Як вибрати проєкційний екран

Проєкційний екран – світлорозсіювальна поверхня, на якій за допомогою проєктора виникає збільшена картинка кадру слайда або відеоролика. Основний елемент конструкції екрана – полотно.

Монтаж

Стаціонарний (настінний) – розташовується в одному місці та не передбачає перестановку. Такий екран розрахований на постійне використання і підійде для просторих приміщень (лекційні кімнати, домашні кінотеатри, конференц-зали).

Стаціонарний екран поділяється на два види.

  • Натяжний – дає ідеально рівну поверхню, що важливо для якісного зображення. Натяжний екран відмінно підійде для обладнання домашнього кінотеатру і різних залів. Полотно екрану кріпиться до рами за допомогою кнопок або люверсом. Недолік – громіздкість.
  • Розгортаємий (ручний і моторизований) – компактний екран, призначений для невеликих приміщень (клас, офіс). По завершенні демонстрації слайдів або фільму полотно згортається в тубус. Конструкція екрану складніше натяжної, що може знизити термін служби виробу. При розгортанні такого екрану складно домогтися ідеально рівної поверхні полотна.

Важливо: ручний екран, що розгортається потрібно встановлювати в зоні досяжності рук користувача, інакше виникнуть складності при його розгортанні / згортання.

Вбудований (стельовий) – варіант екрану, що розгортає, який монтується на стелю. Завдяки такому конструктивному рішенню, екран в згорнутому стані непомітний в приміщенні. Вбудована модель оснащується мотором і пультом дистанційного керування.

Переносний (портативний, мобільний) – дає можливість переміщати екран з місця на місце. Такий пристрій часто забезпечується штативом для установки екрану на будь-яку придатну поверхню, а саме полотно можна згорнути в тубус.

Переносна модель виграє в інших видів екранів в компактності та відмінно підійде для організації виставок і презентацій. А ось для постійної роботи на одному місці такий варіант незручний, оскільки штатив займає зайве місце. Мінусом портативного екрана є і його менша стійкість в порівнянні з іншими моделями.

Портативний екран представлений в трьох видах.

  • На штативі – оптимальне рішення для моделей з полотном завширшки 2.5 м, але в разі перевищення цієї величини погіршується його стійкість. Екран на штативі – найкомпактніший і мобільний з портативних екранів, але дає спотворення картинки, а конструкція швидко зношується.
  • На двох ногах – більш стійкий і підійде для екранів з шириною полотна від 2.5 м і вище. Крім того, подібний екран не спотворює зображення і зручніше в транспортуванні (зібраний стан – кейс, а не тубус). Завдяки регулюванню висоти ніжок, екран підлаштовується під будь-який проєктор.
  • Підлоговий / настільний – відрізняється легкістю і міцністю конструкції. Такий екран добре сумісний з короткофокусним мобільними проєкторами.

Важливо: обираючи переносний екран, переконайтеся в стійкості конструкції.

Зустрічаються екрани, які вбудовуються в підлогу. Подібне рішення зручно для тих випадків, коли неможливо встановити екран на стіну або стелю.

Напрямок проєкції

Пряма (фронтальна) – відбиває світло у напрямку до глядачів, а проєктор встановлюється перед екраном. Екрани, розраховані на такий вид проєкції, зустрічаються найчастіше. Це рішення підійде для проєкції в залах з регульованим освітленням.

Зворотна (рір-проєкція) – просвічує полотно, при цьому сам проєктор знаходиться позаду екрану. Даний екран дає кращу яскравість і контрастність картинки, але вимагає просторого приміщення та обійдеться дорожче. Подібний варіант краще застосовувати в приміщеннях з високим рівнем освітлення, оскільки рір-проєкційний екран менш чутливий до засвічування.

Пряма / зворотна («з оглядом в 360°») – підтримує обидва види проєкції, отже, проєктор може перебувати по обидва боки екрану. В результаті не потрібно купувати два екрани. Таке рішення підійде скоріше для регулярних презентацій, ніж для роботи вдома або в офісі.

Кут огляду

Від цього показника залежить кількість глядачів, для яких екран забезпечить комфортний перегляд. Залежно від моделі кут огляду становить 45-180°. У матових екранів цей параметр варіюється для 100-180°, що зручно для великої кількості глядачів. А ось глянцеві екрани з кутом огляду в 50° комфортні для невеликої групи людей і відмінно підійдуть для індивідуального перегляду.

Коефіцієнт посилення

Цей параметр впливає на якість зображення. Коефіцієнт посилення позначається числом і показує, як ступінь яскравості світлового променя, відбитого від конкретної моделі екрану відрізняється від яскравості світла, відбитого від еталонного екрана з матовим покриттям (коефіцієнт відбиття 1, кут огляду – 180°). Наприклад, екран з коефіцієнтом 1.5 відбиває на 50% більше світла, ніж еталонний.

У різних моделях коефіцієнт посилення варіюється в межах 0.8-6. У екранів прямої проєкції цей параметр становить 1-1.2, в екранів зворотної проєкції – 2-2.2.Екран з коефіцієнтом 1 рівномірно відбиває світло: яскравість картинки буде однаковою як для глядачів, що сидять по центру, так і для тих, хто розташувався з боків.

Коефіцієнт посилення суперечить куту огляду: зі збільшенням одного параметра інша величина знижується. Якщо біля екранів прямій проєкції кут огляду досягає 45-50°, то біля екранів зворотної проєкції – 30-40 °. Проте екрани з високим коефіцієнтом посилення (1.5-2.5) дають більш контрастну і яскраву картинку, але внаслідок нерівномірного розподілу світла не всі глядачі однаково яскраво сприймуть зображення.

Рекомендовані параметри коефіцієнта посилення:

  • від 1 і більше – для освітлених залів, аудиторій, офісів;
  • до 1 – для презентацій в затемнених кімнатах.

Для домашнього кінотеатру краще обирати екрани з коефіцієнтом підсилення, що не перевищує 1.5.

Матеріал

Текстиль – дешевий, стійкий до зношування, універсальний варіант, який підходить для всіх видів екранів. Текстиль легко дає абсолютно плоску поверхню. Такий екран широко застосовується для презентацій і в навчальних цілях.

Вініл – обійдеться дорожче і вимагає натягу для отримання плоскої поверхні, проте дає високу якість зображення. Екран з вінілу розтягується за допомогою системи натягу, що ускладнює роботу з ним. Вініловий екран підійде для домашніх кінотеатрів елітного класу.

Форма

Пряма – стандартна форма екрану.

Викривлена – фокусує в одній точці відбите від поверхні світло і тим самим підвищує ефективність проєктора. Такий екран забезпечує «глибоке занурення» в фільм.

Покриття

Матове (дифузне) – рівномірно розсіює світло, що дає якісну картинку з будь-якого місця залу. Такий екран порівняно дешевий, підійде для залів з різним освітленням, не відблискує, при цьому повне затемнення не потрібно. Водночас, для отримання якісного зображення необхідна висока яскравість проєктора. Екрани з таким покриттям зустрічаються найчастіше.

Крім традиційних білих матових покриттів зустрічаються сірі матові, які володіють усіма перевагами білих, але показують глибокий чорний колір.

Глянсове (відбивне) – відбиває світло, що дозволяє домогтися чіткішої, яскравішої та контрастнішої картинки, яка не залежить від яскравості проєктора. Такий екран коштує дорожче, має обмежені кути огляду і дає сильні відблиски, через це його краще використовувати в спеціальних приміщеннях з сильним затемненням. Глянцевий екран відмінно підійде для домашніх кінотеатрів.

Глянцеві екрани зустрічаються у двох видах.

  • Дзеркального відбиття (світловідбивний) – відбиває світло за принципом: кут падіння дорівнює куту відбиття. Цей екран стане оптимальним рішенням, якщо проєктор, встановлений на стелі.
  • Зворотного відбиття (сітловідбивальний) – відбиває світло безпосередньо в напрямку його випромінювання. Подібний екран підійде для невеликого кабінету. Для отримання якісної картинки проєктор повинен розташовуватися строго навпроти екрана.

Розсіювально-відбивне (дифузно-відбивне) – пропускає спрямоване на нього світло зі зворотного боку в розсіяному вигляді. Екрани з таким покриттям застосовуються для зворотної проєкції.

Важливо: в приміщенні, де знаходиться проєкційний екран і проєктор не бажано присутність світлих деталей, що дають відблиски на глянсовому екрані. Шпалери, штори, меблі та навіть одяг глядачів по можливості повинні бути темних тонів.

Екрани також бувають звукопрозорі та не звукопрозорі. Звукопрозорі використовуються, якщо акустичні системи розміщені позаду екрану. У підсумку, голоси персонажів лунають безпосередньо з середини екрану. Мінуси акустично прозорих полотен: через отвори вони відбивають менше світла, ніж звичайні. Деякі користувачі відзначають виникнення муару.

Розмір

Діагональ – основна характеристика розміру екрану, що визначає його сумісність з проєктором. Цей параметр вимірюється в дюймах (в залежності від моделі коливається в межах 60-250).

Діагональ повинна відповідати розміру зображення з проєктора. При цьому діагональ екрана може трохи перевищувати максимальний розмір зображення, а ось якщо полотно менше мінімального розміру, то зображення «вилізе» за його межі.

Важливо: на діагональ впливає відстань до глядачів і розмір залу: чим більше ця дистанція і просторіше приміщення, тим більше повинен бути екран. Занадто великий екран незручний для перегляду зблизька і потребує багато місця.

Корисна площа біля екранів з однаковою діагоналлю, але з різним співвідношенням сторін, буде відрізнятися.

Ширина – не повинна перевищувати ½ дистанції від екрана до першого ряду і не повинна бути менше ніж 1/6 дистанції до останнього ряду.

Висота – визначається в залежності від характеру презентації:

  • для ділових і навчальних цілей висота становить не менше 1/6 дистанції від екрана до останнього ряду глядачів;
  • для перегляду фільмів висота становить не менше 1/4 дистанції від екрана до останнього ряду глядачів;
  • в обох випадках комфортну відстань від екрана до переднього ряду повинна бути у два рази більше висоти полотна і не менше його ширини.

Висота комфортного перегляду – відстань від нижнього крайка екрану до підлоги залежить від призначення презентації:

  • для ділових і навчальних цілей – 125 см;
  • для перегляду фільмів – 60-90 см.

Співвідношення сторін (ширини й висоти) – визначає формат екрану і позначається двома цифрами. Зустрічається кілька основних форматів.

Квадратний формат (1:1) – універсальний варіант для проєкції горизонтальних і вертикальних зображень. При необхідності квадратний формат екрану налаштовується під формат проєктованого матеріалу (можна налаштувати 16:9; 16:10; 4:3). Такий формат сумісний з оверхед-проєкторами.

Фото формат (3:2 або 1.5:1) – збігається з форматом фотокадру. Цей формат підійде до слайдпроєкторів.

Відео формат (4:3 або 1.33:1) – розрахований на телевізійний кадр SDTV стандартної чіткості (PAL, NTSC), застосовується для офісних презентацій. Подібний формат сумісний з мультимедіа-проекторами.

Широкий формат (16:10 або 1.60:1) – призначений для роботи з ноутбуками та комп'ютерами. Цей формат використовується в професійній техніці для презентацій.

Формат HDTV (16:9 або 1.78:1) – розрахований на телевізійний кадр HDTV високої чіткості (сучасний ТВ-формат). Такий формат підійде для показу фільмів на DVD.

Широкоекранний формат, WideScreen (1.85:1) – застосовується в кінозалах.

Кінематографічний формат, Cinemascope (21:9 або 2.35:1) – використовується в кінозалах і домашніх кінотеатрах преміум-класу.

Найпоширеніші формати:

  • для презентацій, лекцій – 1:1; 4:3; 16:10;
  • для перегляду відеоматеріалів – 16:9; 21:9; 1:85.

Співвідношення сторін екрану має збігатися з форматом зображення, інакше частина екрану не буде використовуватися (з'являться чорні смужки), що погіршить сприйняття картинки.

Рекомендації щодо визначення розміру:

  • для екранів зі співвідношенням сторін 16:9 і 16:10 необхідно довжину приміщення розділити на 2 (вийде параметр діагоналі);
  • для екранів зі співвідношенням сторін 4:3 висота полотна дорівнює 1/6 дистанції від екрана до останнього ряду;
  • для екранів зі співвідношенням сторін 2.35:1 висота полотна дорівнює ¼ дистанції від екрана до останнього ряду.

Зустрічаються два варіанти форматів екранів:

  • одно форматні – співвідношення сторін в такій моделі не змінюється;
  • мульти форматний – дозволяє регулювати співвідношення сторін за допомогою горизонтальних або вертикальних шторок. Таким чином, екран підлаштовується під потрібний формат зображення.

Важливо: обирайте розмір екрану з таким розрахунком, щоб його було добре видно з будь-якого місця в залі. Крім цього, зверніть увагу на такі деталі:

  • площа та інтер'єр залу, аудиторії, офісу;
  • технічні характеристики проєктора;
  • освітленість в приміщенні;
  • кількість глядачів і їх розташування в залі.

Механізм розгортання

Ручний – використовується м'язова сила людини. Це простий, дешевий, надійний і легкий механізм, якому не потрібне живлення. Водночас розгортати / згортати вручну екран незручно. Також подібне рішення накладає обмеження на висоту установки. Ручний механізм широко використовується в переносних і розгортаються екранах.

Моторизований – застосовується двигун. Такий варіант набагато зручніше ручного механізму і дозволяє встановити екран на будь-яку висоту. Ці переваги обертаються низкою недоліків: складність конструкції, висока вартість, значна вага і потреба в електроживленні.

Оснащення

Екстрадроп – чорна смуга, розташована у верхній частині екрану. Вона дозволяє користувачеві змінювати висоту полотна для комфортного перегляду. Якщо екран висить високо, то екстрадроп дасть можливість опустити робоче поле на прийнятний для глядачів рівень (зазвичай 40-90 см вниз). Екстрадроп використовується в стельових і настінних екранах.

Методика розрахунку розміру екстрадропа:

  • виміряйте висоту стелі;
  • з висоти стелі слід відняти параметр висоти комфортного перегляду (60-90 см; 125 см);
  • з отриманої висоти екрану потрібно знову відняти висоту для комфортного перегляду.

Наприклад, висота стелі 270 см, а параметр висоти комфортного перегляду становить 90 см.

270-90 = 180 см (висота екрану)

180-90 = 90 см (розмір екстрадропа).

Чорна кайма – оточує периметр полотна, підвищує чіткість краю кадру і збільшує контрастність картинки. Стандартна товщина кайми – 5 см.

Чорна підкладка – знаходиться на задній стороні екрану, така підкладка підвищує жорсткість екрану і запобігає проникненню світла крізь нього. Екрани з чорної підкладкою гарні в приміщенні з неконтрольованим освітленням.

Обтяжувач – розташовується на нижньому крайку проєкційного екрана і використовується для натягування полотна. Вантаж не допускає розгойдування екрану від потоку повітря. Обтяжувач зустрічається в настінних і стельових екранах, а також моделях на штативі.

Вбудована система натягу – запобігає деформації полотна і спотворення проєктованої картинки. Використовується в екранах з великою площею і підлогових моделях.

Кріплення до стелі – для установки на стелю настінних екранів.

Пульт ДК – дозволяє керувати екраном на відстані. Таким чином, екран можна встановити на будь-якій висоті.

Поради

  • Купуйте проєкційний екран в спеціалізованих магазинах. Краще обрати продукцію відомих брендів, оскільки якісний екран дасть гарну картинку і прослужить довше.
  • Проєкційний екран підбирається з урахуванням світлосили проєктора та освітленості приміщення.
  • Огляньте поверхню екрану: на ній не повинно бути ніяких дефектів. Перевірте стійкість і міцність конструкції портативних моделей. Якщо екран розгортається, оцініть надійність роботи відповідного механізму.
Відгуки про статтю

Спасибо за статью! Очень помогла с выбором проекционного экрана. Купил в конференц-зал проектор, а вот с экраном никак не мог определиться.

Приятно слышать, что наши статьи помогают вам с выбором.