Як вибрати рюкзак

Тип

Туристичний (трекінговий) – для тривалих подорожей по місцевості зі складними умовами для пересування. Об'єм – до 80 л.

Експедиційний – для тривалих походів в суворих умовах. Подібна модель має станкову конструкцію. Об'єм – від 80 л. Вага – 2 кг.

  • штурмовий – зменшений варіант експедиційного рюкзака, використовується при сходженнях і в коротких походах з гранично складними умовами. Об'єм – в межах 30-80 л. Вага – 1.5 кг.

Міський – для щоденного використання в міських умовах і коротких піших прогулянок. Асортимент міських рюкзаків представлений різноманітними дизайнерськими рішеннями та конструкціями на будь-який смак. Об'єм – в межах 10-30 л.

Спортивний – за об'ємом збігається з міським рюкзаком. Для нього характерні додаткові функції, які можуть стати в пригоді спортсменам (вентиляція спини, питна система, елементи що відбивають світло).

  • Для фрірайду та інших видів екстремального спорту – різновид спортивного рюкзака, оснащується кріпленнями для перенесення сноуборда, гірських лиж, лижних палиць. Об'єм – до 40 л.

Велосипедний – буває двох видів.

  • заплічний – компактний рюкзак для велосипедистів об'ємом до 15 л. Така модель має плоский корпус, що знижує опір, забезпечується сітловідбивальними елементами та вентиляційною системою. Конструкція велосипедної моделі – каркасна.
  • «Велоштани» (багажний) – встановлюється безпосередньо на багажник велосипеда. Багажний велорюкзак відрізняється високою місткістю (20-85 л), а завдяки лямкам його можна використовувати поза велосипедом.

Для риболовлі, полювання – нагадує туристичний рюкзак, але відрізняється камуфляжним (маскувальним) забарвленням для непомітності рибалки або мисливця на природі. У цій моделі передбачаються спеціальні відділення під рибальського або мисливського інвентарю.

Тактичний – характеризується камуфляжним забарвленням, адаптований під перенесення зброї або страйкбольних приводів. Часто передбачається модульна система кріплення для різних предметів (PALS), вивід питної системи та механізм швидкого скидання. Це робить тактичну модель вдалим вибором для мисливців і рибалок. Об'єм – до 40 л.

Баул – мішок циліндричної форми з лямками та ручками для перенесення альпіністського інвентарю (кріплень, страхувальних тросів).

Конструкція

М'який (безкаркасний) – мішок з лямками, в якому відсутні жорсткі елементи каркаса. Переваги: компактність і мінімальна вага. Недоліки: нерівномірний розподіл навантаження, мала місткість (до 30 л), правильне пакування виявляється занадто складним для недосвідчених користувачів (щоб надати рюкзаку жорсткість).

Анатомічний (каркасний) – має жорсткі елементи каркаса (металеві пластини або «лати», пластикові вставки). Переваги: гарне утримання форми навіть у порожньому стані, рівномірний розподіл навантаження, велика місткість (від 30 л). Недоліки: громіздкість і масивність в порівнянні з м'якими моделями. Анатомічні моделі зустрічаються найчастіше.

Види каркасних рюкзаків.

  • З внутрішнім каркасом – найпоширеніший варіант, який перетворюється в «м'яку» модель. Для цього достатньо вийняти жорсткі елементи (для чищення або полегшення рюкзака).
  • Із зовнішнім каркасом – полегшує монтаж і зняття елементів і забезпечує підвищену вентиляцію спини (внаслідок використання сітки, що знаходиться між спиною людини та спинкою рюкзака). Мінуси: громіздкість, масивність, збільшення навантаження на спину, незручності при добуванні великих предметів, висока вартість.

Станковий (із зовнішнім каркасом) – рама з лямками, куди кріпиться м'який мішок і інші вантажі (в тому числі речовий мішок, надувний човен). Переваги: висока вантажність, максимальна місткість і надійність. Недолік – великі габарити та вага. Такі рюкзаки використовуються фахівцями – спелеологами, мисливцями, рибалками. Для звичайних походів станкові моделі не підійдуть.

Об'єм

Об'єм рюкзака вказує на граничну кількість вантажу, який допускається в ньому переносити без ризику пошкодження виробу. Цей параметр позначається по-різному: одні виробники розуміють під об'ємом загальну місткість рюкзака, інші мають на увазі місткість основного відділення.

Об'єм в більшості моделей варіюється в межах до 30 л. Вибір обсягу залежить від призначення рюкзака, цілей і умов його використання:

  • маленький (10-30 л) – для побутового використання, пікніків, піших прогулянок;
  • середній (30-60 л) – для походів вихідного дня, нетривалих подорожей;
  • великий (60-130 л) – для тривалих експедицій, пішохідного, гірського, велосипедного, водного туризму.

Велике значення відіграє тривалість походу:

  • 2 дні – 28-40 л;
  • 4-6 днів – 40-50 л;
  • 7-10 днів – 50-60 л;
  • 10-16 днів – 60-80 л;
  • понад 17 днів – 80-100 л і більше.

При цьому враховується стать і вік мандрівників:

  • для дітей до 14 років – 20-50 л;
  • для підлітків 15-17 років – 30-80 л;
  • для чоловіків – 80-130 л;
  • для жінок – 65-80 л (для лижного, водного, велосипедного туризму – 110-130 л).

Занадто великий рюкзак обійдеться дорожче, та й, з огляду на старе правило (наймісткіша модель обов'язково заповнюється вщерть), виникне спокуса взяти з собою не найпотрібніші речі просто тому, що є така можливість. Інший варіант – висока ймовірність нести всі предмети, які не влізли в рюкзаки інших членів експедиції.

Але занадто маленький рюкзак, попри виграш у вартості, змусить власника або відмовитися від спорядження і ряду інших корисних речей, або перевантажити його, навішуючи інвентар на зовнішню поверхню. Тому знайдіть баланс між об'ємом, ціною рюкзака і поставленими перед ним завданнями.

Об'єм рюкзака можна змінювати за допомогою бічних стяжок – ременів із застібками, які розташовуються з боків виробу. Для зменшення об'єму стяжки затягуються, для збільшення об'єму – послаблюються. Бічні стяжки зручні, якщо рюкзак не повністю завантажений – досить їх затягнути, і речі не будуть переміщатися всередині.

Призначення

Універсальний (унісекс) – оптимальний вибір для чоловіків і жінок.

Жіночий – виконаний з урахуванням особливостей жіночої фігури та відрізняється характерним дизайном. У тривалих походах з серйозним навантаженням такий рюкзак часто більш зручний, ніж універсальний варіант.

Дитячий – відрізняється невеликим об'ємом (10-20 л) і яскравим дизайном. Деякі рюкзаки оснащуються вшитою карткою із зазначенням контактів батьків, сітловідбивальними елементами.

Матеріал

Матеріал значною мірою визначає термін служби рюкзака. Переважна більшість моделей виготовляється з синтетичних тканин (кордур, оксфорд, поліестер, нейлон та інші). Найчастіше зустрічаються моделі з кордура (Cordura) і оксфорда (Oxford). Кордур міцніше, ніж оксфорд, зате останній виграє в легкості та м'якості.

Дешевший варіант – поліестер (Polyester) обирати не рекомендується, оскільки він за експлуатаційними якостями значно гірше. Оберіть рюкзак з якісної тканини, і він прослужить не один сезон.

Сучасний тренд – моделі з комбінованих матеріалів. Таке рішення дозволяє знайти баланс між міцністю і вагою виробу, виходячи з навантаження, що припадає на його частини.

Поруч з назвою тканини може вказуватися цифра, що позначає її щільність, наприклад, Cordura1000D. Чим вище цифровий індекс, тим міцніше матеріал. Правда, зі зростанням щільності збільшується вартість і вага рюкзака.

Щоб правильно визначити потрібну щільність, відштовхуйтесь від кількості та особливостей вантажів, а також від умов походу. Практика показує, що максимальна щільність потрібна не завжди.

Зверніть увагу на водовідштовхувальні властивості матеріалу: далеко не у всіх випадках вони будуть корисні. Такі рюкзаки однаково погано промокають і висихають. У тривалій подорожі у вологих умовах краще підійдуть більш «водопроникні» матеріали, оскільки швидке висихання рюкзака під час стоянки є першорядним фактором.

Стійкість до УФ-променів необхідна у всіх ситуаціях, особливо при походах в гори. А ось для полювання важлива міцність, водонепроникність і мала галасливість матеріалу при контакті з навколишнім середовищем.

Матеріал дна рюкзака крім цих вимог повинен бути стійким до забруднень і простим в очищенні.

Важливо: на довговічність рюкзака крім матеріалу впливає якість ниток. В основному використовуються міцні капронові, капрон-лавсанові, поліамідні нитки. При цьому міцність ниток повинна бути зіставна з міцністю тканини, оскільки в іншому випадку шов при навантаженні буде її прорізати. Тому брезентові рюкзаки шиють бавовняними нитками.

Підвісна система

Підвісна система – метод кріплення рюкзака до тіла людини, містить поясний ремінь і лямки з їх характеристиками. В сучасних рюкзаках підвісні системи є регульованими, що дозволяє їх підігнати під фігуру конкретної людини. Зазвичай регулюється висота точки кріплення лямок до поясного ременя.

Поясний ремінь – дає можливість перерозподілити частину навантаження (до 50%) з плечей на стегна і поперек. Обирайте рюкзаки з досить широким і жорстким поясом. Правильно відрегульований пояс повинен добре сидіти на стегнах. Найчастіше ремінь має відтягнення на боковини рюкзака для кращого прилягання виробу до людини.

Бажано, щоб пряжка пояса легко затягувалася в рукавиці – таким чином, ремінь спочатку застібається, а після затягується вже при надітому рюкзаку.

Лямки – одна (діагональна) або дві (класичний варіант).

Рюкзаки з одною лямкою відносяться до міських моделей, і не розраховані на транспортування важких предметів. Перевага такого рішення – в оригінальності дизайну і зручності переміщення рюкзака на живіт, що полегшує доступ до його вмісту і стане в пригоді в умовах обмеженого простору, наприклад, в громадському транспорті. Однією лямкою оснащуються і тактичні моделі для зручності стрільби.

У рюкзаках з двома лямками найзручніші – дугоподібні та S-образні лямки. Вони не зісковзують з плечей, рівномірно розподіляють навантаження на тіло. Прямі лямки – не найкращий вибір, оскільки вони мнуться.

Щоб лямки не врізалися в плечі, вони набиваються спеціальним наповнювачем в місцях контакту лямки з людським тілом. Добре, якщо наповнювач виконаний з м'якої поліуретанової або пропіленової піни. Тканинні вставки використовуються в недорогих моделях, але вони жорсткі та часто перекручуються.

Лямки сучасних рюкзаків забезпечуються набивками різної жорсткості – це сприяє оптимальному розподілу навантаження і підвищує комфорт. Для більшої зручності іноді використовуються вентильовані лямки.

важлива деталь – ширина лямки. Вузькі лямки врізаються в плечі, що викликають дискомфорт, широкі – спадають. Стандартний параметр – 7-8 см.

Зверніть увагу на відстань між лямками – занадто широко розсунуті лямки спадають з плечей. Багато моделей мають нагрудну стяжку для фіксації лямок в потрібному положенні – в результаті частина навантаження переноситься з плечей на груди. Правда, така стяжка може стискувати подих при ходьбі.

Стропи – визначають експлуатаційні якості та розміри лямок, поясного ременя, бічних стяжок. Стропи роблять з капрону.

Ширина:

  • 20 мм – для бічних стяжок;
  • 25 мм – стандартний параметр;
  • 30 і 50 мм – для поясу (краще 50 мм).

Жорсткість:

  • м'яка – для пряжок;
  • жорстка – для петель і ручок.

Щільність – знайдіть балансу між занадто «пухкою» і дуже щільною стропою. У першому випадку стропа перекручується в пряжках, тягнеться під навантаженням і швидко виходить з ладу. У другому – стропа створює проблеми при її затягуванні.

Інші рекомендації по якості строп:

  • бажано, щоб стропи мали деякий запас довжини – це стане в пригоді при їх швидкому зносі;
  • добре, якщо стропи лямок пришиті до основного мішка через трикутник тканини – це знижує ризик розриву шва;
  • щоб регулювальні стропи не розпустилися, їх кінці повинні бути спеціально оброблені – прострочені або оплавлені.

Спинка – буває регульованою і нерегульованою по висоті.

Регульована – дає можливість підігнати рюкзак під конкретного користувача. Переваги: не потрібно строго прив'язуватися до довжини спини та розміру одягу. Така модель підійде різним людям. Недолік: висока ціна і велика вага рюкзака.

Нерегульована – вимагає більш ретельного вибору рюкзака за розміром.

Розмір

Рюкзак за розміром обирається з урахуванням фігури користувача. Перед покупкою обов'язково приміряйте рюкзак, причому краще зробити це в тому одязі, з яким він буде носитися. Завантажте виріб хоча б на 10 кг. Спробуйте відрегулювати підвісну систему відповідно до фігури.

Орієнтир для вибору – рюкзак комфортно сидить на спині, тобто, лямки не спадають з плечей, жорсткі частини не тиснуть у спину, модель не «відвалюється» назад.

Якщо виріб купується в інтернет-магазині, для правильного вибору рюкзака за розміром користувач повинен знати довжину своєї спини (вимірюється сантиметром від плечей до пояса).

У продажу зустрічаються рюкзаки таких розмірів:

  • XS (Extra Small) – до 40 см;
  • S (Small) – 40-45 см;
  • M / R (Medium / Regular) – 45-50 см;
  • L (Large) – від 50 см.

Вага

Практика показує, що навіть незначне зменшення ваги спорядження (і самого рюкзака) здатне підвищити середню швидкість пересування, не кажучи вже про зниження навантаження на суглоби, зв'язки та м'язи. В результаті скорочується ризик травматизму, а користувач менше втомлюється. З іншого боку надійність рюкзака безпосередньо пов'язана з його вагою. Знайдіть оптимальний баланс між комфортом і міцністю.

Оснащення

Основне відділення – головний відсік рюкзака, де зберігається левова частка необхідних в поході предметів.

Відділення для спального мішка – крім свого прямого призначення використовується для зберігання спортивного одягу, змінного взуття, різного спорядження (актуально для спортивних і міських моделей).

Перегородка в основному відділенні – відокремлює основний відсік рюкзака від нижньої частини, де розміщується спальник. Подібна перегородка відстібається.

Кишені – служать для розміщення корисних предметів:

  • верхній (на клапані) – для карти, компаса, ліхтаря, фотоапарата, аптечки та інших речей, які завжди повинні бути під рукою (найнадійніше місце для крихких предметів);
  • нижній (у днища) – для дрібних предметів (не підходить для тендітних предметів);
  • фронтальний (на зовнішній стороні) – для книг, паперів і інших плоских предметів;
  • бічні – для дрібниць, які можуть знадобитися в будь-який момент (поганий варіант для тендітних речей);
  • на лямці – для ліхтарика, батончика, ручки та предметів витягнутої форми;
  • на поясі – для компаса, карти, навігатора, телефону.

У рюкзаку може бути передбачена кишеня для ноутбука, пляшки, кишені що відстібаються (для зменшення або збільшення об'єму).

Периферійний каркас – жорстка рама, яка розташована по периметру спинки виробу. Служить для оптимального розподілу навантаження і збільшує безпеку при перенесенні важких предметів. Подібний каркас зустрічається у містких універсальних, жіночих і дитячих моделях

Складний стілець – рама станкової моделі відстібається від рюкзака і перетворюється в складаний стілець. Зустрічається в рюкзаках для полювання і риболовлі.

Накидка від дощу (дощовик) – водонепроникний чохол, який надягається на рюкзак зверху під час сильних злив або снігопаду. Дощовик істотно підвищує вологостійкість виробу, особливо в місцях «блискавок».

Верхній клапан – своєрідна «кришка» зі шматка тканини, щільно закриває рюкзак. Збільшує стійкість до вологи та міцність виробу. Розрізняють пришиті та знімні («плаваючі») клапани. Іноді верхній клапан забезпечується кишенями, а в деяких моделях його можна зняти та користуватися як додатковою сумкою (актуально для «плаваючих»). Знімний клапан більш практичний.

Верхній вхід, бічний вхід – «Блискавка» або клапан, що знаходиться зверху або збоку рюкзака. Полегшує доступ до потрібних предметів, оскільки не потрібно розбирати весь вміст рюкзака.

Система вентиляції спини – реалізується у вигляді подушечок з повітряними каналами або сітки. Така опція захищає людину від сильного потіння, знижує стомлюваність і ризик застудитися на холодному вітрі. При виборі спортивного рюкзака або моделі, якою збираєтеся користуватися влітку, зверніть увагу на наявність системи вентиляції спини.

Вивід питної системи – представлений у вигляді спеціального відсіку для ємності з водою та отвору в рюкзаку для трубки з клапаном. Кінець трубки закріплюється на лямці. Завдяки питній системі людина може пити воду, не зупиняючись в дорозі та не знімаючи рюкзак. Питна система в комплектацію не входить і купується окремо.

Система PALS (MOLLE) – складається з нейлонових строп, пришитих горизонтально. Використовується для фіксації на рюкзак додаткового інвентарю: аптечок, фляг, харчування, девайсів і багато чого іншого. Ця система дає можливість користувачеві розподіляти навантаження по стропах на свій розсуд.

Складання – дозволяє згорнути та покласти рюкзак у відповідний чохол (тубус). Зручна функція для перенесення порожнього рюкзака.

Фурнітура – представлена «блискавками», пряжками, різними застібками та гачками. Поряд з традиційною металевою фурнітурою широко використовуються зіставні по надійності вироби з пластику, але вигідно відрізняються меншою вагою.

Найпоширеніший елемент фурнітури – «трьохщільна» пряжка для затягування стропи (використовується при фіксації клапана з боку спини, в бічних стяжках, лямках). Ширина пряжки повинна збігатися з шириною стропи.

«Блискавка» буває двох видів:

  • трактор – з великими зубами, які окремо закріплюються на основі (при застібанні / розстібання блискавка видає звук, що нагадує роботу трактора);
  • кручена – з зубами, що формують безперервну кручену волосінь.

Окремим і дуже важливим елементом фурнітури є пряжка-самоскид на ремені. Вона дає можливість швидко звільнитися від рюкзака в екстремальній ситуації.

Світловідбивальні елементи – нашивки, клапани кишень, блискавки та інші вставки, що відбивають світло в темний час доби. Підвищують безпеку користувача вночі. Такими елементами забезпечуються туристичні, велосипедні, дитячі рюкзаки.

Для комфортного використання рюкзака взимку в ньому передбачаються кріплення для лиж, петлі для спеціального інвентарю, наприклад, лижних палиць, льодоруба.

Поради щодо вибору

  • Обирайте рюкзак перевірених брендів (це стосується і використаної в ньому фурнітури).
  • Уважно огляньте рюкзак. Переконайтеся в якісному виконанні швів, перевірте блискавки інші елементи фурнітури.
  • Рюкзак повинен бути високим і вузьким. Модель такої форми не буде чіплятися за гілки в лісі та інші перешкоди.

Правила укладання вантажу в рюкзак: найважчі речі розміщуються в нижній частині виробу і ближче до спини, спальник укладається в спеціальний відсік, корисні дрібниці – до відповідних клапанів і кишень. Основний обсяг речей повинен знаходитися на рівні плечей і нижче.

Виробник

Групу найменш якісних рюкзаків складає продукція російських, місцевих і китайських брендів Easy Camp, KingCamp, Terra Incognita, Norfin та інші. Вона цілком може служити для нетривалих походів по простій місцевості. З недоліків варто відзначити слабкі кріплення, змійки, іноді неякісні шви, які швидко розходяться. Це рюкзаки швидше для початківців туристів на сезон, максимум два.

Відмінним вибором стануть моделі брендів Berghaus, Black Diamond, Dakine, Deuter, Ferrino, Fjord Nansen, High Peak, Marmot, Osprey, Pinguin, Salewa, Tatonka, Thule, Vaude. Серед них можна сміливо обирати рюкзаки в дуже екстремальні умови, для великих вантажів і довгих походів. Всі вироби шиються з технологічних матеріалів, багато з них мають спеціальну ергономічну будову, корисну для спини. Прослужать такі рюкзаки дуже довго, а за ціною іноді можуть не особливо відрізнятися від продукції першої групи.

Відгуки про статтю

Люблю рюкзаки даже больше чем сумки) они более удобные и практичные)

Хороший обзор. Помог определиться с выбором. Еще бы хотелось увидеть информации, как отличить подделку от оригинала?

В ближайшее время постараемся добавить подобную информацию в нашу статью.

хороший обзор! я тоже долго выбирал себе рюкзак. Выбрал неплохой рюкзак.

спасибо!

рюкзак это универсальный аксессуар, под любую одежду в любую погоду.

Абсолютно с вами согласны.