Як вибрати культиватор, мотоблок

При виборі культиватора і мотоблока враховуйте наступні основні моменти.

  • Призначення. Для власників ділянок площею 25-30 соток і не плануючих виконувати різноманітні роботи (заготівля сіна, перевезення вантажів, прибирання снігу), краще вибрати культиватор. Якщо мова йде про більш велику ділянку або / і складні роботи, то в цьому випадку оптимальним рішенням стане мотоблок.
  • Бренд. Хороший культиватор або мотоблок має відповідну ціну. Відомі виробники пропонують іноваційні рішення, якісні матеріали та сервісне обслуговування. Це збільшує вартість техніки.
  • Зовнішній вигляд. Техніка не повинна мати дефекти (відколи, потертості, деформації, сліди підпливів).
  • Справність вузлів і агрегатів. Перевірте двигун і трансмісію: мотор повинен працювати, а вали - обертатися. Троси газу і зчеплення не повинні мати заломи і потертості. Переконайтесь в легкості їх руху.
  • Якість збирання. Болти і гайки повинні бути добре закручені, а деталі - надійно зафіксовані. Рухомі частини повинні рухатися рівно, без ривків і скрипу.
  • Документація. Якісна техніка завжди має відповідні документи (паспорт, інструкція).
  • Власний фізичний стан. Для підлітків і жінок важкі культиватори або мотоблоки не підійдуть.

Після придбання мотоблок підлягає реєстрації в Держтехнагляді. Фахівці рекомендують мати права відкритої категорії А (управлінням мотоциклами).

Розглянемо більш докладно характеристики і параметри мотоблоків і культиваторів.

Тип

Мотоблок – самохідна машина, призначена для широкого спектру сільськогосподарських робіт (в тому числі боронування, підгортання, орання, викопування картоплі, прибирання листя та снігу, догляду за газоном). Складається з мотора, трансмісії, ходової частини, елементів управління.

Мотоблок підтримує установлення додаткових сільгоспзнарядь (обладнання), що перетворює його в універсальну машину. Так, приєднання до мотоблока причепа з сидінням для оператора перетворює агрегат в міні-трактор. Зворотним боком цих переваг є більш висока ціна і значні габарити.

Культиватор (мотокультиватор) – машина, яка застосовується для культивації грунту (розпушування, підрізка коренів бур'янів, розбивання земельних грудок). Складається з мотора, фрез, ручок, елементів управління і декількох коліс. Культиватор легше і дешевше мотоблока, але поступається йому по потужності і функціоналу. Велика частина культиваторів – несамохідні.

Клас

Мотоблок

Побутовий, аматорський (легкий) – малопотужний, компактний і порівняно дешевий агрегат, розрахований на обробку невеликої ділянки в межах 30 соток. Вага - 50-70 кг.

Напівпрофесійний (середній) – більш потужний і дорогий варіант, який впорається з роботою на ділянці до 1 Га. Вага - 80-120 кг.

Професійний (важкий) – найпотужніший агрегат, здатний обробляти величезні території від 1 Га. На професійний мотоблок встановлюється велика кількість різноманітного обладнання, що значно розширює його можливості. Вага - до 300 кг.

Культиватор

Побутовий – застосовується для обробки ділянки до 12 соток. Таку техніку зручно використовувати у важкодоступних місцях, наприклад, міжряддях. Вага - 10-30 кг.

Напівпрофесійний – підійде для роботи на ділянці в 12-50 соток. В той же час великі габарити не дозволяють застосовувати цю модель для обробки вузьких просторів. Вага - 30-90 кг.

Професійний – оптимальне рішення для обробки просторої ділянки, площею понад 50 соток. Вага - понад 90 кг. Такий культиватор використовується з навісними сільгоспзнаряддям.

Тип переміщення

Самохідний – наводиться в рух мотором, оснащується трансмісією. Ця техніка зручна у використанні, так як оператору не потрібно її штовхати. Недоліки: висока вартість, більш дороге обслуговування, великі габарити. Самохідний культиватор краще підійде для обробки більшої території, ніж несамохідний аналог.

Несамохідний – наводиться в рух м'язовою силою оператора. Подібна машина дешевше, компактніше і простіше в обслуговуванні, ніж самохідна модель.

Двигун

Електричний (від мережі) – порівняно дешевий, легкий, екологічний, малогучний, простий в експлуатації (не потрібно міняти мастило). Однак подібний мотор має малу потужність і обмежений в мобільності довжиною кабелю. Електромотором, що працює від мережі, зазвичай забезпечуються аматорські культиватори.

Електричний акумуляторний – має всі переваги попереднього варіанту, але не залежить від розетки і довжини проводу. Такі машини важче і дорожче аналогів з мережевим живленням. Крім цього, час безперервної роботи культиватора не перевищує 40 хвилин, а для зарядження батареї необхідно тривалий час.

Машина з електродвигуном в силу недостатньої потужності не підійде для обробки цілинної землі і глибокої оранки.

Бензиновий – потужний, але дорогий і важкий. Бензинова машина впорається з будь-якими роботами, але складна у використанні (вимагає заміни мастила) і викидає вихлопні гази. За рівнем шуму цей двигун знаходиться посередині між електричним і дизельним мотором. Більшість культиваторів і мотоблоків мають бензиновий мотор.

Дизельний – вигідно відрізняється від бензинового мотора довговічністю, економічністю (дизельне пальне дешевше бензину) і високим крутним моментом на низьких обертах. Ця особливість робить його хорошим рішенням для складних робіт, наприклад, орання.

Недоліки дизельного мотора: високий рівень шуму, дорогий ремонт, особливо токсичні вихлопні гази. Такий мотор вимагає дуже чистого палива. Зустрічається рідко і встановлюється лише на мотоблоки.

Двигун внутрішнього згоряння представлений двома видами.

  • 2-во тактний – потужний при порівняно низькій ціні, але сильно шумить при роботі. 2-во тактний мотор вимагає заправки суміші бензину і мастила в точно визначеній пропорції (відхилення від неї призведе до передчасного зносу мотора).
  • 4-х тактний – економічний, створює менше шуму і зручний в заправці, оскільки бензин і мастило заправляються окремо. Недоліки: більш висока ціна, менша потужність при однаковому обсязі. Робота з машиною, що має 4-х тактний мотор, вимагає контролю обсягу мастила в картері. Таким мотором оснащуються напівпрофесійні і професійні мотоблоки.

Обсяг – чим більше цей параметр, тим вище потужність двигуна. В той же час збільшення обсягу мотора тягне за собою зростання споживання палива і збільшення загальної ваги культиватора або мотоблока.

Циліндри – чим більше циліндрів, тим потужніше, надійніше і довговічніше двигун.

Потужність – вимірюється в кінських силах (к. с.) або ватах (Вт). Чим вище цей параметр, тим продуктивніше машина.

Потужність залежить від класу пристрою:

  • аматорський – до 5.5 к. с. (мотоблок), до 4 к. с. (культиватор);
  • напівпрофесійний – 4-8 к. с. (мотоблок), 5-7 к. с. (культиватор);
  • професійний – 6-12 к. с. (мотоблок), 8-10 к. с. (культиватор).

Рекомендована потужність пристрою:

  • до 15 соток – 3.5 к. с .;
  • 15-60 соток – 4 к. с .;
  • 60-100 соток (1 Га) – 5 к. с .;
  • 1-2 Га – 6 к. с .;
  • 1-5 Га – 9 к. с ..

Важливо: щоб перевести кінські сили в кіловати, слід знати, що 1 к. с. = 735 Вт. Вибирати культиватор або мотоблок, рекомендується з деяким запасом по потужності, що підвищить надійність машини.

Зверніть увагу на особливості ґрунту (цілинний, оброблений). Чим важче грунт піддається обробці, тим більшою потужністю повинна володіти техніка.

Обсяг паливного бака / ємність акумулятора – чим вище цей параметр, тим довше пропрацює бензиновий / дизельний або електричний культиватор або мотоблок без дозаправки / підзарядки.

Великий бак підвищує габарити і вагу конструкції. Для просторих ділянок буде потрібна машина з об'ємним паливним баком, а ось на порівняно невеликій території краще працювати моделлю з баком поменше.

Витрата палива – безпосередньо залежить від потужності двигуна. Чим потужніше культиватор або мотоблок, тим більше палива він споживає. Також на витрату пального впливає поточний режим роботи.

Тип запуску – представлений двома варіантами.

  • Ручний (смикання ручки) – моделі з подібним запуском дешеві, легкі і надійні, але не дуже зручні, оскільки вимагають вправності та додавання фізичних зусиль.
  • Електростартер – машини з таким запуском зручніше, але важче і дорожче.

Охолодження – буває двох видів:

  • повітряне – дешеве і надійне, але недостатньо ефективне (зустрічається в малопотужних моторах);
  • водяне – набагато краще відводить тепло і збільшує термін експлуатації мотора. Мінуси: висока ціна, велика вага і габарити.

Характеристики

Ширина обробки

Чим більше цей параметр, тим швидше культиватор або мотоблок обробить певну ділянку. В той же час зі збільшенням ширини захвату зростають габарити і вага машини, а також підвищуються вимоги до потужності двигуна.

Ширина обробки залежить від класу машини:

  • аматорський – 20-40 см;
  • напівпрофесійний – 40-85 см;
  • професійний – 1 м.

Рекомендована ширина обробки:

  • до 20 соток – 60 см;
  • 20-60 соток – 80 см;
  • 60-100 соток (1 Га) – 90 см;
  • 1-5 Га – 100 см (1м).

Важливо: щоб правильно вибрати мотоблок, виходьте зі співвідношення 30 см на 1 к. с. (2-во тактний) і 20 см ширини на 1 к. с. (4-х тактний). Малопотужні двигуни працюють на межі своїх можливостей і швидко ламаються. Тому не варто купувати мотоблок з малою потужністю і великою шириною захвату.

При цьому враховуйте стан грунту і необхідну глибину обробки, оскільки для використання агрегату на пухкому грунті і малій глибині знадобиться менша потужність (при тій же ширині обробки).

Глибина обробки

Підбирається з урахуванням особливостей ґрунту. Чим товстіший шар грунту, тим більше глибина обробки і навпаки - невеликий шар грунту потребує меншої глибини. У більшості моделей цей параметр знаходиться в межах 20-30 см, а окремі машини можуть похвалитися глибиною обробки 40 см.

В міру збільшення глибини обробки зростає і потужність машини. Цей параметр можна регулювати, виходячи з виду оброблюваного ґрунту. Чим більше рівнів заглиблення, тим точніше налаштовується культиватор під обробку конкретного грунту.

На глибину обробки впливає діаметр фрез (ножів): більший розмір – глибше культивування або оранка.

Глибина обробки залежить від класу машини:

  • аматорський – 8-20 см;
  • напівпрофесійний – 25-28 см;
  • професійний – 30 см і вище.

Продуктивність – дозволяє оцінити, наскільки швидко культиватор або мотоблок впорається з обробкою певної ділянки. Одиниця виміру - гектар на годину (Га/год). На продуктивність впливає потужність мотора, параметри ширини і глибини обробки, тип ґрунту.

Кількість фрез – визначає максимальну ширину обробки за один прохід. В культиватори і ряд середніх мотоблоків встановлюються 1-4 пари фрез. Зі збільшенням фрез підвищується ширина обробки і зростає навантаження на мотор і трансмісію. Якщо ж фрез мало, то машина втрачає стійкість. Кількість фрез залежить від стану і особливостей грунту.

Рекомендації за кількістю фрез:

  • 2 пари (4 штуки) – складний грунт;
  • 3-4 пари (6-8 штук) – більш легкий ґрунт, складний грунт при другому-третьому проході.

Швидкість обертання фрез – 100-200 об/хв є достатньою для більшості сільськогосподарських робіт. Моделі з найбільш низькою швидкістю обертання фрез є найпотужнішими, а ось дуже висока швидкість говорить про меншу потужність і надійність техніки (на великих обертах легко зламати культиватор при зіткненні з перешкодою).

Тип зчеплення – паскове зчеплення зустрічається в дешевих культиваторах або мотоблоках, а дискове (фрикційне) відрізняється хорошим балансом надійності і ціни. Що стосується пневматичного зчеплення, то воно ефективне, але дуже дороге і застосовується лише в потужних машинах.

Вал відбору потужності (ВВП) – передає крутний момент мотора на під'єднане до культиватора або мотоблока обладнання. Такий пристрій розширює функціонал машини, але збільшує її вартість і вагу.

Важливо: підбираючи додаткове обладнання, переконайтеся в його сумісності з машиною. Ключові орієнтири - вимоги по швидкості обертання і типи хвостовиків на ВВП.

Додаткове обладнання з'єднується з ВВП двома способами:

  • шків – простий варіант, який використовується в моделях з пасковим зчепленням;
  • вал – більш надійне рішення, яке зустрічається в потужних машинах.

Зверніть увагу на вигляд редуктора (приводу), яким оснащений культиватор або мотоблок. Черв'ячний редуктор зустрічається в дешевій і компактній техніці, більш дорогий ланцюговий встановлюється в моделі середньої потужності. Найнадійніший – шестеренчастий редуктор використовується в дорогих і потужних моделях з трансмісією і можливістю реверсу.

Кількість передач – в різних моделях цей параметр відрізняється: 1 передня і 1 задня, 6 передніх і 2 задніх, 3 передніх і 1 задня.

Блокування диференціала – покращує маневреність і прохідність, зменшує радіус розвороту культиватора і мотоблока.

Задній хід (реверс) – задня передача, яка забезпечує комфортну роботу в умовах обмеженого простору (самохідні моделі) або обертання валу в напрямку, протилежному штатному (несамохідні). Ця опція полегшує використання культиватора або мотоблока.

Колеса – бувають литими і пневматичними. Перші стійкі до проколів і не потребують накачування, другі - більш легкі і забезпечують хорошу амортизацію при зіткненні з різними перешкодами, але легко пошкоджуються і вимагають періодичного накачування.

Діаметр коліс – чим більше цей параметр, тим легше культиватор або мотоблок подолає різні перешкоди на оброблюваній території. Якщо місцевість відносно рівна, то цей параметр не критичний. А ось для експлуатації на ділянці з грудками і ямами знадобиться агрегат з великими колесами.

Ширина коліс – чим більше дана характеристика, тим простіше машина піднімається вгору і долає різні перешкоди.

Рівень шуму – чим менше цей параметр, тим тихіше працює культиватор або мотоблок і комфортніше його застосування. Машина з низьким рівнем шуму не потривожить сусідів, що особливо важливо при використанні техніки вночі.

Оснащення

Сільгоспзнаряддя – розширюють можливості культиватора і мотоблока.

Зустрічається наступне обладнання:

  • підгортальник – для підгортання і нарізування борозен;
  • плуг – для орання грунту, в залежності від конструкції плуг здатний робити відвал землі на дві або одну сторону;
  • картоплекопач – для збору картоплі;
  • аератор – для розпушення грунту (в результаті земля насичується киснем);
  • косарка – для зрізу рослинності (роторна косарка більш продуктивна, але менш безпечна, а ножова відрізняється кращою маневреністю і підійде для міжрядної обробки);
  • візок – для транспортування вантажів вагою 250-550 кг (подібний візок оснащується сидінням для оператора);
  • грунтозачепи – для якісного зчеплення машини з грунтом (зустрічаються в малопотужній техніці);
  • бульдозерний ніж – для прибирання снігу, землі;
  • роторна щітка – перетворює мотоблок в снігоприбиральну машину. Також застосовується для збирання сміття.

Фари – потрібні для роботи в темний час доби.

Огородження для рослин – захищають насадження від потрапляння під фрезу і тим самим запобігають їх пошкодження. Це дає можливість користуватися культиватором поблизу від рослин. Такий аксесуар повинен бути при міжрядній культивації.

Регулювання ручки висоті – дозволяє налаштувати ручки під зріст користувача. Ця функція забезпечує додатковий комфорт при роботі з культиватором або мотоблоком.

Бічний поворот ручки – дає можливість оператору управляти культиватором або мотоблоком, рухаючись не за ним (звичайний варіант), а збоку. Завдяки цьому оброблений грунт не затоптується.

Колеса (для транспортування) – спрощують транспортування агрегата, а в деяких випадках застосовуються як додаткова точка опори при стоянці або переміщенні. На відміну від основних коліс, які служать для пересування машини в процесі роботи, такі колеса застосовуються тільки в неробочий час.

Важливо: ні в якому разі не можна пересувати техніку на фрезах, так як вони погнуться і зламаються. В результаті пошкоджена фреза в процесі роботи здатна пошкодити корпус редуктора машини.

Поради щодо використання

  • Перед використанням культиватора або мотоблока переконайтеся в надійності кріплення робочих механізмів, затягуванні болтів на редукторі.
  • Використовуйте бензин, в якому октанове число не менше 92. Контролюйте рівень мастила в картері і періодично прочищайте повітряний фільтр.
  • Не допускайте надмірних навантажень на мотор. Це стосується і тривалої роботи на холостому ходу. Якщо мотоблок використовується стаціонарно, наприклад, для колення дров, то краще його розташовувати в тіні і добре провітрюваному місці.
  • Після завершення роботи протріть сухою ганчіркою робочі частини.
  • Бажано завести зошит, в якому будуть фіксуватися відомості про поломки, заходи щодо догляду та проведений ремонт техніки. Це дасть можливість більш ефективно користуватися машиною і подовжити час її служби.
Відгуки про статтю

Я считаю что культиватор нужен для "небольших" работ - огород, участок, и т.д. А мотоблок для поля, тем более к нему можно сделать прицеп и ездить)). Сам пользуюсь Konner&Sohnen KS 5. Отличный тридцати килограммовый культиватор. Для женщины или пенсионера идеален. Советую потому что там защита от подделок крутая. - на корпусе и движке гравировка производителя и то что он сделан в Германии. Берите, не пожалеете. За полтора года никаких ремонтов или поломок.

От себя советую электрокультиватор Hyundai T2000E. Почему? Потому что это маленькая машина на электричестве, для средней дачи или приусадебного участка. На такой площади он идеален, а прочная конструкция не даст его поломать. Так же очень хорошая комплектация с двумя фрезами. Произведен в Корее. Плюс адекватная цена за не Китай. Если Вам нужно копать большое поле - не берите, зато автоматизировать труд на даче отличный. Купил давно и по хорошей скидке.