Як вибрати щит, корпус для лічильників і вимикачів

Щит, корпус для лічильників і вимикачів – зварна металева конструкція з дверцятами, куди встановлюється апаратура для обліку, прийому, розподілу електроенергії та захисту мережі від перевантажень. Впорядковує розподіл електроенергії, захищає обладнання від негативних зовнішніх факторів (волога, пил, удари, дії сторонніх осіб).

Електричний щит – основний компонент енергосистеми квартири, будинка, виробничого, адміністративного приміщення.

Щиток для електрики

Вид

Щит – встановлюється в ніші стіни і закривається тільки з передньої сторони. Найчастіше має одні дверцята і одне ревізійне вікно. Виконується зі сталі товщиною 0.8-1.5 мм. Виріб розрахований на обладнання вольтажем до 1 кВ. Щити поділяються на дві категорії: внутрішні (для приміщення) і зовнішні (монтуються на відкритому повітрі).

Шафа – на відміну від щита виконується у вигляді окремої конструкції. Товщина стінок становить 2 мм. Шафа працює з технікою, напруга якої перевищує 1 кВ. Подібні моделі встановлюються на вулиці або в приміщенні (якщо монтаж щита неможливий). Вуличні шафи забезпечуються теплообмінниками, вентиляторами та іншими пристроями, що дозволяють змінювати температуру всередині конструкції.

Призначення

Розподільний щит (ЩР) призначений для прийому і розподілу електроенергії, а також захисту мережі від перевантаження і ураження струмом. Обліковий (ЩО) – для її прийому і обліку, а обліково-розподільний (ЩОР) поєднує ці функції.

Залежно від призначення, розподільний щит забезпечується майданчиками, DIN-рейками та іншими елементами, що дозволяють встановити відповідне обладнання:

  • розподільний (ЩР) – автоматичні вимикачі (автомати) і ПЗВ (пристрій захисного відключення);
  • обліковий (ЩО) – лічильники (блоки обліку), автоматичні вимикачі та ПЗВ;
  • обліково-розподільний (ЩОР) – лічильники, автоматичні вимикачі, ПЗВ, вступний комутаційний апарат.

Також зустрічається мультимедійний (слабкострумовий) щит, куди встановлюються SAT-розподільники, роутери, системи відеоспостереження, охоронної та пожежної сигналізації, трансформатор для блоку живлення.

Монтаж

Навісний – простий в монтажі, але виступає вперед за межі стіни, що погіршує його вигляд. Подібні щити рекомендується встановлювати в лазнях і дерев'яних будівлях. Маркування: ЩРн, ЩОРн.

Вбудований – на відміну від навісної моделі не видається за межі стіни і виглядає більш привабливо, але його установка складніша. При цьому є обмеження по габаритах виробу, пов'язані з початковими розмірами ніші. Оптимальний вибір, якщо кількість модулів перевищує кількість ліній, що відходять хоча б удвічі. Маркування: ЩРв, ЩОРв.

Важливо: вибираючи електричний щит, враховуйте особливості стіни, на яку планується монтувати конструкцію. В панельному будинку важко встановити вбудовану модель більше 12 модулів без пошкодження несучої стіни. В цьому випадку краще зупинитися на підвісному виробі.

Підлоговий – важкий і громіздкий щит, який не можна встановити на стіну. Такі моделі використовуються в промисловості.

Кількість модулів

Цей параметр позначає кількість обладнання, на яку розрахований щит / шафа. Кількість модулів залежно від моделі щита / шафи варіюється в межах 2-256 штук і більше.

Потрібна кількість модулів визначається на підставі схеми електропостачання, в якій задзначені всі точки споживання. Сюди відносяться розетки, світильники, потужна побутова техніка (бойлер, посудомийна / пральна машина, електроплита, кондиціонер).

Потім точки споживання об'єднуються в групи для підрахунку кількості ПЗВ, автоматичних вимикачів, диференціальних автоматів, реле. Виходячи з навантаження електроспоживачів підбираються різні автомати (для розеток, бойлера, кондиціонера, пральної машини – 16 А, для освітлювальних приладів – 10 А, для варильної поверхні, електроплити – 32 А).

Також враховується наявність / відсутність всередині щита лічильника і його габарити.

Ширина модуля становить 18 мм, що відповідає ширині однополюсного вимикача. Інші пристрої мають велику ширину і вимагають більшої кількості «посадкових місць»:

  • двополюсний автомат – 2 модулі;
  • трифазний автоматичний вимикач – 3 модулі;
  • однофазний ПЗВ – 3 модулі;
  • трифазний ПЗВ – 5 модулів;
  • лічильник електрики – 6-8 модулів.

Орієнтовні параметри:

  • 12-16 модулів – квартира з лічильником на сходовому майданчику;
  • 16-18 модулів – трикімнатна квартира з лічильником в коридорі;
  • 24 модулі – приватний будинок.

Купуйте щит / шафу із запасом (20-30%) на випадок підключення додаткових пристроїв.

Важливо: для дачі або невеликого заміського будинку досить одного щита. Просторому багатоповерховому котеджу потрібно декілька таких боксів.

Кількість рядів

Цей параметр безпосередньо пов'язаний з числом модулів і коливається в межах 1-6. Наприклад, у щитів на 12-16 модулів найчастіше є 1 ряд, у моделей з 24-30 модулями – 2 ряди. В щитах на 216 модулів передбачено 6 рядів.

Захист

Електричний щит характеризується захистом від впливу пилу і вологи, а також ураження струмом.

Клас пиловологозахисту

Клас пиловологозахисту маркується так: IPХХ (перша цифра означає рівень захисту від пилу, друга – від вологи).

Для установлювання на відкритому повітрі або в приміщеннях з підвищеним рівнем вологості (гараж, лазня, автомийка, ремонтна майстерня):

  • IP54 – пилозахищений корпус, стійкість до бризок з будь-якого напрямку;
  • IP55 – пилозахищений корпус, захист від струменів з будь-якого напрямку;
  • IP65 – пилонепроникний корпус, захист від струменів з будь-якого напрямку;
  • IP66 – пилонепроникний корпус, захист від сильних струменів з будь-якого напрямку (для установлювання на щоглах і опорах).

Для монтажу під навісом:

  • IP43 – захист від сторонніх предметів діаметром 1 мм і вище, стійкість до бризок, падаючим вертикально або під кутом 60° до вертикалі;
  • IP44 – захист від сторонніх предметів діаметром 1 мм і вище, стійкість до бризок, падаючим з будь-якого напрямку.

Для установки в закритому приміщенні з низьким рівнем вологості:

  • IP20 – захист від сторонніх предметів діаметром 12.5 мм і вище, вологозахист не передбачений;
  • IP21 – захист від сторонніх предметів діаметром 12.5 мм і вище, захист від вертикальних крапель;
  • IP30 – захист від сторонніх предметів діаметром 2.5 мм і вище, вологозахист не передбачений;
  • IP31 – захист від сторонніх предметів діаметром 2.5 мм і вище, захист від вертикальних крапель;
  • IP32 – захист від сторонніх предметів діаметром 2.5 мм і вище, захист від вертикальних крапель, що падають під кутом до 15°;
  • IP40 – захист від сторонніх предметів діаметром 1 мм і вище, вологозахист не передбачений;
  • IP41 – захист від сторонніх предметів діаметром 1 мм і вище, захист від вертикальних крапель.

Клас захисту від ураження струмом

Клас захисту від ураження електричним струмом позначається римськими цифрами:

  • I – наявність робочої ізоляції та елемента заземлення;
  • II – наявність подвійної або посиленої ізоляції, при цьому елементи для заземлення відсутні.

Клас захисту від ударів та інших механічних впливів

Клас удароміцності маркується так: IKXX (дві цифри). Найчастіше зустрічаються щити таких класів:

  • IK05 – витримує енергію удару в 0.7 Дж;
  • IK07 – витримує енергію удару в 2 Дж (для приміщень);
  • IK08 – витримує енергію удару в 5 Дж;
  • IK10 – витримує енергію удару в 20 Дж (для цехів).

Параметри електромережі

Номінальний струм – вимірюється в амперах (А). Зустрічаються моделі, які підходять для номінального струму в 32А; 40А; 63А; 90А; 125А. При цьому величина номінального струму щита / шафи не може бути менше однойменного параметра вступного автомата. Інакше коректна робота техніки неможлива.

Номінальна напруга – вимірюється в вольтах (В). Пропонуються щити на 220/230 В (однофазна напруга) і 380/400 В (трифазна напруга).

Матеріал корпусу

Сталь – надійний і довговічний матеріал. Сталева конструкція оснащується замком, а при необхідності її можна відремонтувати. Потребує обов'язкового заземлення. Такі щити / шафи встановлюються на відкритому повітрі, в під'їзді, гаражі, підвалі або заводському цеху.

Пластик (термопластик) – ефектний на вигляд, але менш міцний матеріал. Пластиковій моделі не потрібно заземлення, але вона гірше ремонтується. Ці щити підійдуть для монтажу в приміщенні. Забезпечуються прозорими дверцятами для комфортного зняття показань з лічильника.

Важливо: при купівлі пластикового щита звертайте увагу на ціну виробу і репутацію виробника. Недорогі китайські моделі часто швидко виходять з ладу і жовтіють.

Не варто встановлювати на пластиковий щит обладнання з номінальною напругою понад 63 А.

Температура навколишнього середовища

Цей параметр актуальний для щитів, які встановлюються на відкритому повітрі. Подібні моделі повинні бути стійкими до морозу та спеки. Стандартні значення температури, на яку розраховані зовнішні металеві щити – від -45°С до + 40°С.

Встановлюваний лічильник

Підключення до мережі

Однофазний – вибір для однофазної мережі (220 В або 230 В).

Трифазний – підбирається для трифазної мережі (220/380 В або 230/400 В).

Універсальне місце – підходить для однофазного і трифазного лічильника електроенергії.

Кількість місць під лічильники – переважна більшість щитів розрахована на один лічильник. Рідко зустрічаються моделі, що дозволяють встановити два, три і навіть чотири витратоміра.

Безпека

Замок – замикає щит / шафу. Захищає від впливу вологи і пилу, а також крадіжки обладнання. Крім того, перешкоджає доступу до модулів сторонніх осіб.

Засувка – відіграє ту ж роль, що і замок.

Поворотний ригель – стрижень замка для надійного замикання дверей щита.

Можливість пломбування – пломбування необхідно для поставлення лічильника на облік електропостачальною організацією. Крім цього, пломбування запобігає крадіжці електроенергії і закриває доступ сторонніх до витратоміра.

Устаткування

Без обладнання – порожня оболонка, до якої докуповується відповідне обладнання. Дозволяє зібрати щит оптимальної конфігурації і при цьому заощадити, так як продукція сторонніх виробників часто дешевше «рідного» обладнання.

DIN-рейка – монтажна планка для монтажу лічильника, модульного обладнання (автоматичні вимикачі, диференційні автомати, ПЗВ).

Клемний блок (клемна колодка) – застосовується для з'єднання проводів нейтралі (нульового) і заземлення в щиті.

Нульова (N) і заземлювальна (PE) шина – грають ту ж роль, що і клемний блок.

Монтажна плита – сталева пластина, яка служить для установлення різного устаткування.

Заглушки – захищають невикористовувані модулі від зовнішніх впливів.

Ревізійне вікно – призначене для зняття показань лічильника, не відкриваючи дверцят щита.

Козирок – оберігає внутрішній простір щита від дощу або снігу при відкриванні дверцят.

Також щити можуть забезпечуватись патч-панеллю, тримачем пристроїв.

Колір корпусу

Колір корпусу щита / шафи грає естетичну роль і вибирається з таким розрахунком, щоб пристрій гармонійно вписався в інтер'єр приміщення. Стандартні кольори корпусу – білий і сірий.

Розмір

Цей параметр визначає кількість обладнання, яке можна встановити в електричний щит / шафу. Зі збільшенням розміру конструкції зростає внутрішній обсяг щита, число рядів, модулів і кабельних вводів. Правда, такий виріб дорожче і масивніше менш містких «побратимів».

Відгуки про статтю