Як вибрати питну систему

Тип

Питна система (гідратор, гідропак, «поїлка») – резервуар з трубкою (шлангом), яка закріплена в його основі. Гідратор забезпечує комфортне споживання води при русі та зберігає її протягом тривалого часу (внаслідок відсутності повітря). «Поїлка» надійно фіксується в відсіку рюкзака і не випаде під час руху.

До недоліків гідратора відносяться труднощі в наповненні ємності, різке збільшення навантаження на спину (1 літр важить 1 кілограм), висока ціна.

Питна система легко вміщується в рюкзаку, а трубка виводиться через отвір і закріплюється на лямці. Гідратор незамінний в туристичних походах і заняттях спортом.

Важливо: перед вибором гідратора без чохла / рюкзака, переконайтеся в наявності відповідного кріплення у вашій сумці.

Гідрорюкзак – питна система з чохлом / сумкою і плечовими лямками. Вигідно відрізняється від попереднього варіанту термозахистом (підтримання температури) води та зручністю перенесення. Гідрорюкзак має отвори та кріплення, що фіксують трубку. Водночас подібна система більш громіздка, і не дозволяє розмістити на спині ще одну сумку.

Поради щодо використання

  • Оберіть оптимальне місце носіння гідратора. Слідкуйте за тим, щоб трубка не бовталася при перенесенні питної системи.
  • Слід мити та сушити питну систему після кожного застосування, інакше появи нальоту не уникнути. Очищення ємності виконується за допомогою щітки.
  • Не наливайте в «поїлку» чай, молоко, соки з м'якоттю, лимонади – ці рідини забивають клапан. Гідропак заправляється тільки чистою водою.
  • У холодну погоду заливайте в гідратор теплу воду, а вгамувавши спрагу «вдихайте» повітря в шланг, щоб направити воду, що залишилася назад в ємність. Це допоможе уникнути замерзання води в трубці.
  • У спекотну погоду варто «заморожувати» воду в питній системі. Пам'ятайте, що вода при замерзанні розширюється – щоб уникнути руйнування «поїлки» заправте її на ¾.
  • Резервуар – крихкий предмет, який потребує дбайливого ставлення.
  • Дотримуйтеся правил гігієни: питна система – річ індивідуального користування.

Характеристики

Об'єм – чим вище цей параметр, тим на більший час вистачить води, що важливо при тривалих походах. Зі збільшенням об'єму зростає вага «поїлки», а значить – і навантаження на спину. Об'єм гідратора коливається в межах 0.75-3 л.

Рекомендований обсяг питної системи залежить від виду активності:

  • 1-1.5 л – для короткочасної їзди по місту або пробіжки, дітей, підлітків, бігунів, велогонщиків, піших туристів;
  • 2 л – найпоширеніше рішення для велосипедистів, туристів, альпіністів, сноубордистів;
  • 3 л – для тривалих подорожей, гірських туристів, а також поїздок по місцевостях, де не маєте доступу до води.

Загальний об'єм рюкзака під питну систему:

  • 20-25 л – для гірських велосипедистів;
  • 29 л – для піших туристів і альпіністів;
  • 41 л – максимальний обсяг, призначений для піших подорожей.

Матеріал – гідропак виготовляється з поліетилену або поліуретану. Недолік поліуретану – водою отримує присмак пластика. При цьому сам матеріал буває непрозорим, напівпрозорим і прозорим. Рекомендується обрати прозорий матеріал – це дає можливість контролювати рівень наповнення і чистоту резервуара.

Важливо: зупиніть вибір на пластиці з маркуванням «BPA-free» (відсутність токсичного бісфенолу) або «схвалено FDA».

Спосіб герметизації

З кришкою – відрізняється високою герметичністю, добре витримує удари. У таку систему зручно наливати воду, коли «поїлка» знаходиться в рюкзаку. Мінус – складна чистка та сушка. Для цих цілей буде потрібна щітка і рамка відповідно. Подібний спосіб герметизації поширений в дешевих гідратор.

З засувкою – в порівнянні з попереднім варіантом простіше в чищенні та сушці. Дозволяє легко набрати воду з джерела або іншої водойми. Мінуси: ускладненість наповнення резервуара, що знаходиться в рюкзаку, менша герметичність. Цей спосіб характерний для гідраторів середнього цінового сегмента.

З кришкою / с засувкою – комбінація попередніх варіантів. Зустрічається в дорогих моделях.

Трубка – виготовляється з поліуретану або полівінілхлориду (ПВХ). Вимоги до шланга – м'якість і еластичність. Добре, якщо трубка оснащена затиском, що дозволяє її зафіксувати.

Довжина трубки – чим більше цей параметр, тим краще. Довгий шланг дозволяє комфортно користуватися питною системою незалежно від особливостей її носіння (поясна сумка, рюкзак). Коротка трубка допустима за умови, якщо гідратор постійно знаходиться в чохлі або рюкзаку.

Важливо: практика показує, що нееластична трубка швидко ламається, а при 0 °C замерзає. А ось гнучкий шланг позбавлений цих мінусів і прослужить набагато довше. Якщо ж температура ще знизиться, то будь-яка трубка замерзне (разом з питною системою).

Клапан (соска) – регулює подачу води користувачеві. Виконується найчастіше з силікону.

Розрізняють два основних типи клапана:

  • прямий – сильно згинає шланг (180 °) при використанні «поїлки», не найкращий вибір;
  • Г-образний – краще, оскільки меншою мірою згинає трубку (90 °).

Іноді зустрічається обертовий клапан – він досить рухливий і відновлюється після сильного перегину.

Важливо: спеціальна кришка допоможе захистити соску від пилу, бруду і дрібних частинок при наборі води з водойми.

Система закручування (замикання) клапана – представлена двома видами:

  • транспортувальна – кран, який блокує доступ води зі шланга до соски.
  • оперативна – розміщена безпосередньо в сосці, а для відкриття досить її закусити зубами.

Важливо: якісний клапан оснащений двома системами замикання.

Існують кілька способів відкриття клапана:

  • замикання витягування – на зразок кришок спорт-кап в пляшках;
  • переломлення – трубка автоматично перетискається;
  • кусання – соска стискається зубами, а після відпускання клапан автоматично припиняє надходження води. Найзручніший варіант при русі. Якщо шланг вискочить з рота, клапан автоматично спрацює і не допустить пролиття рідини.

Важливо: не слід сильно тиснути зубами на клапан, щоб уникнути його передчасного виходу з ладу.

Шийка буває двох діаметрів – 2.5 і 3.5 дюйма. Останній варіант дає можливість насипати лід в «поїлку» і полегшує її чистку.

Вихід для трубки – отвір в ємності для кріплення трубки. Деякі «поїлки» мають два таких виходи, що дозволяє помістити шланг над правим або лівим плечем. Питна система з одним виходом підійде користувачам, які звикли виводити трубку тільки з одного боку.

Важливо: деякі питні системи встановлюються під сідлом велосипеда – це зручно, але така «поїлка» має невеликий об'єм, а її сумка-чохол швидко забруднюється. Існує ризик пошкодження шланга від необережного руху.

Аксесуари

Термочохол для ємності – зберігає температуру рідини в резервуарі незалежно від пори року. Також захищає резервуар від пошкоджень.

Термочохол для трубки з соскою – запобігає появі конденсату на трубці при низьких температурах. Стане в пригоді взимку.

Відгуки про статтю

Спасибо за статью, особенно за рекомендации о использовании питьевой системы зимой!)