Як вибрати стелю

Підвісні і натяжні стелі приховують різні недоліки стельового перекриття, маскують побутові комунікації. До того ж, на них зручно розміщувати точкові світильники, не порушуючи гладкості самих стель.

Підвісна стеля – конструкція, що складається з металевого каркаса (профілю) і закріплених на ньому модулів (рейки, панелі, касети), які утворюють прямокутну або квадратну площину.

Переваги:

  • стійкість до перепадів температур;
  • добре приховують недоліки стельової основи (не потрібно білити, фарбувати, штукатурити і т.д.);
  • зручність в догляді;
  • висока тепло- і звукоізоляція;
  • простота монтажу (може виконуватися непрофесіоналом), порівняно низька ціна;
  • можливість створювати багаторівневі системи.

Недоліки:

  • велика вага;
  • не настільки ефектний зовнішній вигляд, як у деяких видів натяжних стель (наприклад, плівкової).

Натяжна стеля конструкція, що складається з каркаса (багету), виконаного з ПВХ або алюмінію і тканинного (просоченого ПВХ) або ПВХ-полотна. Саме пластиковий каркас забезпечує безліч дизайнерських рішень цієї стелі. Полотно, як правило, незбиране, а в разі великої площі приміщення, складається з декількох шматків, з'єднаних між собою швами.

Переваги:

  • коротший час монтажу, ніж у підвісного;
  • стійкість до вологи;
  • ефектний зовнішній вигляд (надає обсяг приміщенню), різноманітність дизайнерських рішень;
  • після монтажних робіт не залишається будівельного сміття і бруду.

Недоліки:

  • висока ціна;
  • низька стійкість до механічних впливів (легко пошкодити гострим предметом) і низьких температур (стають крихкими);
  • монтаж вимагає професійних навичок.

Монтаж

Існує два способи монтажу натяжної стелі:

  • гарпунний до каркаса за допомогою гарпуна (спеціального профілю ПВХ) закріплюється полотно натяжної стелі. Таку стелю можна демонтувати і повторно встановити. Однак потрібна висока точність вимірів і опрацювання креслення стелі на комп'ютері. Гарпунна система застосовується найчастіше.
  • клиновий – до каркасу за допомогою клина (профілю ПВХ) прикріплюється полотно натяжної стелі. Перевага – не вимагається особлива точність вимірів і створення креслення. Недолік – складність монтажу і майже неможливе повторне встановлення стелі.

Важливо: для того, щоб визначитися з вибором – підвісна або натяжна стеля, необхідно враховувати призначення приміщення. Для житлових стильних сучасних інтер'єрів краще підійдуть натяжні стелі, а для приміщень без опалення, громадських будівель і офісів великої площі рекомендується використовувати підвісні стелі, які виглядають більш офіційно.

Для використання на відкритому повітрі, в коморах і ванних кімнатах краще застосовувати підвісні стелі. Не рекомендується використовувати натяжні стелі там, де може знадобитись доступ до міжстельового простору – в цьому випадку доречне установлення підвісних стель, які легко розбираються.

Тип підвісних стель

Плиткові складаються з квадратних модулів. Перевага – можливість вибору матеріалу модуля (мінеральне волокно, пінополістирол, гіпсокартон, сталь і т.д.) в залежності від вартості та особливостей приміщення.

Ніздрюваті або гратчасті ( «Гріліато») – являють собою об'ємну решітку (складається з металевих пластин об'єднаних в модулі), яка нагадує по виду бджолині стільники. Забезпечують хорошу вентиляцію.

Касетні складаються з квадратних панелей, виготовлених з алюмінію або оцинкованої сталі. Переваги - швидкий ремонт, легкий доступ до стельових комунікацій і простота монтажу світильників. Касетні стелі з дзеркальними панелями візуально збільшують простір приміщення. Недолік – низьке звукопоглинання.

Суцільні складаються з гіпсокартонних панелей. Переваги - рівна і гладка поверхня, яка не відрізняється від ідеально рівної стелі, порівняльна простота монтажу і низька вартість. Недолік – складний доступ до стельових комунікацій (тільки через спеціальні люки).

Рейкові – складаються з довгих вузьких сталевих або алюмінієвих панелей. До переваг належать: різноманітність моделей і дизайнерських рішень (ширина панелей варіюється від 30 до 400 мм), високе світловідображення, швидкий монтаж. Недоліки - висока ціна і обмежений доступ до стельових комунікацій.

Рейкові підвісні стелі бувають відкритого (між панелями залишається щілина, яка заповнюється міжрейковими вкладками) і закритого типу (існує язичок, який закриває простір між рейками).

Тип натяжних стель

Матові – застосовуються найчастіше. Добре сумісні з інтер'єрними стилями – класичним, етностилем і кантрі. Не привертаючи до себе увагу, така стеля дає можливість змістити акцент на штори або меблі. З його допомогою можна досягти ідеально рівної поверхні. Оптимальний варіант для спальні і офісу.

Лакові (глянсові) – використовуються для оригінальних стилів – мінімалізму або хай-тек. Характерна риса – здатність відображати предмети інтер'єру і тим самим візуально збільшувати простір, створювати цікавий ефект «задзеркалля». Такі стелі вдало впишуться в інтер'єр вітальні, ванної кімнати, кухні, невисоких і вузьких приміщень.

Сатинові (полуглянсові) стелі – компромісний варіант між попередніми. Відрізняються переливчастою мікрорельєфною структурою, що нагадує фактуру тканини. Напівглянсова («металік») відображає інтер'єр, але не так чітко, як глянсова. Має перламутровий блиск. Ідеальний варіант для інтер'єрів в східному стилі, добре поєднуються з класикою і сучасним дизайном, де застосовуються металеві або хромовані елементи. Добре підійдуть для вітальні.

Важливо: якщо важко визначитись з вибором натяжної стелі, слід віддати перевагу матовій стелі як найпрактичній.

Матеріал

Підвісна стеля:

Металеві стелі відрізняються високою стійкістю до вологи, надійністю, тривалим терміном служби (50 років і більше), підвищеною пожежобезпечністю, легкістю в догляді і очищуванні.

Такі стелі виробляються зі сталі або алюмінію. Широко застосовуються в громадських будівлях з підвищеними експлуатаційними навантаженнями (наприклад, вокзали, аеропорти та інші), в приміщеннях відкритого типу (басейни, веранди, альтанки). Добре сумісні з будь-яким видом освітлення.

Недоліки: схильність до корозії (крім алюмінію), низьке звукопоглинання.

Дерев'яні стелі – мають респектабельний зовнішній вигляд. Відрізняються екологічністю, високими теплоізоляційними властивостями, хорошим звукопоглинанням, різноманітністю дизайнерських рішень, зручністю монтажу.

Панелі складаються з деревної стружки і гіпсу, а їх поверхня облицьовується шпоном (клен, ясен, бук, береза, дуб). Добре впишеться в стиль «кантрі» («сільський стиль»). Застосовуються в житлових приміщеннях і деяких громадських будівлях (маленькі кафе, ресторани і т.д.).

Недоліки: висока ціна, низька стійкість до зміни клімату, в порівнянні з металевими знижена пожежна безпека.

Гіпсокартонні стелі – відрізняються гладкою поверхнею. Гіпсокартон дозволяє створити багаторівневу систему підвісної стелі, зручний для монтажу вбудованих світильників. Це самий піддатливий матеріал для втілення будь-яких дизайнерських задумів, здатний приймати будь-яку форму. Широко поширений матеріал для стелі. Недоліки: низька стійкість до вологи, незручний монтаж.

Кварцові стелі – стійкі до перепадів температури і вологості, відрізняються високим звукопоглинанням і низькою теплопровідністю. Основа матеріалу – суміш кварцу і вапняку, не містить формальдегіду і азбесту, що забезпечує екологічність такого стелі. Рекомендується використовувати в приміщеннях з підвищеним рівнем шуму.

Натяжні стелі:

Плівкові або ПВХ-стелі мають високу міцність, еластичність, пожежостійкість і стійкість до вологи. ПВХ-стелі різноманітні за фактурою (матові, лакові, сатинові), кольором і на них можна нанести будь-яке зображення за допомогою фотодруку. Недоліки: низька стійкість до низьких температур, наявність швів.

Тканинні стелі виготовлені з поліестрових волокон, просочених поліуретаном. Стійкі до низьких температур, не мають швів в конструкції і більш міцні.

Недоліки: нестійкість до вологи, обмеженість за фактурою (бувають тільки матовими), кольором і більш висока вартість, ніж у плівкових.

Тканинна стеля є одноразовою, так як не підлягає заміні у зв'язку з особливістю монтажу і не придатна для створення багаторівневих стель.

Важливо: не дивлячись на те, що безшовна стеля найчастіше тканинна, при великих площах вона теж має шви.

Дизайн

Натяжні стелі відрізняються необмеженими можливостями по дизайнерським рішенням.

Багаторівнева натяжна стеля відрізняється оригінальною конструкцією – її форми як би переходять з одного рівня в інший. Така стеля дозволяє реалізувати будь-які дизайнерські фантазії, при цьому кількість рівнів не обмежена. Багаторівнева стеля добре підкреслює елементи декору або колірні відтінки інтер'єру, з її допомогою можна візуально збільшити або розділити простір кімнати на різні сфери.

Натяжна стеля у формі «хвиля» за допомогою плавних переходів і вигинів імітує морські хвилі. Хвилі можуть бути односторонніми (йти вздовж однієї стіни), двосторонніми (вздовж двох стін) або багатосторонніми (вздовж всіх стін приміщення). Останній варіант найбільш реалістично створює ефект перекочування хвиль. Недолік – дуже складний монтаж, що впливає і на вартість стелі.

Натяжна стеля у формі «арка» відрізняється плавним переходом від стін до стелі, що створює ефект цілісної поверхні і відтворює куполоподібний звід стелі. Встановлюється як з боку однієї стіни, так і по всьому периметру приміщення. Рівень підйому і кривизну вигину можна змінювати за бажанням. Добре приховує комунікації, що проходять по стелі і в той же час не ускладнює доступ до них.

Декорована стеля – має ексклюзивний зовнішній вигляд і виготовляється на замовлення. Художній розпис, фотографічні зображення та інші варіанти створять неповторну атмосферу і затишок в приміщенні.

Особливо стильно виглядає «зоряне небо», що створює відчуття нескінченного Всесвіту. Для імітації сузір'їв в такій стелі використовується спеціальне оптичне волокно. «Зоряне небо» зустрічається в двох видах:

  • статичне «зірки» знаходяться в довільному порядку нерухомо на стелі і лише мерехтять. Чудовий варіант для спальні та дитячої.
  • динамічне крім мерехтіння, «зірки» змінюють своє місцерозташування. Таким чином, на стелі з'являються нові «сузір'я». Прекрасно підійде для музичних студій, клубів та інших розважальних закладів.

Підвісні стелі не настільки різноманітні, однак і тут можна підібрати цікаві варіанти.

Криволінійна підвісна стеля відрізняється незвичайною формою і виготовляється в основному з гіпсокартону, здатного приймати будь-які обриси. Перевага – ексклюзивний дизайн. Недолік – висока вартість. Слід також створити особливе освітлення, так як саме воно виразно підкреслює всі кути і вигини.

Стандартна (площинна) – стельові системи, які не належать до криволінійних. Відрізняються простотою монтажу.

Багаторівнева (дворівнева) підвісна стеля складається з двох рівнів, причому часто комбінуються криволінійні і рівні стелі в єдину систему. Виготовляється з гіпсокартону. Переваги: візуально розширює простір кімнати, з її допомогою можна розділити простір кімнати на різні функціонально-смислові сфери.

Колір

Визначаючись з кольором стелі, слід врахувати освітленість кімнати, відтінки меблів, особливості інтер'єру. Найбільш ефектним серед натяжних стель є лакові, матові і сатинові, що мають приглушену гаму. Яскраві кольори підійдуть для їдалень, віталень, кімнат відпочинку, проте для спальні потрібні більш м'які, пастельні кольори.

Хорошим варіантом стануть стелі світлих відтінків (кремового, бежевого, білого) – вони розширюють простір, в той час як червоний, помаранчевий, яскраво-зелений – його крадуть. Темний колір не рекомендується для житлових приміщень, але добре підійде для клубів, барів і т.д. Оригінальним рішенням може стати стеля з фотодруком.

Підвісні стелі не відрізняються настільки широкою гамою кольорів. Як правило, вони мають світлі відтінки, але і в цьому випадку є з чого вибрати. Наприклад, рейкові підвісні стелі можуть бути матовими, глянсовими, дзеркальними, кольору «металік» і т.д.

Відгуки про статтю