Як вибрати підсилювач або ресивер

Аудіокоректор, AV-ресивер — елементи побудови у приміщенні акустичної системи, що використовується для перегляду фільмів у домашньому кінотеатрі або для прослуховування музики.

Типи

Попередній підсилювач (попередній) приймає звуковий сигнал і підсилює його настільки, щоби підсилювач потужності працював нормально.

Підсилювач потужності (підсилювач моно) підсилює прийнятий звуковий сигнал настільки, щоби справно працювала акустична система.

Стереопідсилювач (інтегральний підсилювач) підвищує потужність двоканального звуку. Складається з підсилювача потужності і попереднього підсилювача. Коштує менше, ніж два окремі підсилювачі, і не вимагає дротів телефонної лінії. Застосовується тільки для прослуховування музики у двоканальному режимі.

AV-ресивер — багатоканальний підсилювач. Декодує й оброблює аудіо- та відеосигнали різних стандартів. На відміну від підсилювача, AV-ресивер здатний працювати не тільки з аналоговим, а й із цифровим сигналом. Складається з кількох підсилювачів, сигнальних процесорів, декодерів.

Головне призначення AV-ресивера — озвучування звукових доріжок до фільмів у домашньому кінотеатрі. Але царина його застосування значно ширша, оскільки це універсальний пристрій, що дозволяє посилювати звучання, програвати музику, а також створювати фото- та відеофайли (в деяких моделях) із різних носіїв і приймати FM-радіосигнали.

Завдяки багатофункційності та збалансованості різних елементів AV-ресивер є найпоширенішим.

Важливо: для прослуховування музики варто придбати стереопідсилювач. Хоча AV-ресивер може замінити підсилювач, спеціальний пристрій кращий за універсальний. Коли відтворюється двоканальна стереомузика, інші канали не затребувані, тож переплачувати за ресивер немає сенсу. Тому меломанам варто обирати підсилювач, а кіноманам — AV-ресивер.

AV-процесор — AV-ресивер, у якого відсутній внутрішній підсилювач, тому він працює в тандемі з зовнішнім підсилювачем. Утім, цей недолік компенсується великою кількістю компонентів, що оброблюють аудіозаписи (включно з відтворенням аудіо- та відеофайлів). Головна функція — регулювання багатоканального звуку під конкретне приміщення.

Порівняно з AV-ресивером, AV-процесор краще підходить для створення акустичної системи високого рівня, розрахованої на поціновувачів об’ємної музики. Щоправда, схема AV-процесор + зовнішній підсилювач (який має складатися щонайменше з 5 елементів) + кабелі буде дорожчим за стандартний AV-ресивер.

AV-підсилювач — AV-ресивер без тюнера. Не може виконувати функцію радіоприймача. До того ж не відтворює аудіо- та відеофайлів.

Крім перерахованих, є ще спеціальні підсилювачі для сабвуфера та навушників, що дозволяє реалізувати можливості цих пристроїв. Також використовується фонокоректор, який працює разом із програвачем вінілових дисків, підсилюючи звуковий сигнал від його звукознімача.

Схемотехніка

Напівпровідниковий (транзисторний). Стійкий до перевантажень, коротких замикань і вібрацій, не потребує спеціального охолодження. Більшість підсилювачів і AV-ресиверів — напівпровідникові.

Ламповий. За експлуатаційними якостями поступається попередньому варіанту, але вигідно відрізняється характерним «ламповим» звуком. Більшість меломанів уважають такий звук приємнішим за звучання, яке відтворюється транзисторною моделлю. Недоліки: висока ціна, великі габарити, малий строк служби ламп. Вартісні професійні підсилювачі й AV-ресивери часто є ламповими.

Важливо: через особливості конструкції і принципи роботи лампове обладнання коштує більше за транзисторне. Тому недоцільно купувати дешеву лампову модель, сподіваючись на якісне звучання, — такий пристрій швидко вийде з ладу. Краще придбати за той же кошт надійний напівпровідниковий підсилювач або AV-ресивер, тим паче різницю в звучанні може відчути не кожний.

Гібридний. Поєднує в собі транзистори і лампи. Така техніка зустрічається рідко.

Канали

На відміну від звичайного підсилювача, що має один (моно) або два (стерео) канали, AV-ресивер оснащений вбудованим багатоканальним підсилювачем. Кількість каналів позначається таким чином: 2.1; 5.2; 8.4. Перша цифра відповідає числу каналів під колонки, а друга — під сабвуфер.

Численні канали забезпечують об’ємне звучання. Що більше таких каналів, то більш об’ємний звук. Велика кількість каналів у подальшому дозволить удосконалювати акустичну систему новими колонками. Якщо оберете AV-ресивер із невеликою кількістю каналів, збільшити цей параметр потім буде неможливо, тож доведеться купувати новий пристрій.

Проте більша кількість каналів підвищує ціну AV-ресивера й усієї акустичної системи загалом (придбання колонок, сабвуферів).

Ось найпоширеніші формати.

  • 5.1 — 1 центральний + 2 фронтальних (правий і лівий) +2 тилових (правий і лівий) +1 (для сабвуфера). Оптимальний баланс якісного об’ємного звучання й відносно невисокої ціни. До того ж це рішення характеризується простотою налаштування. Переважна більшість контенту з багатоканальним звуком створено під формат 5.1.
  • 7.1 відрізняється від попереднього варіанта двома додатковими каналами. Завдяки цьому відтворюється більш об’ємний звук, але зростає ціна системи й ускладнюється її налаштування. Кількість контенту, випущеного для формату 7.1, менша за кількість контенту для 5.1.
  • 9.1 відрізняється від попереднього варіанта двома додатковими каналами. Перевага і недоліки тут такі самі, як у формату 7.1: пристойна якість об’ємного звуку може окошитися підвищенням вартості системи й ускладненням налаштування. Та й відповідного контенту небагато.

Є й інші формати: 2.1; 3.1; 5.2; 6.1; 6.2; 7.2; 8.4; 9.2; 11.1; 11.2; 13.2. Переваги і недоліки цих AV-ресиверів оцінюються так само, як і в попередніх випадках.

Зверніть увагу на кількість каналів під сабвуфери. Вона варіюється в межах 1−4, але найчастіше застосовуються формати з 1−2 каналами. Що більше каналів, то більш розмитими стають низькочастотні звуки. Це позитивно позначається на об’ємності звуку в приміщенні.

Важливо: якщо площа приміщення не дозволяє розмістити понад 5 колонок, слід скористатися додатковими каналами для поліпшення якості відтворення. Можна або під’єднати фронтальні канали за схемою з двома підсилювачами (це актуально для двосмугових колонок із двома парами клем), або забезпечити посилення звуку в кухні чи спальні.

Вихідна потужність на канал

Від цього параметра залежить гучність звуку акустичної системи. Що потужніші підсилювач і AV-ресивер, то вища в них ціна й більша вага.

Вихідна потужність на канал має два значення: номінальне (цифра в паспорті пристрою) і фактичне. Номінальна величина — це можливість підсилювача за короткий час видати звук указаної потужності на з’єднані пристрої з відповідними характеристиками. Фактично це потужність, що видається пристроями постійно.

Важливо: щоби визначити фактичну потужність, треба розділити номінальну потужність на 2 (ККД більшості ресиверів становить щонайбільше 50 %).

Вибір підсилювача або AV-ресивера за вихідною потужністю визначається розмірами приміщення й особливостями приєднаних колонок.

  • Для невеликої кімнати (15−25 м²) оптимальним варіантом буде пристрій потужністю 100−150 Вт на канал; для просторого приміщення (40−50 м²) — понад 150 Вт.
  • Показники потужності AV-ресивера і колонок мають збігатись, або їхня різниця не повинна перевищувати 15 %. Інакше AV-ресивер піковим сигналом виведе з ладу динамік навіть на середній гучності.

Бажано купувати пристрій із запасом потужності — це поліпшить масштабність звучання й динаміку звуку (зміну гучності від «тихо» до «голосно»). Таким чином, глядач зможе відчувати все багатство різних звукових ефектів у сучасних фільмах або різких перепадів динаміки в симфонічній музиці від піано-піанісимо (тихо й дуже тихо) до форте-фортисимо (голосно й дуже голосно) і навспак.

Важливо: вихідна потужність може змінюватися під впливом ряду факторів — передусім коливання опору акустичної системи і рівня спотворень.

Опір (імпеданс) АС

Цей параметр указує на мінімальний опір акустичної системи, з яким підсилювач або AV-ресивер здатен нормально працювати.

Що менший опір акустичної системи, то вища фактична потужність підсилювача. Тобто зниження імпедансу посилює гучність звучання, але водночас до підсилювача висуваються більш суворі вимоги.

AV-ресивери, розраховані на роботу з колонками на 4 Ома, досить витривалі. Натомість моделі, призначені для під’єднання динаміків на 8 Ом, не підходять акустиці з низьким опором.

Важливо: категорично забороняється під’єднувати до підсилювача динамік із меншим опором, ніж зазначено в паспорті, — це призведе до поламки системи. А от з’єднання підсилювача й колонки з великим опором знизить вихідну потужність.

Вбудовані декодери

Існують два декодери: Dolby Digital і DTS. У них є безліч варіантів, включно з Dolby Atmos, Dolby TrueHD, DTS-ES, DTS:X. Що більше декодерів та інших елементів для обробки багатоканального звуку підтримує AV-ресивер, то для більшої кількості контенту він підійде.

Інтерфейси

Провідні входи і виходи

HDMI (цифровий) дозволяє передавати водночас аудіо- і відеосигнал. Відрізняється високою пропускною спроможністю. Дуже добре підходить для роботи з відеоконтентом високої роздільної здатності з багатоканальним звуком. Широко використовується в телевізорах, ноутбуках, медіацентрах, смартфонах та іншій техніці. З’єднання — спеціальний рознімач.

Коаксіальний (цифровий). Застосовується для передачі багатоканального звуку (до 7.1). З'єднання — рознімач RCA.

Компонентний (аналоговий). Призначений для передачі відеосигналу. За якістю зображення подібний до цифрових інтерфейсів. З’єднання — рознімач RCA.

Композитний. Використовується в AV-ресиверах для передачі відеосигналу. Якість зображення пересічна. Для з’єднання передбачений відповідний рознімач.

RCA (аналоговий). Широко застосовується в акустичних системах для передачі двоканального аудіосигналу. З’єднання — 2 рознімачі.

Інші входи:

  • phono використовується, щоби під’єднувати до AV-ресивера програвач вінілових платівок;
  • оптичний (цифровий) використовується для передачі багатоканального цифрового звуку; на відміну від коаксіального інтерфейсу, стійкий до електронних перешкод, але чутливий до деформації дроту;
  • мультиканальний (аналоговий) використовується для передачі багатоканального аналогового звуку; порівняно з RCA, має більше рознімачів;
  • USB використовується для приєднання ресивера до персонального комп’ютера або ноутбука.

Ethernet — дротовий інтерфейс, що використовується для приєднання AV-ресивера до локальної мережі.

Інші виходи:

  • критичний забезпечує одночасне вмикання AV-ресивера і приєднаних до нього пристроїв, приміром телевізора або медіацентру;
  • mini-Jack 3,5 мм, Jack 6,35 мм використовуються для під’єднання навушників. Jack 6,35 мм застосовується рідко.

MHL — дротовий інтерфейс для передачі контенту (відео високої роздільної здатності з багатоканальним звуком) від портативного пристрою до AV-ресивера. Подібне поєднання дозволяє заряджати акумулятор ґаджета від ресивера.

RS-232 — інтерфейс, за допомогою якого ресивер під’єднується до персонального комп’ютера для керування пристроєм на відстані.

Бездротові

Wi-Fi застосовується для під’єднання до локальної комп’ютерної мережі.

Bluetooth найчастіше використовується для передачі музики з планшетів, смартфонів та інших портативних пристроїв на акустичну систему.

ІК-порт дає змогу керувати AV-ресивером на відстані.

AirPlay (за посередництвом Wi-Fi) застосовується для передачі музики, супутнього тексту (назви твору, альбому, імені виконавця), зображення і відео в потоковому форматі. Ресивер відтворює контент із під’єднаного ґаджета. Такий інтерфейс оцінять власники девайсів Apple.

DLNA дозволяє створювати домашню мережу обміну контентом між пристроями та відтворювати його. Підтримка цього формату забезпечує сумісність апаратів.

Функції

Система автокалібрування — автоматичне налаштування багатоканального звуку. Здійснюється за допомогою мікрофона, приєднаного до AV-ресивера і розташованого там, де й слухач. Ресивер оцінює якість передачі звуку до мікрофона й автоматично його коригує. Така система проста у використанні — її може налаштувати навіть недосвідчений користувач.

Система автокалібрування особливо підхожа, коли форма приміщення і спосіб розташування слухачів (глядачів) незвичні.

Автоматичне регулювання гучності дозволяє збалансувати рівень звуку в разі різкого перепаду його динаміки. У результаті гучні звуки на кшталт вибухів і форте-фортисимо не злякають слухача, а тихі, наприклад шепіт, лунатимуть чітко.

Об'ємний звук у навушниках імітує багатоканальне звучання в класичних навушниках. Стане в пригоді за умови неможливості слухати музику з динаміків, скажімо, пізно вночі.

Зворотний аудіоканал дозволяє передавати звуковий сигнал у зворотному напрямку (від телевізора до AV-ресивера). Це дає змогу виводити звук із телепрограм на динаміки акустичної системи за посередництвом ресивера, не використовуючи додатковий шнур.

Важливо: переконайтеся, що зворотний аудіоканал підтримується телевізором і AV-ресивером.

Підтримка відеосигналу високої роздільної здатності видає деталізоване, чітке зображення. Залежно від моделі AV-ресивер може підтримувати роздільність Full HD (стандартний варіант для моніторів і телевізорів із LCD-дисплеєм) або формат надвисокої чіткості Ultra HD (4K), що забезпечує більш деталізовану картинку.

Важливо: плануючи купити AV-ресивер із підтримкою формату Ultra HD, переконайтеся, що роздільність екрана становить 3840 х 2160. В іншому разі ви марно витратите гроші. Необхідна роздільність для Full HD удвічі менша — 1920 х 1080.

Апскейлинг підвищує роздільність відео до Full HD або Ultra HD (4K). Значно покращує якість старого відеоконтенту, знятого в меншій роздільності і погано відтворюваного на сучасних великих екранах.

Підтримка 3D дозволяє виводити відеосигнал у тривимірному форматі. Актуальна тільки для телевізорів або дисплеїв, що підтримують 3D.

Екранне меню відображається на екрані, приєднаному до підсилювача чи AV-ресивера. Дає змогу зручно працювати з налаштуваннями пристрою.

Еквалайзер використовується для налаштування тембру звучання під уподобання користувача (посилення, послаблення сигналів низької або високої частот). Зазвичай тембр налаштовується з урахуванням жанру або стилю музики.

Регулювання балансу — збільшення/зменшення гучності каналів, завдяки якому змінюється центр звукової сцени. Опція актуальна для акустичної системи з динаміками різної чутливості.

Тюнер приймає радіосигнал і транслює програми за допомогою динаміків. Найчастіше зустрічається цифровий тюнер, який, на відміну від аналогової моделі, не вимагає пошуку потрібної частоти вручну.

Тюнер може ловити сигнали в AM- і FM-діапазонах (AM — новинні та публіцистичні програми, FM — музика) та/або працювати з Інтернет-радіомовленням. Останнє багаторазово збільшує кількість доступних радіостанцій (традиційні + спеціальні Інтернет-ресурси).

Multi-Zone дозволяє працювати водночас із кількома пристроями, під’єднаними до AV-ресивера (виводить сигнал на кожен із них окремо). Наприклад, можна передавати фільм на домашній кінотеатр у вітальні і музику на акустичну систему в спальні. Ця функція позбавляє необхідності купувати новий ресивер для окремих приміщень.

Фонокоректор стане в пригоді для роботи з програвачем вінілових дисків.

Тонокомпенсація забезпечує якісне звучання низької гучності. Дозволяє поліпшити сприйняття низько- і високочастотних звуків.

Режим Direct застосовується для максимально точного відтворення музики (відповідно до задуму звукорежисера).

Режим очікування (Standby) позбавляє необхідності щоразу вмикати AV-ресивер для прослуховування або перегляду контенту, завдяки чому знижуються витрати електроенергії.

Підтримка мережевого потокового аудіо дає змогу відтворювати потоковий аудіоконтент із локальної або глобальної мережі (за посередництвом Wi-Fi чи Ethernet).

Підтримка USB-носія придасться для відтворення аудіо та відео з зовнішніх жорстких дисків і USB-флеш-накопичувачів.

Важливо: треба уточнити, які файлові системи зовнішнього носія підтримує AV-ресивер.

Дисплей відображає відомості про роботу підсилювача й AV-ресивера (включно з налаштуваннями), стан виходів і входів, рівень гучності. Незамінний, коли налаштувань дуже багато. Екран розташовується на передній панелі пристрою.

Пульт ДУ уможливлює керування підсилювачем або AV-ресивером на відстані, що підвищує зручність використання пристрою.

Деякі моделі пультів оснащуються додатковими опціями, які забезпечують іще зручніше користування AV-ресивером:

  • пульт із дисплеєм показує інформацію про роботу AV-ресивера;
  • пульт, здатний до навчання, дає можливість користувачеві прив’язувати функції до певних кнопок.

Керування з мобільного пристрою (за допомогою Bluetooth чи Wi-Fi) перетворює смартфон або планшет на пульт дистанційного управління. Для цього на мобільному пристрої має бути встановлена відповідна мобільна прикладна програма. Така опція спрощує роботу з AV-ресивером і дає змогу керувати пристроєм навіть крізь стіну.

Поради

  • Обираючи підхожий підсилювач чи AV-ресивер, дотримуйтесь наступної схеми: спершу зверніть увагу на флагманські зразки відомих брендів, а потім рухайтеся «донизу» відповідними лініями пристроїв, що пропонуються, і зупиніться на тій моделі, в якої баланс між ціною та функційністю буде оптимальним.
  • У крамниці обов’язково треба прослухати підсилювач або AV-ресивер. Це дозволить оцінити їхні можливості та звучання. Зокрема, необхідно звернути увагу на зручність експлуатації і на ступінь нагрівання пристрою під час роботи.
  • Визначтеся з кількістю елементів (приміром, динаміків), що будуть під’єднуватися до підсилювача або AV-ресивера. Це допоможе правильно зорієнтуватися в кількості виходів. Варто купувати пристрій з невеличким запасом (аби в майбутньому можна було придбати додаткове устаткування), хоча на практиці більшість портів і виходів залишаться невикористаними.
  • Функційність безпосередньо визначає вартість пристрою. Також визначтеся щодо необхідності функцій AV-ресивера: зазвичай від деяких опцій спокійно можна відмовитись (особливо якщо телевізор має аналогічні властивості).
  • Слід пам’ятати своєрідне «бюджетне правило» обладнання домашнього кінотеатру: 30/30/30/10, що відповідає екрану, акустиці, AV-ресиверу і дротам.
Відгуки про статтю

Спасибо, туман в голове растворился, отличная статья

спасибо;доходчиво,компетентно и кратко! Респект.