Як вибрати лічильник води

Лічильник води (водомір, водолічильник) – прилад для обліку витрати води, що проходить по водопроводу. Дозволяє економити воду і тим самим знизити витрати за комунальні платежі. Водоміри встановлюються горизонтально і вертикально. Найчастіше зустрічаються моделі, розраховані на горизонтальний монтаж. Деякі прилади допускають два варіанти установки.

Лічильник води

Важливо: купуйте лічильник тільки в спеціалізованих магазинах. Це вбереже від підроблених або бувших у використанні приладів. Лічильник повинен мати паспорт, що засвідчує проходження технічного контролю на підприємстві-виробнику.

Інші обов'язкові відомості: дата виготовлення приладу, гарантійний термін, серійний заводський номер пристрою (також вказано на корпусі водоміра), відмітка про купівлю лічильника (робиться магазином).

Перед придбанням лічильника, переконайтесь, що обраний прилад сертифікований на території України.

Вид

Механічний (тахометричний) – вимірює витрату води на підставі числа обертів крильчатки (турбіни), що обертається потоком води. Потім отримані дані підсумовуються рахунковим механізмом. Характеризується відносно низькою ціною, надійністю, простотою конструкції, монтажу, демонтажу та обслуговування. Такому водоміру не потрібна електроенергія, а його точності цілком достатньо для домашніх потреб.

Мінус механічного водолічильника – спотворення результатів вимірювань під впливом забруднень (суспензії) в воді і електромагнітного поля. Тому перед лічильником встановлюється фільтр і не допускається робота електричних приладів. Оптимальний вибір для обліку споживання води в квартирі або приватному будинку.

Інші види водомірів – ультразвуковий, електромагнітний, резонансний зустрічаються набагато рідше. В порівнянні з механічним лічильником ці прилади виграють в точності і функціональності, але програють в ціні.

Ультразвуковий, електромагнітний, резонансний лічильник зберігають свідчення вимірювань в архіві і фіксують миттєву витрату води. Такі водоміри потребують електроживлення, що є серйозним недоліком при перебоях з електрикою. Ці прилади застосовують в основному для промислових потреб.

Ультразвуковий – визначає витрату води шляхом підрахунку часу, за яке ультразвукові хвилі поширюються в потоці води, що проходить через лічильник. Часовий інтервал між моментом випромінювання і прийому сигналу пропорційний швидкості потоку води. Ультразвукова модель точніша і довговічніша за механічного «побратима». Такий пристрій менш вимогливий до якості води.

Недолік ультразвукового водолічильника – зниження точності показань через дуже велику кількість домішок, накипу або повітря (бульбашок) в воді. Також прилад сприйнятливий до електромагнітних завад.

Електромагнітний – обчислює витрату води на підставі підрахунку електрорухальної сили, пропорційної швидкості потоку води. Забезпечує дуже високу точність вимірювань, не створює гідродинамічний опір і не чутливий до забруднень у воді (виняток – домішки, що впливають на електропровідність води).

Мінуси електромагнітного водоміра: складне монтування, скупчення металевого сміття в проточній частині приладу. Такі лічильники використовуються рідко і не встановлюються в приміщеннях з високим рівнем вологості.

Резонансний водомір працює на основі перетворення механічної енергії в електричну. Подібні моделі поширення не отримали.

Тип тахометричного

Крильчастий – встановлюється на трубу діаметром до 40 мм. Такі водоміри підходять для квартири або заміського будинку. Пропускна спроможність – не більше 15 м3/год.

Турбінний – монтується на трубу діаметром 50-200 мм. На відміну від попереднього типу працює з великими обсягами води. Подібні прилади використовуються в промисловості або в якості загальнобудинкового лічильника для багатоквартирного житлового будинку.

Комбінований – об'єднує в собі крильчасту і турбінну модель. Застосовується для вимірювання води, споживання якої постійно змінюється (при малій витраті активується крильчастий лічильник, при великій – турбінний).

Недолік комбінованого водоміра – складна конструкція, що збільшує ціну лічильника і ускладнює його обслуговування. Комбіновані водолічильники призначені для промислових цілей.

Модифікація

Побутовий – порівняно дешевий прилад, призначений для потреб одного споживача. Пропускна здатність таких лічильників становить 2-3 м3/год. Сфера застосування: квартира, заміський будинок, мале підприємство.

Промисловий – дорогий пристрій, розрахований на обслуговування одного або декількох споживачів. Такі прилади відрізняються підвищеною пропускною спроможністю – 15-50 м3/год. Сфера застосування: промислові підприємства, об'єкти житлово-комунального господарства.

Призначення

Для холодної води – враховує витрату води температурою до + 30 ° С. Найдешевша модель. Ці лічильники встановлюють на господарсько-питних (холодних) трубопроводах. Колір корпусу водомірів – синій.

Для гарячої води – реєструє витрату води, у якої температура знаходиться в діапазоні від + 40 ° С до + 90 ° С. Обійдеться дорожче моделі для вимірювання холодної води через більш високу ціну термостійких матеріалів. Ці прилади монтуються на трубопроводи гарячого водопостачання (побутові) або теплові контури (промислові). Колір корпусу водомірів – червоний.

Для холодної і гарячої води – фіксує витрату води температурою від 0 ° С до + 90 ° С. Універсальне рішення для холодного і гарячого водопостачання. Мінус – висока вартість. Ці пристрої відносяться до промислової модифікації. Колір корпусу водомірів – помаранчевий.

Максимальний робочий тиск

Цей параметр означає гранично допустимий тиск, на який розрахований лічильник. Одиниця виміру – бар. Перевищення максимального робочого тиску загрожує некоректною роботою приладу і виходом його з ладу, а в деяких випадках може привести до затоплення приміщення.

Максимальний тиск залежить від типу водолічильника:

  • крильчастий – до 6-12 бар;
  • турбінний – більше 12 бар.

Принцип дії

Одноструменевий – враховує витрату єдиного потоку води, що обертає крильчатку. Такі моделі відрізняються порівняно низькою ціною, простотою конструкції і ремонту, малою вагою і компактністю. Додаткова можливість – установлення антимагнітного захисту.

Багатоструменевий – фіксує витрату води, розділеної на декілька потоків до потрапляння на крильчатку. Ці водоміри точніші і простіші в монтуванні, демонтажі і обслуговуванні, ніж одноструменеві «побратими» (для повірки знімається лише верхня частина). Мінуси: висока ціна, складна конструкція і ремонт, громіздкість.

Багатоструменеві водоміри оптимальні для водопроводів з сильним тиском води.

Установка лічильного механізму

Мокроход – рахунковий механізм розташовано в воді. Переваги: простота конструкції і монтажу, відносно мала вартість. Недолік – чутливість до механічних забруднень, що знижує точність приладу і зменшує термін його експлуатації.

Важливо: продовжити термін служби «мокроход» допоможе встановлення двох фільтрів – тонкої і грубої очистки.

Сухоход – рахунковий механізм відділений від води мембраною. Переваги: стійкість до механічних забруднень, стабільна робота протягом тривалого часу. Мінус: висока ціна, чутливість до впливу електромагнітного поля.

Приєднання

Муфтове (різьбове) – найчастіше застосовується в побутових лічильниках. Поширені діаметри нарізного сполучення: 3/4; 1; 11/2; 11/4; 2; 21/2 дюйма.

Фланцеве – використовується в промислових водомірах. Актуально для трубопроводів діаметром 40-150 мм, витримує тиск до 16 бар. Діаметр фланцевого з'єднання в різних пристроях становить 165-340 мм.

Витрата води

Мінімальна (Qmin) – найменша величина витрати води, яку вимірює лічильник і при цьому не виходить за межі допустимої похибки. Стандартні значення: 0.05 м3/год (побутові), 0.5 м3/год (промислові).

Перехідна (Qt) – величина витрати води, при якій відзначається найбільша похибка вимірювання.

Номінальна (Qn) – величина витрати води, при якій водомір здатний працювати тривалий час, не перевищуючи допустиму похибку. Становить 50% від Qmax. Номінальна витрата води – основний параметр, що характеризує експлуатаційні якості лічильника.

Максимальна (Qmax) – найбільша величина витрати води, при якій водомір здатний короткочасно працювати (1 година на добу, 200 годин на рік), не перевищуючи допустиму похибку.

Припустима похибка:

  • в діапазоні від Qmin до Qt – до 5% (тривала робота);
  • в діапазоні від Qt до Qn – до 2% (тривала робота);
  • в діапазоні від Qn до Qmax – до 2% (короткочасна робота).

Вибирайте лічильник, щоб розрахункова витрата води відповідала діапазону від Qt до Qn.

Установча довжина

Цей параметр означає довжину лічильника з урахуванням розміру приєднувальних елементів (від одного різьблення до іншого різьблення). Визначає можливість монтування лічильника в конкретному місці. Найчастіше зустрічаються моделі з установчою довжиною 110 мм.

Поріг чутливості

Ця характеристика позначає витрату води, при якій починає обертатися крильчатка або турбіна лічильника. Стандартний параметр – 0.015 м3/год (15 л/год). Зустрічаються моделі, які починають фіксувати витрату вже при швидкості води 0.005 м3/год (5 л/год) і навіть 0.001 л (1 л/год).

Втрата тиску при максимальній витраті

Від цього показника залежить, наскільки зменшується тиск води при проходженні через лічильник. Більшість моделей знижують тиск на 2 бар (0.2 МПа).

Міжповірочний інтервал

Даний параметр вказує на період, протягом якого гарантується точність вимірювання витрати води. Визначається як час між перевірками приладу (3-4 роки). Лічильники повинні своєчасно проходити перевірку, інакше зняті свідчення не будуть враховуватися при розрахунках. В результаті абонент буде оплачувати воду виходячи з місячних норм споживання води на одну людину.

Номінальний діаметр підключення (DN, Ду)

Підбирається виходячи з внутрішнього діаметра труб в місці, призначеному для монтажу лічильника. Цей параметр впливає на номінальний і максимальний витрата води. При однаковому тиску, чим більше номінальний діаметр підключення, тим вище відповідні величини:

  • DN 15 – 1.5 м3/год (номінальний), 3 м3/год (максимальний);
  • DN 20 – 2.5 м3/год (номінальний), 5 м3/год (максимальний);
  • DN 25 – 3.5 м3/год (номінальний), 7 м3/год (максимальний).

Номінальний діаметр підключення коливається в межах 15-200 мм. Зазвичай використовуються лічильники з номінальним діаметром 15 мм, 20 мм і 25 мм.

Конструкція

Зворотний клапан – запобігає руху води в зворотному напрямку, оберігає лічильник від наслідків гідравлічного удару. Також зворотний клапан продовжує термін експлуатації пристрою. В деяких випадках моделі без зворотного клапану, встановлені на трубі з гарячою водою, враховують і холодну воду.

Клас точності

Ця характеристика визначає точність вимірювань. Розрізняють декілька класів водомірів:

  • клас A – для горизонтального монтажу;
  • клас B – для установлення в вертикальному положенні;
  • клас C – встановлюється горизонтально (точність вимірювань аналогічна класу B).

Із зростанням класу точності збільшується ціна витратоміра.

Матеріал корпусу

Латунь – довговічна і стійка до негативних факторів (корозія, агресивні речовини). Латунний корпус не схильний до намагнечуванню. Мінуси: висока ціна, крихкість. Такий матеріал використовується для виробництва побутових лічильників.

Чавун – міцніше і дешевше латуні. Недолік – чутливість до корозії. Чавунним корпусом оснащуються промислові водоміри.

Нержавіюча сталь – відрізняється від попередніх матеріалів підвищеною надійністю. Мінус – висока вартість. Прилади зі сталевим корпусом зустрічаються рідко.

Оснащення

Багатотарифний – враховує гарячу воду за різними тарифами, виходячи з її температури. Оснащений датчиками температури, мікропроцесором і пам'яттю. Працює від акумулятора. Такий водомір коштує значно дорожче, ніж звичайна модель, але швидко окупається за рахунок економії.

Захисна відкидна кришка – оберігає скляну поверхню пристрою від подряпин, тріщин, забруднень. В результаті збільшується термін служби лічильника. Ця опція дозволяє використовувати прилад в умовах підвищеної вологості, запорошеності.

Антимагнітний захист – знижує чутливість лічильника до впливу електромагнітного поля. Подібний захист підвищує точність водоміра.

Обертовий рахунковий механізм – полегшує зняття даних лічильника. Прилад з обертовим рахунковим механізмом можна встановлювати в будь-якому положенні.

Імпульсне зчитування показань – дозволяє дистанційно знімати показання. Крім того, лічильники з імпульсним виходом оснащуються термодатчиком для окремого обліку гарячої води.

Модуль M-bus – автоматично збирає свідчення з лічильника води і передає їх постачальнику води. При цьому вимірювання зберігаються і знаходяться у вільному доступі для споживачів.

Відгуки про статтю

Хороша і зрозуміла класифікація водолічильників. Дякую. Корисно.

Дякуємо,хороший огляд.

Стаття корисна, однак нічого не сказано про термін дії (придатності) приладу. Для тахометрів наче 10-15 років, а для інших (ультразвуковий, електромагнітний) як? і чи треба їм робити повірки?

Строки повірки вказані на кожній окремій моделі.

Спасибо. Максимально понятная информация для непрофессиональна, а для обывателя, который самостоятельно делает выбор.

Професійна, корисна стаття