди захищає сковороду від нагару, механічних пошкоджень, а також покращує дизайн посуду. Таке покриття найчастіше буває емалевим, лаковим, силіконовим або просто необробленим.

Термостійка емаль довговічна, практична і стійка до подряпин. Лакове покриття зовні нагадує емаль, але не довговічне: легко дряпається і швидко обгоряє. Іноді зустрічається термостійке силіконове покриття – легке у догляді і приємне на дотик. Воно надовго зберігає привабливий зовнішній вигляд сковороди.

Зовнішнє покриття з композиту/мармуру/граніту відрізняється високою надійністю та довговічністю, але коштує дуже дорого. Необхідно враховувати, що таке покриття боїться металевих щіток та абразивних миючих засобів. Також є моделі з тефлоновим та мідним покриттям.

Дно

Багатошарове дно – складається з двох і більше шарів. Такі сковороди відрізняються міцністю, стійкістю до високих температур і рівномірністю нагрівання. З іншого боку, моделі з багатошаровим дном коштують дорожче своїх «одношарових» аналогів.

Капсульне – складається з декількох металевих пластин. Основна перевага – висока теплопровідність, що сприяє рівномірному нагріванню інгредієнтів. Капсульне дно прискорює процес приготування й тим самим економить електроенергію або газ. Така сковорода довше зберігає теплу їжу й може використовуватися на індукційній плиті.

Потовщене – забезпечує рівномірний прогрів та запобігає пригоранню їжі. На відміну від аналогів із капсульним дном, таке начиння не підходить для індукційної плити.

Товщина дна

Рекомендовані параметри залежать від матеріалу сковороди. Для посуду з нержавіючої сталі цей показник становитиме 3 мм (для млинниці – 2 мм), для алюмінієвої сковороди (в тому числі з тефлоновим покриттям) – 5 мм, чавунної – 4 мм (це стосується і для всіх моделей з тефлоновим покриттям, крім алюмінієвих).

Важливо: зверніть увагу на дно сковороди – всередині воно повинно бути рівним, без дефектів (ямок і горбів). А ось зовні краще, якщо дно буде мати орнамент або ребристість. Це забезпечить рівномірне прогрівання і тривале збереження температури.

Матеріал вставки дна

Вставка дна (теплодифузор) – металевий диск, який вставляється всередину дна сковорідки, щоби запобігти його деформації при збереженні легкої ваги кухонного начиння. Така вставка захистить дно від викривлення навіть за високої температури (це особливо важливо для млинців). Крім того, теплодифузор покращує підігрів сковороди. Бувають алюмінієві, мідні, сталеві теплодифузори.

Важливо: слід пам'ятати, що теплодифузор мусить бути відлитий разом зі сковородою. Краще не купувати вироби, в яких він приварений. Зовнішня поверхня теплодифузора має бути відполірована алмазним різцем.

Алюміній – характеризується високою теплопровідністю, що прискорює нагрів інгредієнтів. Сковорода з алюмінієвою вставкою рівномірно розподіляє тепло.

Сталь – міцніший за алюміній і краще протистоїть деформації. Сталева вставка забезпечує сумісність сковороди з індукційною плитою.

Ручка

Знімна – дає змогу використовувати сковорідку в духовці: по-перше, габарити моделі зменшуються, по-друге, бакелітові й дерев'яні ручки погано витримують високі температури. Крім того, ручка, що знімається, зручна при транспортуванні сковороди. Але така конструкція менш надійна, ніж цільнолита.

Складна – як і попередній варіант, полегшує зберігання та транспортування сковороди. На відміну від знімної, така ручка не втрачається. Щоправда, багато сковород зі складною ручкою не можна використовувати в духовці. Ще один недолік – порівняно низька надійність (порівняно з цільнолитими ручками).

Допоміжна – у цьому випадку сковороди оснащуються двома ручками – основною (довгою) та допоміжною (коротка, виконана у формі петлі). Це дозволяє утримувати сковороду двома руками, що актуально для важкого та об'ємного посуду. Однак моделі з парою однакових ручок до такої категорії не належать.

Матеріал ручок

Бакеліт – різновид пластмаси, часто зустрічається в ручках для сковорідок. Має високу міцність, низьку теплопровідність, добре витримує чищення абразивними засобами. Крім того, бакеліт стійкий до подряпин і пожежобезпечний - не загоряється навіть на відкритому вогні, але може обвуглитися. Однак сковороди з бакелітовими ручками не рекомендується використовувати в духовках.

Пластик, полімер – недорогий, але ненадійний матеріал. При сильному нагріванні ця ручка виділяє токсичні речовини та плавиться. Тому такі сковорідки не можна ставити в духовку. Крім того, пластикова або полімерна ручка завжди робиться знімною.

Метал (алюміній, чавун, сталь, мідь, титановий сплав) – міцний, пожежобезпечний та стійкий до високих температур, що особливо важливо при використанні таких сковорідок у духовці. Головний мінус – висока теплопровідність, в результаті чого ручка сильно розжарюється, що загрожує опіками руки. Зазвичай, металева ручка виготовляється з того ж металу, що й корпус сковороди.

Важливо: щоб не отримати опік в процесі готування їжі в сковороді з металевими ручками, слід користуватися товстою кухонною рукавицею або іншим ізолюючим матеріалом. Також зустрічаються сковороди з металевими ручками, покритими силіконовими накладками, які майже не нагріваються, а крім того, не ковзають в руці.

Дерево – ефектний на вигляд матеріал, який має низьку теплопровідність. Однак дерев'яні ручки чутливі до вологи і забруднень, слабостійкі до механічних пошкоджень і високих температур. Тому такі сковорідки не можна поміщати в духовки. Дерев'яні ручки зустрічаються рідко.

Метал (сталь, алюміній) із накладкою – на відміну від звичайної металевої ручки, має низьку теплопровідність. Це дозволяє знімати сковорідку з плити голими руками.

Емальований чавун – вигідно відрізняється від звичайної чавунної ручки нижчою теплопровідністю. Отже, така ручка менше нагрівається, але вимагає акуратного звернення через схильність до сколів при падіннях.

Важливо: добре, якщо ручка відлита разом зі сковородою – це значно збільшує її міцність. З іншого боку, її неможливо зняти, що може бути незручним при користуванні духовкою. Якщо ручка кріпиться до сковороди за допомогою заклепок, то краще, щоб поверхня кріплення була більше.

Матеріал кришки

Скло – ефектний на вигляд і прозорий матеріал, що дозволяє бачити те, що відбувається в сковороді. Крім того, скло краще, ніж метал переносить миття абразивними засобами. В той же час, скло - крихкий матеріал, чутливий до ударів.

Метал (алюміній, сталь, чавун, мідь) – міцний матеріал, стійкий до ударів. З іншого боку, металеві кришки непрозорі, що не дає можливості спостерігати за тим, що відбувається в сковорідці. Також можлива поява подряпин при чищенні абразивними засобами.

Пластик – обійдеться дешевше за скло й метал. Водночас пластикова кришка робиться прозорою. Але пластик плавиться від сильного нагріву – таку кришку не можна ставити в духовку.

Особливості

Носик для зливу – знаходиться в стінці сковороди і служить для зручності зливу жиру і олії, а також рідкої (напіврідкої) їжі (наприклад, соусу).

Отвір для випуску пари – розташований в кришці сковороди і забезпечує видалення зайвої вологи у вигляді пари при готуванні.

Рифлене дно – покращує антипригарні якості сковороди і надає страві апетитного вигляду.

Термоконтролер – індикатор, що повідомляє про ступінь нагріву сковороди. Зустрічається в декількох варіантах: вставка, яка змінює свій колір при нагріванні до певної температури; термометр з дисплеями і звуковим сповіщенням при досягненні потрібного показника. Термоконтролер запобігає перегріванню сковорідки і економить електроенергію і газ.

Важливо: цей пристрій особливо актуальний для моделей з тефлоновим і мармуровим антипригарним покриттям і алюмінієвих сковорідок: для них перегрів небезпечний (покриття виділяє токсичні речовини, алюміній деформується).

Миття у посудомийній машині – через вимоги за матеріалами і розмірами не всяка сковорода може бути вимита в посудомийці. При покупці слід звернути увагу на цю особливість.

Набір сковорідок – наявність в комплекті поставки двох і більше сковорідок. Моделі відрізняються одна від одної різними обсягами і розмірами, але, як правило, відносяться до одного типу і зроблені з одного матеріалу. Набір сковорідок знадобиться для тих, хто часто готує різні обсяги їжі.

З кришкою – наявність кришки в комплекті поставки зручно тим, що вона за своїми розмірами і конструкції без проблем підійде до сковороди.

Воронка для приправ – зовнішня ємність, куди наливається рідка приправа (олія, оцет, вино). Зазвичай знаходиться в кришці сковороди і розташовується безпосередньо в її ручці. Воронка забезпечує рівномірну подачу рідких приправ в страву, що готується. Крім цього, багато ручок-воронок дозволяють ставити кришку ручкою вниз і таким чином, виконують функцію підставки для гарячого посуду.

Лопатка – може входити в комплект поставки сковороди. Вона служить для перевертання продуктів при готуванні. Така лопатка не зашкодить покриттю сковороди, так як вона зроблена зі спеціального матеріалу, придатного до даного покриття. Це особливо важливо для моделей з тефлоновим і «мармуровим» покриттям. Крім того, відпадає необхідність докуповувати лопатку окремо.

Решітка – іноді входить в комплект поставки сковороди. Напівкругла решітка встановлюється на посуд зверху. Вона дозволяє зберегти теплою їжу, попередньо викладену на цю решітку за умови продовження готування. Як правило, зустрічається у воках.

Із секціями – на дні цих сковорідок є спеціальні поглиблення, які необхідні для приготування вафель, оладок чи пончиків.

Відгуки про статтю

Вок самый отличный вариант и конечно же гриль. Мне кажется что в доме должно быть всего три сковороды - блинная, вок и гриль, все этого достаточно.

Прочитав статью я остановилась на керамики. Как по мне это отличный вариант если обращаться с ним бережно.

Никогда не знала, что есть отдельная рыбная сковорода 0_0 овальной формы. Кроме того я даже не видела ни разу такой девайс в магазине...

сковорода для рыбы и улиток? да ладно!

Я конечно извиняюсь, но мне кажется в конце каждого раздела не хватает вывода, мол итог: … лучше!

Не всегда возможно сделать однозначный вывод.

По поводу сковороды гриль нужно было добавить, что меньше чем 0.5 см ребра для такой сковороды не подходят.

Вопрос выбора лучшего покрытия сковороды остается актуален уже много нет. Каждому подходит что-то свое. Спасибо, что подробно рассмотрели этот вопрос.