Як вибрати гіпсокартон

Гіпсокартон – спеціальний композитний матеріал, призначений для вирівнювання поверхні стін, стель (в тому числі для створення підвісних і багаторівневих), монтажу міжкімнатних переділів, створення підстилаючих шарів підлоги, рішення декоративних завдань.

Складається з двох аркушів будівельного картону (6%) і затверділого гіпсового шару – осердя (93%), що знаходиться між ними.

Переваги:

  • універсальність застосування (стелі, стіни, переділи і т. д.);
  • екологічність;
  • можливість подальшої обробки (фарбування, грунтовка, штукатурка, шпаклівка, шпалери);
  • низька ціна, простота укладання;
  • невелика вага;
  • хороші вогнетривкість і звукопоглинання;
  • гнучкість гіпсокартону дозволяє надавати будь-які форми – ідеальний матеріал для дизайнерських рішень (хвилеподібні стіни, арки, куполи, склепіння і т.д.).

Недоліки:

  • невисока міцність (легко руйнується від ударів).
  • складність ремонту гіпсокартонних стін і стель.
  • низька стійкість до цвілі.
  • при різанні гіпсокартону утворюється гіпсовий пил, що завдає шкоди організму людини (необхідно одягати окуляри і респіратор).

Важливо: Існує обмеження по використанню гіпсокартону в приміщеннях з підвищеною вологістю – потрібен захист за допомогою спеціальних грунтовок і речовин.

При купівлі гіпсокартону слід пам'ятати про супутні товари: клей для гіпсу, стрічка для обклеювання швів, металеві профілі, кріпильні шрубчаки, шпаклівка.

Вид

Основні види:

Звичайний гіпсокартонний лист (ГКЛ) – застосовується в приміщеннях, де не потрібні висока волого-і вогнестійкість матеріалу. Найпоширеніший вид гіспокартону. Має сірий колір і синє маркування.

  • Гіпсоволокнистий лист (ГВЛ) – різновид ГКЛ, який не обклеюється картоном. Особливість складу: гіпсовий шар армований деревним волокном і містить різні домішки. Використовується для тих же цілей, що і ГКЛ, але більш стійкий до вогню і коливань температур, високоміцний, однак і коштує дорожче. Оптимальний варіант для укладання на підлогу (добре сумісний з лінолеумом, керамічною плиткою, паркетом).

Вогнестійкий (ГКЛП) – використовується в приміщеннях з підвищеними вимогами до пожежної безпеки (наприклад, виробничі і горищні приміщення, вентиляційні шахти, електричні щити, архіви і т.д.). Також застосовується для створення внутрішніх переділів підсобних приміщень, облицювання порталів камінів і димоходів.

Особливість складу – наявність армуючих компонентів (скловолокно) в матеріалі осердя, що перешкоджають поширенню вогню. Має сірий або рожевий колір і червоне маркування.

Вологостійкий (ГКЛВ) – призначений для приміщень з підвищеною вологістю. Застосовується для облицювання стель в житлових кімнатах для захисту від можливого затоплення з верхніх поверхів.

До складу матеріалу осердя входять протигрибкові компоненти і гранули силікону і використовується імпрегнований картон, що надає ГКЛВ стійкість до цвілі і дії вологи. Має зелений колір і синє маркування.

Важливо: для підвищення вологостійкості ГКЛВ зовнішню сторону листів бажано покривати ґрунтовкою, водостійкою фарбою, керамічною плиткою, ПВХ панелями.

Вологовогнестійкий (ГКЛВП) – поєднує якості ГКЛВ і ГКЛП. Має зелений колір і червоне маркування. Важливо пам'ятати, що ГКЛВП також необхідно покривати фарбою, плиткою, ґрунтовкою і т.д.

Додаткові види:

  • акустичний – використовується для обробки приміщень з підвищеними вимогами до звукоізоляції (звукозаписні студії, концертні зали, музичні кімнати, домашні кінотеатри, насосні та бойлерні станції).
  • комбінований лист (сендвіч панель) використовується для утеплення зовнішніх стін приміщень та будівель і внутрішньої обробки стін. Особливість складу – до тильної сторони листа гіпсокартону приклеєно утеплювач (пінополістирольна плита).
  • армований – гіпсокартон зі скловолоконними домішками.
  • ламінований (вініловий) – гіпсокартон, вкритий плівкою ПВХ. Такі листи вже готові до опоряджувальних робіт.
  • реставраційний – призначений для обробки старих гіпсокартонних конструкцій та під дерево. Також застосовується для створення фігурних елементів.

Призначення

Стіновий призначений для вирівнювання стін, створення переділів, зведення фальшстін, ніш, підставок, полиць і т. д. Переваги – універсальність і невисока ціна. Товщина – 12.5 мм.

Важливо: якщо ви не знаєте, який саме гіпсокартон вам потрібен, слід купувати стіновий, так як він підійде в більшості випадків.

Стельовий застосовується для монтажу підвісних і багаторівневих стель, відрізняється від стінового меншою товщиною (9.5 мм) і більшою гнучкістю, що дає можливість вирізати з нього нескладні криволінійні фігури.

Арочний ідеальний варіант для створення складних криволінійних конструкцій, що поєднує в собі хорошу гнучкість і міцність. Особливість складу – гіпсове осердя армоване скловолокном. Його товщина становить 6 мм. Недоліки: висока ціна і більш складна обробка, ніж стельового.

Порада: важливо виходити з площі оброблюваної поверхні, з тим, щоб провести обробку стелі або стін мінімальною кількістю аркушів і тим самим скоротити кількість швів між ними.

Типи крайок

Пруг (крайка)– торець гіпсоволокнистих і гіпсокартонних листів.

Існують два види крайок: поздовжня (довга сторона листа) і поперечна (коротка сторона листа). Поздовжня призначена для замазування стиків, обклеюється картоном і її типи різноманітні. Поперечна не обклеюється картоном і завжди тільки пряма.

Поздовжня прямокутна крайка ПК (VR, КР) – використовується для «сухого» монтажу без закладення стиків. Зустрічається найчастіше в ГВЛ.

Поздовжня кромка з фаскою (WK) – призначена для сухого монтажу без закладення стиків з утворенням видимих поздовжніх малюнків.

Поздовжня скошена крайка УК (АК) – застосовується для монтажу з подальшим обклеюванням армуючої стрічкою і шпаклюванням стиків.

Закруглена поздовжня крайка 3K (RK) – призначена для шпаклювання стиків без армуючої стрічки.

Напівкругла поздовжня крайка ПЛК (HRK) -використовується для шпаклювання швів без армуючої стрічки.

Напівкругла скошена кромка ПЛУК (HRAK) -застосовується для наклеювання армуючої стрічки з подальшим шпаклюванням швів. Листи ГКЛ з такими крайками широко поширені.

Фальцева поздовжня кромка ФК (FK) - має відкрите гіпсове осердя, як правило, зустрічається на ГВЛ. Армування крайки здійснюється з використанням паперової стрічки (серп,янки).

Важливо: Найпоширенішими є листи гіпсокартону з крайками типу УК і ПЛУК, які дозволяють закрити стикові шви ідеально рівно. Листи з крайкою ПК краще використовувати для багатошарового обшиття в якості внутрішнього шару і в збірно-розбірних конструкціях.

Розміри

Стандартні листи гіпсокартону мають такі параметри:

  • довжина 2000-4000 мм;
  • ширина 600-1200 мм;
  • товщина 6.0-12.5 мм.

Вага 1 м2 гіпсокартону товщиною 6.5 мм становить близько 5 кг, товщиною 9.5 мм – 7.5 кг, товщиною 12.5 мм – 9.5 кг.

Важливо: для складних криволінійних фігур або багаторівневих стель потрібні листи з невеликою товщиною – до 7 мм, для обробки стелі – 8-10 мм, для вирівнювання пласких стін підійдуть більш товсті листи – 12-14 мм, для створення міжкімнатних переділів – 14-24 мм.

Інші характеристики

Руйнівне навантаження гіпсокартону – граничне навантаження, при якому відбувається руйнування матеріалу.

Допустимий прогин гіпсокартону – гранично допустима величина провисання матеріалу.

Руйнівне навантаження і допустимий прогин відносяться до важливих фізико-механічних параметрів. Ці показники залежать від розмірів гіпсокартону (перш за все, товщини). Наприклад, для товщини 10-18 мм, руйнівне навантаження складе 60 кгс (кілограм-сила) (поздовжній зразок), 18 кгс (поперечний зразок), допустимий прогин – 0.8 мм (поздовжній зразок) і 1.0 мм (поперечний зразок).

поздовжній зразок – вирізаний з листа, напрям довжини якого збігається з довжиною листа.

поперечний зразок – вирізаний з листа, напрям довжини якого збігається з шириною листа.

Відгуки про статтю

Какие дисковые пилы подойдут для распила гипсокартона?

Более подробную информацию вам могут предоставить консультанты интернет-магазинов.