Як вибрати калькулятор

Калькулятор – електронний обчислювальний пристрій, який застосовується для операцій над числами та формулами.

Поради щодо вибору

  • Купуйте калькулятор відомого бренду, адже економія на якості часто обертається додатковими витратами на новий пристрій.
  • Перед придбанням вподобаного обчислювального пристрою зверніть увагу на наявність паспорта, інструкції та гарантії (мінімум на рік). Переконайтеся, що на корпусі немає пошкоджень і люфтів між його частинами. Перевірте точність і якість відображення цифр.
  • Перевірка точності: наберіть по черзі всі цифри від 1 до 9 за винятком 0 і 8, а потім помножте це число на 9. Отриманий результат повинен складатися з одних одиниць.
  • Перевірка якості відображення цифр: наберіть всі вісімки – ця цифра складається з найбільшого числа елементів. Зверніть увагу на чіткість і яскравість цифр, швидкість їх появи на дисплеї.

Клас

Напівпрофесійний – виконує прості обчислення. Відмінні риси: низька вартість, малі габарити та вага, немає іншого осередку пам'яті та функції округлення результату.

Професійний – вміє вирішувати вузькоспеціальні завдання. Особливості: висока ціна, великі розміри, наявність другого осередку пам'яті, зручні клавіші, наявність кнопки 00 / 000. До професійних моделей належать бухгалтерські, фінансові, інженерні, друкарські та інші калькулятори.

Тип

Кишеньковий – компактний пристрій з базовим функціоналом. За допомогою калькулятора можна виконати 4 арифметичних дії, розрахувати квадратний корінь і обчислити відсотки. Гарний вибір для школярів і людей, що виконують прості розрахунки в побуті.

Бухгалтерський (настільний) – відрізняється від кишенькової моделі великими габаритами. У ньому передбачені клавіші 00/000, функції округлення, конвертації валюти й ряд специфічних опцій («купівля-продаж-прибуток», «перевірка і корекція», додавання і віднімання ПДВ). Завдяки великому дисплею і клавішам настільний калькулятор потрібний бухгалтерам, касирам і продавцям.

Фінансовий – розраховує дисконти, виплати по кредитах, ануїтет, перпетуітет і інші фінансові операції. Використовується співробітниками банків і фінансових установ.

Інженерний – характеризується широким набором можливостей для вирішення складних завдань. Такий калькулятор обчислює тригонометричні та гіперболічні функції, оперує логарифмами та експонентами. Деякі моделі виконують розрахунки у вигляді формул, дозволяють будувати графіки. Застосовується інженерами, студентами, вченими.

Різновиди інженерного калькулятора.

  • Програмований – використовується для введення і виконання програм. Це дає можливість проводити розрахунки за одними і тими ж формулами, не вводячи їх кожен раз. Більш просунуті рішення здатні писати справжні програми на символьно-кодовій мові або BASIC. Калькулятор підключається до ПК, забезпечений зовнішньою пам'яттю.
  • Графічний – програмований калькулятор з графічним дисплеєм. Виводить на екран малюнки, наприклад, графіки функцій.

Друкарський – виводить на рулонний папір весь процес розрахунку. Полегшує проведення і подальшу перевірку об'ємних обчислень. Надруковані розрахунки можуть доповнювати відповідну документацію. Калькулятор з функцією друку використовується бухгалтерами та працівниками фінансових установ.

Характеристики

Тип дисплея

  • Сегментний – добре відображає лише арабські цифри та окремі літери. Таким екраном оснащені бюджетні кишенькові моделі.
  • Матричний – відмінно показує цифри, букви, складні формули, знаки інтегралів і навіть зображення. Подібний дисплей зустрічається в дорогих пристроях.

Розрядність дисплея – максимальна кількість чисел, що відображається дисплеєм калькулятора. Чим вище ця характеристика, тим з більшими величинами здатна працювати машинка. Залежно від конкретної моделі розрядність становить 8; 10; 12; 14 або 16 цифр. У напівпрофесійних калькуляторів цей параметр становить 8-12 (зустрічається найчастіше), у професійних моделей – 12-16.

Кількість рядків дисплея – максимальне число рядків, що відображається дисплеєм калькулятора. Чим більше цей параметр, тим інформативніше дані. Для вирішення побутових завдань досить однорядковою обчислювальної машинки. А ось інженерам і вченим знадобляться дворядкові калькулятори. Багаторядкові екрани зустрічаються в графічних моделях.

Важливо: рідкокристалічний дисплей – вразлива деталь обчислювального пристрою. Обирайте модель, в якій екран захищений склом або плівкою.

Цифри та інші символи на дисплеї повинні добре читатися. Бажано, щоб екран був підвищеної контрастності – для меншої втоми очей. Пристрій з недостатньо контрастними символами на екрані або з мутним дисплеєм купувати не варто.

Не рекомендується купувати обчислювальну машинку, у якій навколо дисплея мало вільного простору. Якщо клавіші примикають безпосередньо до дисплея, то подібна модель може швидко вийти з ладу. Гарний знак – при слабкому натисканні на корпус поруч з екраном, картинка не тьмяніє і не скидається.

Живлення

Від сонячної батареї – економний варіант, який підходить для невеликих кишенькових калькуляторів. Мінус – вплив освітлення на роботу пристрою (при слабкому освітленні не виключена повна відмова пристрою).

Важливо: зверніть увагу на сонячну батарею. Якісна батарея відрізняється яскравим чорним кольором, розділена на чіткі квадрати та змінює відтінки під впливом сонячних променів. У деяких моделей екран починає темніти або обнуляти числа при незначному відхиленні від світла. Відмовтеся від покупки таких калькуляторів.

Від батарейки – надійніше, ніж попередній спосіб живлення, оскільки забезпечує роботу калькулятора незалежно від освітлення. Мінуси: необхідність періодичної заміни елементів живлення, витрати у зв'язку з цим. Типи та розміри батарейок: АА («пальчикова»), ААА («мізинчикова»). Моделі з таким живленням зустрічаються найчастіше.

Від мережі – найнадійніший варіант, оскільки стабільність роботи обчислювального пристрою не залежить від освітлення або рівня заряду батареї. Мінус – обмежена мобільність калькулятора. Від мережі живляться професійні моделі з функцією друку.

Від батарейки та сонячної батареї, від батарейки та мережі – поєднання універсальності та економічності. Дозволяє працювати з калькулятором в різних умовах.

Габарити та вага – чим менше розміри й вага калькулятора, тим він зручніше в перенесенні та зберіганні. Водночас компактна і легка машинка вміє виконувати тільки базові операції, при цьому дисплей і клавіші у неї невеликі, що ускладнює з нею роботу.

Корпус – повинен бути досить надійним, щоб витримати випадкові падіння, удари. Якщо калькулятор буде застосовуватися поза приміщеннями, то варто вибрати пристрій з ударостійким корпусом, що має пилозахист та вологозахист.

Кількість осередків пам'яті – в залежності від моделі варіюється в межах 1-2. Два відділення пам'яті дозволяє одночасно запам'ятовувати два числа, що стане в пригоді при виконанні складних розрахунків.

Клавіші – представлені в різних виконаннях. Найпрактичніший варіант – пластикові клавіші, відлиті разом з цифрами. Непоганим вибором стануть і прозорі кнопки з написами, зробленими на зворотному боці. А ось символи, які написані зверху клавіш швидко стираються при інтенсивному використанні калькулятора. Іноді зустрічаються моделі з сенсорними кнопками.

Важливо: при покупці калькулятора обов'язково понатискайте кнопки моделі що вам сподобалася. Відгук при натисненні свідчить про якісне виконанні клавіш. У якісних калькуляторів плавний хід клавіш. Якщо клавіші сенсорні, то слід від натискання повинен швидко зникнути.

Поширені клавіші

  • 00/000 – полегшує введення чисел з великою кількістю нулів. Корисна кнопка для бухгалтерів і фінансистів.
  • MU – призначена для фінансових розрахунків з урахуванням торгової націнки.
  • TAX +, TAX - – використовується для розрахунку податків. Для обчислень слід задати величину податку.
  • GT – застосовується для загального підсумовування всіх отриманих результатів.
  • CE – видалення останнього введеного символу.
  • M1, M2 – осередки пам'яті.
  • Конвертер валют – дозволяє переводити одну валюту в іншу. Власнику необхідно задати обмінний курс. Емблема – стопка монет.

Оснащення

Підсвічування екрану – використовується для комфортної роботи з калькулятором при слабкому освітленні або в темряві.

Тон клавіш – супроводжує натискання клавіш. За бажанням така опція відключається.

Захист від залипання клавіш – підвищує комфорт при роботі з обчислювальним пристроєм.

Регулювання кута нахилу дисплея – дозволяє налаштувати положення дисплея під побажання користувача. Такі калькулятори обійдуться дорожче моделі з фіксованим кутом нахилу екрану.

Сенсорний дисплей – використовується в дорогих графічних калькуляторах. Корисний для наукових і технічних розрахунків, оскільки полегшує роботу з графіками та формулами.

Підключення до ПК (через порт USB) – розширює можливості калькулятора. Зокрема, можна передати на ПК результати розрахунків (важливо при складанні таблиць).

Відгуки про статтю