Як вибрати комод

Комод – предмет меблів з висувними поздовжніми ящиками і стільницею, який використовується для зберігання одягу, білизни та інших побутових приладів. Комод поєднує в собі місткість шафи і компактність тумби, що дозволяє його використовувати навіть в умовах обмеженого простору. Висота комода менше шафи – це дозволяє дітям і літнім людям легко витягти потрібну річ.

Перевагою комода є його багатофункціональність. Наприклад, модель, що має поряд з ящиками полиці з дверцятами, перетворюється в невелику шафу, а якщо над ним повісити дзеркало, то комод зможе замінити туалетний столик.

На поверхню (стільницю) зазвичай ставлять різні предмети: сувеніри, фотографії в рамках, квіти в горщиках, книги і навіть телевізор. Крім цього, стільниця з бортиками по краях може використовуватися як пеленальний столик. За допомогою комода можна ділити приміщення на зони, не захаращуючи простір.

Вид

Прямий (прямокутний) – традиційний комод, який встановлюється вздовж стіни. Така модель підходить і для зонування кімнати. Прямі комоди зустрічаються найчастіше.

Кутовий – дає можливість раціонально використовувати простір кімнати. Оптимальний вибір для малогабаритного приміщення.

Дитячий – відрізняється від "дорослого" комода яскравим дизайном. Застосовується для зберігання дитячого одягу та іграшок. Багато комодів мають компактні розміри. Найчастіше прикрашаються зображеннями кумедних звіряток, мультяшних героїв, машинок. Іноді можна зустріти комод-сходи, яка приставляється до дитячого двоярусного ліжка або використовується окремо.

Довгий – місткий комод, який має велике число ящиків, полиць і відсіків. Розміри такого виробу не дозволяють його використовувати в малогабаритних кімнатах.

Комод-вітрина – ефектна на вигляд модель, що нагадує сервант. В такому комоді можна зберігати столове срібло, сервізи та інші красиві предмети, а також використовувати його як бар. Зазвичай розміщується у вітальні.

Комод з дзеркалом – за своїм зовнішнім виглядом схожий на туалетний столик. До того ж, дзеркало візуально розширює простір кімнати. Такий комод можна помістити як у вітальні, так і в спальні.

Комод з дошкою для прасування – має розкладну дошку, що дозволяє прасувати речі. Такий варіант підійде для малогабаритних приміщень.

Комод-трансформер – дозволяє змінювати свою форму і призначення. Наприклад, одна модель перетворюється в підставку для телевізора, шафу або буфет, а комод з відкидною кришкою трансформується із столика в трюмо. Комод-трансформер економить простір приміщення і є оптимальним варіантом для малогабаритних кімнат.

Матеріал

ДСП (деревостружкові плити) – характеризується низькою вартістю і малою вагою. Мінуси: розбухання матеріалу при пошкодженні, токсичність (виділення формальдегіду). Також ДСП не дає змоги створити деталі складної геометричної форми.

Такі комоди ламінуються або покриваються шпоном. Ламіновані моделі вирізняються розмаїттям кольорів, стійкістю до вологи та механічних впливів, а шпоновані - відмінно імітують масив дерева й мають ефектний вигляд. І ламінат, і шпон забезпечують деякий захист від токсичних випарів.

Важливо: купуючи комоди з ДСП, зверніть увагу на його зрізи: краще, якщо вони будуть обклеєні міцнішою і надійнішою кромкою з ПВХ, ніж меламіновою кромкою. Бажано, щоб висвердлені отвори також були заклеєні. Це частково захистить користувача від токсичних випарів.

МДФ (деревоволокниста плита середньої щільності) – більш міцний і екологічний матеріал. При цьому плита піддається тонкій обробці, що дає можливість отримати складні фігурні елементи. Недолік - відносно висока ціна.

ХДФ (деревоволокниста плита високої щільності) – за властивостями нагадує МДФ, але міцніший і дорожчий. З цього матеріалу роблять дно ящиків.

Дерево – екологічний, красивий і довговічний матеріал. Такий комод часто покривається тонким різьбленням, витонченими візерунками та іншим декором, а також має оригінальні вставки та витончені ручки. Мінуси: дуже висока вартість, значна вага.

Важливо: до недорогих порід деревини належать сосна і береза, ціннішими вважаються вишня, ясен, клен, горіх, дуб. Недорогі породи (наприклад, сосна) з часом можуть деформуватися і погано переносять удари - залишаються подряпини, вм'ятини. Щоб підвищити стійкість комода до ударів і вологи можна покрити його лаком.

Поширене рішення - вибір комода з берези або сосни, облицьований дубовим або кленовим шпоном. Подібний варіант стане оптимальним балансом якості та ціни.

Ротанг – різновид деревини, з якої виробляють плетені меблі. Це міцний і легкий матеріал, що не боїться УФ-променів і вологи. Ротангові комоди підходять для інтер'єрів, оформлених в екзотичному стилі, а також кантрі (прованс).

Метал – найнадійніший і найдовговічніший. Метал використовується при виготовленні фурнітури і каркасів меблів. Недоліки: велика вага, скромний зовнішній вигляд. Такі комоди встановлюють в офіси, оформлені в сучасному стилі.

Пластик – дешевий, легкий, простий у догляді, стійкий до вологи і перепадів температур. Пластику можна надати будь-яку форму і колір. Мінус - низька міцність. Крім того, пластикові меблі мають менш привабливий вигляд, ніж аналоги з дерева або деревних плит. Ці комоди вибирають для передпокою, ванної, кухні або дитячої кімнати.

Ящики

Кількість

Кількість ящиків і полиць залежить від моделі комода. Класичне виконання – 4 поздовжніх висувних ящика, розташованих один під одним. Їх кількість може варіюватися в межах 1-5. Широкі ящики можуть «ділитися» навпіл, в результаті їх число досягає 6-10 і вище.

Деякі моделі мають ящики різної ширини. Найпоширеніший варіант – кілька широких ящиків внизу і 1-2 ящика, розділених навпіл або забезпечених перегородками. Маленькі ящики гарні для зберігання прикрас, ниток, голок та інших дрібних речей, які потребують упорядкованого зберігання.

Іноді можна зустріти комоди з секретними ящиками, які закриваються ще і дверцятами або моделі з безладним розташуванням ящиків. В конструкції комода часто передбачаються і полиці з дверцятами (часто – заскленими) або без них. Бувають і ексклюзивні дизайнерські рішення, наприклад, комод, ящики якого висуваються в будь-яку з чотирьох сторін.

Важливо: в ящики складають білизну, одяг, різні побутові речі.

В якісному виробі дверцята і ящики відкриваються легко і без додаткових зусиль. Ящики не повинні випадати навіть при різкому висуненні.

Всі ящики комода в закритому положенні повинні максимально щільно стикатися один з одним і прилягати до корпусу. Крім того, вони повинні щільно примикати до задньої стінки і спиратися на спеціальну планку – так знімається частина навантаження з бічних напрямних.

Механізм висування

Роликові напрямні – коштують порівняно дешево, але мають кілька мінусів: можливість перекосу ящика, неповне його відкриття (максимум 5/6 довжини), шум при русі. Правда, неповне відкриття ящика захищає його від випадкового випадання. Самі напрямні можуть бути як пластиковими, так і металевими – це більш надійний варіант.

Важливо: щоб запобігти ризику перекосу ящика, його ширина не повинна перевищувати 60 см. Товщина сталі роликових напрямних повинна бути не менше 1 мм.

Для безшумної роботи ящика варто обирати механізми з ободами з гуми на коліщатках.

Кулькові напрямні – витримують значні навантаження, забезпечують повне і безшумне висування ящика. Недоліки: висока ціна і можливість перекосу ящика. Такий механізм вимагає дбайливого ставлення.

Напрямні прихованого монтажу – на відміну від попередніх механізмів, кріпляться не до стінок ящика, а до його дна Така система забезпечує максимальне відкриття ящика, але при цьому не допускає його випадання. Напрямні прихованого монтажу зручні в експлуатації і мають тривалий термін служби.

Ширина

Цей параметр дає змогу співвіднести комод із відведеним для нього місцем у приміщенні. Від ширини комода безпосередньо залежить його місткість. У більшості моделей цей показник становить 60-100 см.

Існують і вужчі модифікації – 40-60 см, які підходять для передпокою або малогабаритної спальні. У таких комодах зберігають дрібні речі, наприклад, шапки, рукавички, шарфи. Вироби шириною від 100 см вміщують багато предметів, але впишуться тільки в простору кімнату.

Глибина

За цією характеристикою теж оцінюють габарити комода. Стандартне значення становить 40-50 см. Компактні меблі глибиною 30-35 см розміщують у передпокої – ці вироби розраховані на зберігання дрібних речей. Якщо передбачається зберігати великі предмети, наприклад, одяг або білизну, то ідеальним вибором стане комод глибиною 60 см.

Висота

Ця величина – поряд із шириною і глибиною – впливає на місткість комода. Середня висота коливається в межах 80-130 см. До низьких належать вироби висотою до 80 см, до високих - понад 130 см. Перші не можуть похвалитися хорошою місткістю, другі захаращують інтер'єр.

Розміри

Розміри комода залежать від габаритів кімнати, місця розташування виробу і числа речей, які передбачається зберігати в моделі. Великий комод в малогабаритному приміщенні і невеликий в просторій кімнаті будуть дисонувати з навколишнім оточенням.

Якщо комод буде встановлений впритул до стіни, то його габарити можуть бути будь-якими. Якщо ж модель буде знаходитися поряд з іншими меблями або стояти в кутку, то необхідно виміряти вільний простір. Слід враховувати наявність плінтуса (він не дозволить поставити модель впритул до стіни), висування ящиків і розмах дверей комода, вимагає додаткового вільного місця.

Тому щоб не помилитися з габаритами при виборі комода, виміряйте відстань від краю відчинених дверцят до задньої стінки виробу. Бажано, щоб результати були менше параметрів місця, де планується установка моделі.

На розміри комода впливає і його призначення. Вишукана модель, яка виконує переважно декоративну функцію, має невеликі розміри. Це ж стосується меблів для зберігання дрібних речей. Комод, розрахований на зберігання білизни, одягу, книг та інших речей, буде набагато більшим.

Важливо: щоб правильно розставити акценти в інтер'єрі за допомогою комода, слід підібрати оптимальне співвідношення між висотою кімнати і висотою меблів. Для кімнати, що має низьку стелю, потрібен вузький і високий комод, а для кімнати з високою стелею краще широку і низьку модель.

Розташування

У вітальні комод використовується в якості аналога шафи: в ньому зберігають одяг, книги, посуд, фотоальбоми. Тому такий комод повинен бути досить містким.

Комод в вітальні часто виконує функцію підставки під телевізор. При цьому можливі два варіанти: встановити телевізор на широку стільницю (класичний) або повісити його на стіну, а комод буде перебувати під ним (сучасний). Бажано, щоб меблі мали ніжки і кілька маленьких ящиків. Комод відмінно підійде для зберігання DVD-плеєрів, дисків, 3D-окулярів.

В спальню краще підібрати комод з дзеркалом як альтернативу туалетному столику. В такій моделі можна зберігати не тільки косметику, але і постільну білизну, дитячий одяг, іграшки. Не слід обирати високий комод, так як він погано поєднується з низькими тумбами, банкетками і пуфами.

На кухні комод використовується рідко, хоча такі меблі можуть стати додатковим місцем зберігання посуду і інших кухонних приладів. Комод повинен мати міцне, просте у догляді і стійке до дії вологи покриття. Це ж стосується і моделей для ванної.

Комод відмінно вписується в кут кімнати, куди шафа або не поміститься, або буде займати занадто багато простору. В цьому випадку досить місткий і компактний комод стане відмінним рішенням. Можна обрати кутову модель, яка ідеально впишеться в кут приміщення.

Важливо: якщо комод ставиться поруч з дверним прорізом, переконайтеся в тому, що меблі не будуть заважати відкриттю/закриттю дверей.

Стиль

Сучасний – збірна назва стилів, актуальних на сьогодні (хай-тек, мінімалізм та інші). Таким комодам притаманні прямі лінії та правильні геометричні форми. Ще одна характерна ознака - відсутність декоративних елементів. Матеріали: метал, скло, пластик.

Класичний – комоди вирізняються симетричністю форм і завершеністю кожного елемента. Деяким стильовим напрямкам притаманні багатий декор і криволінійні форми (рококо). Багато моделей прикрашаються різьбленням. Матеріали: дерево (зокрема цінні породи - венге, дуб, червоне дерево), МДФ.

Незвичайний – ці комоди характеризуються оригінальною формою. В одних моделях шухляди розташовані асиметрично, інші доповнюються радіусними деталями, які роблять обриси меблів більш плавними. Окремі комоди забезпечені наклейками - це дає змогу надати їм індивідуальних рис. Матеріали: ДСП, МДФ.

Бюджетний – ці комоди мають скромніший вигляд, ніж меблі, виконані в інших стилях. Перевага - відносно низька ціна. Можна підібрати бюджетні моделі, схожі на комоди в сучасному або класичному стилі. Матеріали: ДСП, МДФ.

Модерн – поєднання витонченості та простоти. Матеріали: різні породи дерева, МДФ, ДСП у поєднанні з металевими, пластиковими та скляними елементами (куточки, вставки).

Прованс – нагадує комоди в стилі рококо, проте йому властива грубість форм і простіший декор. Ці моделі, як правило, не лакуються. Матеріал - деревина простих порід, наприклад, сосна або береза.

Колір

Колір комода, як і його стиль, повинен гармоніювати з інтер'єром кімнати. Орієнтуватися можна як на колір поруч стоячих меблів, так і на відтінки підлоги, стелі, стін. Занадто світлі вироби в більшості випадків дисонують з обстановкою, занадто темні – виглядають громіздкими. Цікавим варіантом буде комод, що поєднує два різних кольори, виготовлених з двох матеріалів – МДФ і ДСП.

Ламінована ДСП добре імітує колір натурального дерева практично будь-якої породи. Це дозволяє знайти модель, яка підходить під конкретну обстановку.

Дуже ефектно виглядає комод-хамелеон – щоб він поміняв свій колір досить змінити кут зору. Така ілюзія досягається шляхом комбінації різних лаків. Популярні також комоди з фотодруком (репродукції знаменитих картин, сімейні фото).

Секції за дверцятами

Залежно від моделі цей показник становить 1-4 і більше. Велика кількість секцій дає можливість окремо зберігати різні види речей, що зручно. Водночас зменшується місткість кожної секції (за однакових розмірів комода) або збільшуються габарити меблів.

Виконання

Полиці – призначені для зберігання книг, посуду, сувенірів та інших речей. Полиці часто прикриваються дверцятами, зокрема заскленими – це дає можливість розглядати вміст.

Дзеркало – робить процес одягання або нанесення макіяжу комфортнішим, а також візуально розширює простір кімнати. Цей комод за зовнішнім виглядом схожий на туалетний столик. Модель із дзеркалом однаково добре підійде для спальні та вітальні.

Оснащення

Ручки – виконуються в різних варіантах: від стилізованих під старовину до суперсучасних систем «push-out» (відкривання відбувається при легкому натисканні на фасад).

Ніжки – можуть бути як регульованими, так і нерегульованими. Регульовані ніжки надають стійкість комоду на нерівній підлозі.

Дверцята – бувають двостулковими (традиційний варіант), розсувними (по аналогії з шафою-купе) і ліфтовими. В останньому випадку дверцята спочатку висуваються і потім піднімаються вгору. В деяких моделях поєднуються два види дверцят, наприклад, ліфтові і двостулкові.

Доводчик – забезпечує плавне закриття ящика від невеликого зусилля. Важливо, щоб доводчик рухався плавно і не викликав різкого зіткнення ящика з корпусом, в іншому випадку це може пошкодити виріб. Доводчик просто необхідний, якщо в сім'ї є маленькі діти – він дозволить запобігти можливої травми (защемлення пальчика малюка).

Стопор – запобігає випадкового випадання ящика, що важливо, якщо в будинку є маленькі діти. З іншого боку, практика показує, що в широких комодах такий фіксатор ускладнює доступ до дрібних речей у задньої стінки ящика. Також при вирішенні питання про потрібність/непотрібність стопора враховуйте довжину Ваших рук.

Підсвічування – полегшує користування комодом в темний час доби: щоб знайти потрібну річ не буде потрібно включати світло в кімнаті. Така функція зустрічається в моделях, виконаних в стилі хай-тек.

Кріплення до стіни – підвищує стійкість комода. Це кріплення актуально, якщо в будинку є діти, які можуть виснути або залазити на комод. Користувачі відзначають, що деякі комоди можуть втратити стійкість, якщо відкрити одночасно кілька ящиків. Недолік – складність монтажу.

Важливо: якщо такого кріплення немає, краще відкривати ящики по черзі.

Поради

  • Перш за все, комод повинен бути безпечний для здоров'я, що підтверджується сертифікатом якості.
  • Комод повинен мати докладну інструкцію по збірці.
  • Поверхня і стінки комода повинні бути гладкими і без дефектів. Відмовтеся від придбання меблів з тріщинами або відколами.
  • Необхідно переконатися у відсутності дефектів в моделі. Перевірте надійність з'єднань і висувних механізмів.
  • Варто перевірити зручність і якість фурнітури (ручки, петлі, направляючі для ящиків) і замків, якщо вони є. Краще обирати більш дорогу металеву фурнітуру (алюміній або сталь), ніж дешеву і ненадійну пластикову.
  • Оптимальна товщина матеріалу, з якого виконується корпус, становить 18 мм.
  • Товщина задньої стінки комода повинна бути не менше 6 мм, інакше вона може деформуватися від ударів ящика при інтенсивній експлуатації моделі. Якщо стінка погано закріплена, то таку модель купувати не варто. Деякі моделі взагалі не мають задньої стінки – вони не підійдуть для зонування кімнати.

Щоб комод прослужив довго, слід дотримуватися кількох рекомендацій:

  • наповнення комода необхідно проводити з нижніх полиць і ящиків – це дозволить більш рівномірно розподілити навантаження на виріб;
  • регулярно перевіряйте якість роботи і надійність висувних механізмів;
  • забезпечте комоду нормальний температурний режим без різких перепадів;
  • періодично проводьте сухе і вологе прибирання;
  • не перевантажуйте ящики, інакше їх дно може не витримати;
  • для захисту стільниці комода від шкідливих впливів (волога, гарячі напої і т.д.), варто придбати захисне скло.
Відгуки про статтю