Як вибрати офісну шафу

Офісні шафи призначені для зберігання документів, книг, журналів, канцелярських приналежностей, папок, електронних носіїв. В сучасних шафах можна розташовувати інтерактивні дошки, екрани та інше обладнання для проведення нарад, зборів, телеконференцій.

Вид

Звичайна шафа – класична модель, як правило, з розстібними дверцятами. При необхідності його можна рухати і перевозити. Шафу складніше вписати в простір і інтер'єр приміщення, ніж шафу-купе. Доводиться підлаштовуватися під уже спроектовану «начинку» моделі, а виступаючі плінтуси не дозволяють впритул приставити шафу до стіни.

Шафа-купе – шафа з розсувними дверцятами, яка вбудовується в нішу стіни. Така шафа зазвичай виконується за індивідуальним замовленням з урахуванням потреб («начинка») конкретного користувача, планування і стилю інтер'єру (фасад). При переїзді шафа-купе, як правило, залишається в старому приміщенні з двох причин: складність розбирання/збірки, жорстка прив'язка до площі.

Пенал – вузька і висока шафа з дверцятами або без них. Пенал поєднує в собі компактність і місткість (за рахунок висоти). Така модель стане хорошим вибором для малогабаритного офісу.

Секретер – поєднує в собі шафу і письмовий стіл. Секретер має ящики і полиці, а також оснащується відкидною або висувною дошкою (стіл). Такі меблі добре підійдуть для офісу (картотечні, бухгалтерські секретери).

Платтяна – одностулкова або двостулкові модель з вішалками і поперечиною (штангою). Така шафа часто має верхню полицю для головних уборів та інших предметів (рукавичок, парасольок). Деякі моделі оснащуються дзеркалами, галстукодержателямі, висувними ящиками і кошиками.

В платтяних шафах зберігається верхній одяг співробітників офісу і відвідувачів. В них можна зберігати змінний одяг, наприклад, костюм для особливо важливих заходів і особисте приладдя (чоловіча туалетна вода, жіноча косметика).

Важливо: відсік для одягу повинен бути досить глибоким, щоб туди містився вішак (для поперечини). Це правило не актуальне, якщо замість штанги всередині шафи знаходяться висувні механізми, що дозволяють розташовувати вішаки не фронтально, а боком.

Для документів – розмір полиць в такій моделі зазвичай відповідає формату паперу А4 (зустрічається найчастіше в офісному документообігу). Часто такі шафи мають замки, що захищають особливо важливі документи від сторонніх осіб.

За оформленням шафи для документів можна розділити на два види:

  • для керівників – солідні засклені шафи, що нагадують моделі для книг. Часто такі шафи грають роль своєрідних вітрин, що представляють компанію;
  • для персоналу – скромніші і практичні моделі з глухими дверцятами.

Розташування

Що стоїть окремо (корпусна) – спирається на корпус, не має жорсткої «прив'язки» до стіни, підлоги, стелі, і при необхідності може бути переставлений в інше місце.

Вбудована – вбудовується безпосередньо в стіну приміщення, що виключає її перестановку. Така шафа має каркас, жорстко закріплений до підлоги, стін і стелі. Вбудована модель відмінно впишеться в місця, куди не можна поставити корпусні меблі, але вона складніше монтується. Шафи-купе часто бувають вбудованими.

Вбудована офісна шафа добре підійде для служб, що працюють з великою кількістю інформації (бухгалтерія, відділ кадрів). Така модель – оптимальний варіант для шафи в вітальню.

Корпус

Однокорпусна – цілісна шафа, що не припускає комбінування елементів в нову конструкцію.

Модульна – дозволяє доповнювати новими блоками (модулями) або змінювати секції місцями, не знижуючи її надійності. Наприклад, можна зробити 6-ти або 5-ти стулчасті шафи. Інший варіант – поєднання закритих модулів і відкритих секцій.

Модульний корпус дозволяє створювати симетричні і асиметричні конструкції в залежності від інтер'єру офісу/вітальні або виробничої необхідності/бажання користувача.

Конструкція

Закрита – складається з висувних ящиків або полиць з дверцятами. Самі дверцята можуть бути як глухими, так і скляними (для спостереження за збережуваними речами). Така шафа, оснащена замками, забезпечує захист документів і речей від сторонніх осіб і пилу, але обійдеться дорожче.

Відкрита (стелаж) – складається з полиць, а дверцята і задня стінка (іноді) відсутні. В останньому випадку стінку замінює стіна офісу. Відкритий варіант коштує дешевше закритої моделі, при цьому забезпечує швидкий доступ до речей і документів. Недолік відкритої шафи – відсутність захисту вмісту від сторонніх людей і пилу.

Важливо: за допомогою таких меблів можна розділяти приміщення на зони, при цьому співробітникам, що перебувають з двох сторін буде легко дістати потрібний документ. У відкритій моделі можна зберігати не тільки документи і канцелярське приладдя, а й оргтехніку.

Комбінована – поєднує в собі відкриті і закриті секції. Наприклад, відкриті або засклені полиці (верхня частина) і ящики з розсувними або стулковими дверцятами (нижня частина). Завдяки своїй універсальності, комбіновані шафи зустрічаються найчастіше.

Важливо: комбіновану шафу можна використовувати для зберігання документів і речей, що заощадить кошти і площу офісу. В цьому випадку оптимальний розподіл предметів буде таким:

Відкриті секції – речі і документи, які використовуються в повсякденній роботі: папки-файли, піддони для документації, канцелярське приладдя, а також дипломи, нагороди, зразки продукції, книги;

Закриті секції – важливі документи, доступні вузькому колу осіб або папери, які використовуються рідко: доповіді, архіви, звіти, а також одяг.

Форма

Лінійна (прямокутна) – класичний варіант, який зустрічається найчастіше. Лінійну шафу можна розташувати практично в будь-якому місці.

П-подібна – дві половини шафи розміщуються по обидва боки від дверей і з'єднуються розташованою над нею секцією (антресоллю). Така шафа займає значний простір.

Г-подібна (кутова) – дозволяє вписати шафу в кут, тим самим економить простір офісу. З іншого боку, кутову модель можна поставити в будь-якому місці. Оптимальне рішення для малогабаритних приміщень.

Дверцята

Стулкові – дверцята відкриваються назовні і кріпляться на петлях. Такий варіант зустрічається найчастіше, але при відкриванні потрібно вільне місце.

Розсувні («купе») – дверцята відкриваються в сторону: їздять на роликах по напрямних. Цей спосіб відкриття не потребує додаткового простору, але закриває доступ до інших секцій шафи-купе. З такою моделлю зручно працювати навіть в умовах обмеженого простору. Пил і дрібні предмети, забившись в пази дверей, ускладнюють їх переміщення.

Зустрічається два варіанти напрямних:

  • нижні – призначені для низьких і легких дверцят (дверцята для антресолі);
  • верхні – використовуються для високих і важких дверцят (дзеркальні дверцята). Крім здатності витримувати значні навантаження, на них не скупчується пил, не потрапляють дрібні предмети. Дверцята на верхніх напрямних довговічніше і легше в відкриванні.

Розкладні («гармошка») – середній варіант між попередніми способами: дверцята відкриваються назовні, при цьому складаються навпіл. «Гармошка» програє «купе» в економії простору приміщення, але виграє в ергономіці: забезпечує доступ до різних частин шафи.

З ролетою – дверцята опускаються зверху вниз (за принципом жалюзі). Як і розсувний спосіб, такий варіант не займає простір приміщення, але відкриває доступ до всіх частин шафи.

Відкидні – зустрічаються в нижніх секціях деяких високих шаф.

Відкривання

Ручки – класичний і практичний варіант («скоби», «кнопки», «краплі» та інші види).

Система «push-pull» – ручки відсутні, а дверцята відкриваються при легкому натисканні на фасад. Шафи з такою системою найчастіше можна зустріти в кабінетах керівників і інших високопоставлених співробітників.

Матеріал

ДСП і МДФ – поєднують в собі доступну ціну і прийнятну якість. При цьому шафа з ДСП обійдеться дешевше, але більш токсична, ніж аналогічний виріб з МДФ.

Важливо: зверніть увагу на маркування екологічного класу (Е1; Е2 ...). Безпечна шафа має клас Е1.

Для ванної та інших приміщень з високою вологістю повинні використовуватися ДСП, стійкі до вологи.

Дерево – екологічний, міцний, красивий, але дорогий матеріал. Ціна шафи залежить від породи деревини. Офісні меблі з деревини зазвичай виглядають більш масивно, ніж аналоги з ДСП і МДФ. Слід пам'ятати, що в приміщеннях з високою вологістю дерево, не покрите спеціальними складами, може розбухати, а в дуже сухих – розсихатися.

Важливо: різні породи деревини мають різну ступінь твердості. Самі м'які породи – сосна і ялина, далі йдуть бук, дуб, граб, вишня, береза. Найміцнішими є горіх, ясен і канадський клен. Від ступеня твердості залежить складність обробки, а отже, і кінцева ціна меблів: дешеві м'які породи обробляються легко, тверді – значно складніше.

Ротанг – різновид деревини, з якої виготовляється гнуті меблі. З ротанга часто виконуються етажерки. Ротангові меблі відмінно впишуться в «сільський» інтер'єр.

Метал (нержавійка) – найміцніший і важкий матеріал. Металева шафа здатна витримати великий обсяг документів. Вона стійка не тільки до механічних впливів (в тому числі до зломів), але і пожежобезпечна, а також не боїться вологості і перепадів температур.

З металу робляться бухгалтерські, архівні, картотечні шафи. Вид металевих шаф, як правило, скромний, тому у вітальні вони не використовуються.

Композитний – зазвичай складається з металу (каркас) і ламінованих ДСП (панелі). Така шафа поєднує в собі міцність і привабливий зовнішній вигляд. Шафи-купе є композитними.

Важливо: каркас шафи-купе виконується із сталевого або алюмінієвого профілю. Сталь вигідно відрізняється від алюмінію жорсткістю і міцністю: такий каркас прослужить довше.

Скло (полиці і дверцята) – ефектне на вигляд і дозволяє бачити вміст шафи. Необхідно пам'ятати, що скло дуже крихке і при інтенсивному використанні ризик пошкодження такої шафи істотно збільшується.

Моделі зі скляними деталями доречні скоріше для кабінету керівника, ніж для звичайного офісу. Переважна більшість шаф для вітальні має засклені дверцята (вітрина, сервант, буфет, надставка).

Скло може бути прозорим, тонованим або матовим, а також виконуватися у вигляді вітражів і дзеркал. Зустрічаються стекла з хитромудрими візерунками і травленими малюнками. Такий матеріал добре поєднується як з деревом, так і з хромованим металом або пластиком.

Важливо: ролики в шафах з розсувними дверцятами виготовляються з пластмаси та металу. Краще обрати модель з більш дорогими металевими роликами, оскільки вони набагато довговічніші.

У шафах-купе ящики і полиці бувають дерев'яними/ДСП або пластиковими. Зустрічаються міцніші комбіновані варіанти дерева і металу – для ящиків, в яких передбачається зберігати не тільки білизну і одяг.

Фасад

Для офісних шаф матеріал фасаду повинен бути, перш за все, практичним – стійким до зовнішніх впливів.

Фасади шаф зазвичай обклеюють шпоною або ламінатом, що імітує натуральне дерево. Ламінована шафа має привабливий вигляд і гарні експлуатаційні властивості (стійкість до ударів, вологи, перепадів температур). Дорожчі моделі декорують акрилом, шкірою, а також прикрашаються фресками або принтами.

Розмір

При виборі шафи для офісу враховується, перш за все, вільна площа приміщення. В ідеалі шафа повинна займати мінімум площі (це особливо важливо для офісу) і не створювати перепон для пересування. В той же час вона повинна вміщати в себе максимум предметів. Оптимальним вибором буде модель, в якій досягнуто баланс між габаритами і місткістю.

Розмір шафи для офісу також залежить від кількості предметів (документів, книг), які передбачається в ній зберігати. При виборі моделей для зберігання верхнього одягу слід враховувати кількість співробітників офісу. Щоб уникнути перевантажень шафи, краще придбати декілька моделей.

Високі шафи здатні вмістити більше документації, але не завжди зручні. Якщо книги і папери використовуються часто, то шафа повинна бути доступною навіть для невисоких людей. Можна замість однієї великої шафи придбати кілька невеликих моделей і встановити їх впритул одна до одної. При цьому їх висота може бути різною.

Висота полиць залежить від розміру предметів, які на ній будуть зберігатися. Папка формату А-4, перебуваючи у вертикальному положенні, повинна вільно поміщатися і вилучатись. Для книг стандартного формату і дисків відстань між полицями буде меншою. Якщо планується зберігати в шафі предмети різних розмірів, варто звернути увагу на моделі, де передбачені відповідні секції.

Важливо: якщо потрібно зберігати велику кількість предметів, багато з яких використовуються рідко, то шафу можна доповнити антресолями. Незважаючи на громіздкість, це розумна альтернатива придбання нової шафи.

Стиль

Класичний – симетрична і строга шафа з чіткими лініями. Матеріали: дерево, скло. Універсальний варіант, що надає офісу солідність і респектабельність.

Хай-тек – шафа, що має чіткі обриси з асиметричними формами і неправильними фігурами. Перевага віддається яскравим і контрастним кольорам. Часто в таких моделях можна зустріти підсвічування. Матеріали: метал, пластик і скло. Хороший вибір для підприємства, що працює в сфері IT-технологій.

Мінімалізм – відрізняється від попереднього стилю ще більшою простотою форм, полегшеністю конструкцій і стриманістю тонів.

В інтер'єрах, оформлених в стилях хай-тек і мінімалізм будуть особливо доречні шафи-купе.

Колір

Колір меблів повинен формувати ділову атмосферу і гармоніювати з тонами інтер'єру офісу, щоб гармонійно вписатися в обстановку. Перевага віддається стриманим кольорам – чорному, білому, сірому або пастельним тонам.

  • чорний/коричневий – респектабельний колір, що створює робочу атмосферу. Ці кольори добре маскують забруднення і дрібні дефекти;
  • білий – розташовує до діалогу і досягнення компромісу, але такі меблі дуже мазкі і вимагають частого догляду;
  • сірий – щось середнє між чорним і білим. На сірій шафі бруд і дрібні дефекти не такі помітні, як на білій.

При виборі кольору варто триматися «золотої середини» – виключити занадто темні, занадто світлі і занадто яскраві тони. Одні кольори можуть гнітюче впливати на психіку співробітників, інші – дратувати зір. Та й настільки екстремальні колірні рішення навряд чи додадуть солідності інтер'єру офісу.

Поради

  • На початку слід виміряти простір, куди планується встановити шафу. Знаючи параметри ширини, довжини і висоти набагато простіше обрати відповідну модель.
  • Краще придбати якісну продукцію відомих торгових марок, ніж дешевший варіант, але сумнівний з точки зору якості і безпеки. Якісна шафа має відповідний сертифікат та гігієнічний висновок.
  • Необхідно переконатися у відсутності дефектів в шафі (подряпини, відколи, деформації) – це особливо важливо при виборі виробів у ванну, оскільки через тріщини або отвори волога може проникнути всередину, що призведе до швидкого псування шафи.
  • Варто перевірити надійність з'єднань, висувних механізмів і фурнітури (петлі, стяжки, напрямні, ручки і т.д.). Дверцята повинні вільно відкриватися і не скрипіти. Переконайтеся, що ящики закриваються і відкриваються безшумно і легко.
  • Добре, якщо шафа легко збирається і розбирається. Такі меблі створять менше проблем при переїзді.
  • Всі площини шафи повинні бути відполіровані, відлаковані або мати відповідне захисне покриття.
  • Ніжки шафи повинні бути закриті цоколем – планкою, що захищає простір під меблями від попадання пилу. Цоколь є декоративним елементом, а також часто виступає в якості опори і збільшує жорсткість моделі.
Відгуки про статтю