Як вибрати компас

Компас – пристрій для орієнтування на місцевості. Вказує на сторони світу і магнітні полюси Землі. Незамінний пристрій для туристів, спортсменів, рибалок, мисливців, грибників і інших любителів активного відпочинку.

Всупереч поширеній думці GPS-навігатор не може повністю замінити класичний магнітний компас, який вказує на магнітні полюси Землі і не вимагає зовнішнього живлення. Навігатор же чутливий до вогкості, може зламатися від удару або «зависнути».

Зате GPS простіше у використанні, так як не враховує видимі орієнтири, а отримує дані із супутника. Крім того, навігатор допоможе туристу скорегувати рух при відхиленні від маршруту (наприклад, щоб обійти перешкоду). Тому GPS-навігація і орієнтування за компасом доповнюють один одного, а не виключають.

Тип

Магнітний – реагує на магнітне поле Землі. Простий, компактний і автономний. Мінус – точність показань погіршується під впливом металевих предметів і електромагнітних полів. Зустрічається найчастіше. Різновиди магнітних компасів – для спортивного орієнтування, військовий, геологічний, астрономічний, гігроскопічний.

Розрізняють два види магнітних компасів.

  • Стрілочний – найпростіший різновид магнітного компаса. Має обертову стрілку, яка реагує на магнітне поле. Підійде для пішохідного орієнтування.
  • Рідинний – більш складний варіант. Стрілка знаходиться в спеціальній капсулі з в'язкою рідиною. Це дозволяє використовувати компас при русі: стрілка рідинної моделі швидше приходить в стійке положення, ніж у стрілочного компаса. Оптимальне рішення для спортивного орієнтування.

Важливо: точність рідинного компаса може знижуватися у горах. Причина – висока чутливість до перепаду тиску / температури.

Не варто користуватися магнітним компасом поруч з автомобілем, залізницею або лінією електропередач.

Електромагнітний – за принципом дії нагадує магнітний компас, але на відміну від останнього забезпечений електронними чіпами (переводять відомості в «цифру»). Такий компас залежить від батарейок і коштує дорожче магнітного.

Поради щодо використання

  • Перед походом переконайтесь в справності компаса. Для цього слід розташувати пристрій на стіл або іншу поверхню і піднести до нього намагнічену / металеву річ. У справному компасі стрілка відхилиться, а після того, як цей предмет буде прибраний, повернеться в початкове положення.
  • Закінчивши працювати з пристроєм, зафіксуйте стрілку аретиром.
  • Щоб уникнути розмагнічування стрілки зберігайте компас далеко від мобільних телефонів, металевих виробів, стереодинаміків і місць, де проходить струм.

Електронний – місце розташування визначається за допомогою супутникових систем. Подібний пристрій забезпечує максимальну точність, дає можливість зберігати інформацію по довжині маршруту і шляху проходження.

Недоліки електронного компаса: дуже висока ціна, залежність від елементів живлення. До електронних компасів відноситься радіокомпас і туристичний. Використовується у вузькоспеціальній діяльності, наприклад, військовими.

Важливо: обираючи електронний компас, пам'ятайте, що сенсорний екран споживає більше енергії, ніж звичайний.

Завжди носіть з собою запасний комплект батарейок – це забезпечить безперебійну роботу електромагнітного і електронного компаса.

Виконання

Базовий – порівняно дешевий варіант для новачків, які слідують встановленими маршрутами.

Спортивний, спеціальний – повнофункціональне і дороге рішення, оснащене додатковими пристроями (в тому числі лупа, дзеркало, лінійка). До таких моделей належать гірничо-геологічні, спортивні компаси, а також пристрої для спортивного орієнтування. Подібні компаси найбільш точні і хороші для регулярних подорожей далеко від маршрутів.

Компас-аксесуар – компас, вбудований в інший предмет або виконує декоративну роль. Ця категорія включає компаси-брелоки, компаси на рукоятці ножа, компаси-годинники, компаси-свистки, компаси-ліхтарики. Ці моделі не годяться для повноцінної навігації, хоча і можуть досить точно вказувати на магнітну північ.

Корпус

Компас в закритому корпусі – захищений кришкою від зовнішніх впливів, але має великі габарити і вагу.

Планшетний компас – встановлений на прямокутну основу (підкладку), яка забезпечена лінійкою для вимірювання на карті, збільшувальним склом, шкалою відхилень, трафаретами, шнурком. Чудово підходить для орієнтування з картою. Мінус – громіздкість.

Компас на палець – компактний пристрій, оснащений короткою лінійкою. Фіксується на великому пальці за допомогою ремінця. Зручний при роботі з картою. Застосовується в спортивному орієнтуванні.

Компас на зап'ясті – схожий на наручний годинник. Оптимальний вибір для велосипедистів.

Призначення

Якщо для пішого і спортивного орієнтування (в тому числі на велосипеді) обирають магнітний компас, то для подорожей на автомобілі краще рішення – електронна модель. В машині велика кількість металевих деталей, які знижують точність показів магнітного пристрою. Так, і головні достоїнства такої моделі – компактність і автономність в автомобілі втрачають значення.

Оснащення

Лупа – збільшувальна лінза, яка дозволяє читати дрібні значки на карті.

Видошукач – «Приціл» для зняття азимута.

Люстерко – для зручного зняття азимута з будь-якого об'єкта. Крім того, дзеркало дає можливість подати світловий сигнал. Використовується воно і як звичайне дзеркало.

Регулювання схилення – напрямна лінія для визначення різниці між географічним і магнітним північним полюсом («магнітне схилення»).

Люмінесцентні мітки – знадобляться при орієнтуванні в нічний час. Мітки знаходяться на круговій шкалі, обох кінцях стрілки або на напрямних лініях.

Клинометр – для вимірювання нахилу вертикального кута. Дані клинометра допомагають оцінити крутість схилу або висоту дерева.

Термометр – для вимірювання температури повітря.

Лінійка – для вимірювання довжини прямих ліній на карті.

Курвіметр – для вимірювання довжини кривих ліній на карті.

Глобальна стрілка (Global needle) – вдосконалена стрілка, яка служить для точного визначення магнітного полюса незалежно від півкулі. Глобальна стрілка потрібна через відхилення в магнітному полі планети: стрілки, розраховані на роботу в північній півкулі, коливаються в південній півкулі.

Трафарети – для нанесення на карту позначення старту і контрольних пунктів.

Ремінець / шнур – для фіксації компаса на поясі, руці, сумці або носіння на шиї. Велосипедисти зазвичай вважають за краще наручні або нашийні компаси.

Кліпса – для фіксації компаса на одязі.

Відгуки про статтю

Без преувеличения можно сказать, что карта — самый верный проводник туриста. Научившись «читать» карту, можно легко определить характер местности, выбрать наиболее правильный, экономичный и интересный путь движения.