Як вибрати кріплення для лиж та сноубордів

Тип

Лижі

Просте кріплення – шкіряна петля, в яку вставляється нога в валянку або черевику. Зустрічається в мисливських лижах.

М'яке кріплення – петля з ременем, що охоплює ногу над п'ятою. Таке кріплення краще фіксує ногу. Перевага – висока маневровість, що дозволяє виконувати стрибки та трюки. Використовується в дитячих лижах, а також в моделях, призначених для катання в вільних стилях (фрістайл, фрірайд й т.д.). М'які кріплення підійдуть і новачкам, оскільки знижують ризик травм при падінні.

Напівжорстке кріплення – металеві щічки, в які впирається черевик, при цьому утримується зверху стропою. Замість ременя застосовується трос (металева пружина), який натягується за допомогою важеля, закріпленого перед щічками.

Важливо: прості, м'які та напівтверді кріплення прості в експлуатації й не вимагають спеціального взуття. З іншого боку, вони не дають можливості точно управляти лижами.

Жорстке – металевий пристрій, щільно фіксує черевик в нерухомому стані. Перевага – висока точність управління лижами, що особливо важливо при русі на великих швидкостями. Такі кріплення відрізняються гарною стійкістю до зносу. Зустрічається в лижах, призначених для карвінгу, слалом-гіганта і т.д. Жорсткі кріплення використовуються досвідченими спортсменами та професіоналами.

Сноуборд

М'яке – пластикова або металева пластина з хайбеком (задник, що підтримує ногу) і з декількома ремінцями. До цього кріпленню підійдуть м'які черевики. Перевага – найбільша комфортність використання. Недоліки: довго пристібати та менша стійкість до зношування. М'які кріплення зустрічаються найчастіше і використовуються для фрірайду, фрістайлу.

Напівжорстке (кріплення з корпусом) – фіксує гомілковостопний суглоб вище щиколотки. Корпус такого кріплення, як правило, складається, надаючи скейтборду велику компактність. Перевага – поєднання хорошої керованості з надійністю. Оптимальний варіант для новачків та бордерів, які не використовують спеціальне взуття.

Жорстке – платформа, з одного боку якої прикріплено передню дужку з замком, а з іншого – задню, без замка. Задня дужка фіксує п'яту, а передня – носок черевика. Переваги: жорстка фіксація ноги, висока точність управління і стійкість до зношування, простота у використанні. У комплекті з такими кріпленнями йдуть жорсткі черевики. Застосовуються професіоналами у фрікаврі та слаломі.

Кріплення Step-in – автоматично застібається, як тільки сноубордист настає на них черевиком. При цьому черевики повинні точно підходити до цих кріплень. Переваги: простота пристібання, малі розміри та вага. Недоліки: не дуже щільна фіксація, ненадійність механізму застібання, порівняно висока вартість. Оптимальний варіант для новачків.

Важливо: кріплення виготовляються з дуже міцних матеріалів – титану, сталі, високоміцного пластику.

Модель

Унісекс – підходять як для чоловіків, так і для жінок.

Дитячі – відрізняються легшою вагою і яскравими кольорами. М'які / напівтверді – підійдуть для самих маленьких лижників, оскільки дозволяють надягати тепле зимове взуття. Більш дорослим дітям можна підібрати лижі з жорсткими кріпленнями та спеціальними черевиками.

Жіночі – відрізняються вищею п'ятою і дизайнерським оформленням.

Сезон випуску

Дата виготовлення кріплень. Найсучасніші моделі – кріплення, випущені в поточному сезоні та виконані за інноваційними технологіями, коштують недешево та актуальні швидше для професіоналів. Для любителів і людей, обмежених в коштах, має сенс звернути увагу на моделі попереднього сезону.

Поради

  • Вирушаючи в магазин, необхідно взяти з собою черевики, в яких ви будете кататися. Залежно від розміру ноги кріплення бувають маленькими (Small), середніми (Medium) і великими (Large).
  • Важливо, щоб зафіксована кріпленням нога відчувала себе комфортно без перетискання.
  • Слід звернути увагу на кількість налаштувань в кріпленні. Чим їх більше – тим точніше можна підігнати їх під ногу.
  • Важливо правильно налаштувати зусилля спрацьовування кріплення (вимірюється в DIN) в залежності від ваги райдера і стилю катання, оскільки від цього залежить безпека при катанні. Найкраще це зробити за допомогою скі-майстра.
  • Не можна допускати забруднення кріплень, а мити їх слід тільки холодною водою (не струменем), щоб не видалити заводське мастило і потім просушити. Після висихання можна обробити захисним силіконовим спреєм.
  • Зберігати кріплення краще всього в сухому місці. Важливо, щоб в них не потрапила вода. В іншому випадку, кріплення можуть вийти з ладу. Пружини в кріпленнях слід максимально послабити.
  • Перевозити кріплення слід в лижному чохлі, що захищає їх від ударів, пилу і т.д.

Виробник

Практично всі виробники кріплень для лиж і сноубордів випускають продукцію приблизно однакової якості. Слід згадати найбільш відомих: Burton, Fischer, Nidecker, Rome, Rossignol, Salomon, Head. Деякі кріплення робляться на одних і тих самих підприємствах, наприклад, кріплення Fischer виробляє компанія Salomon. Вся проблема вибору полягає в сумі, яку ви готові витратити. Слід пам'ятати, що по-справжньому якісні та надійні кріплення дешевими не бувають, як і все гірськолижне спорядження. Заощадити можна, купивши моделі минулих сезонів, які за рік можуть втратити близько 50% початкової вартості.

Відгуки про статтю