Як вибрати еспандер

Еспандер – спортивний снаряд, призначений для вправ, спрямованих на розвиток невеликих груп м'язів, тобто ізоляційному тренінгу. Такі снаряди допоможуть зміцнити м'язи та підтримати їх в тонусі, а також застосовуються для реабілітації після травми.

Переваги еспандера:

  • компактність – деякі вміщаються в кишені;
  • універсальність – однаково підходять і чоловікам, і жінкам;
  • еспандер можна використовувати практично в будь-якому місці.

За типом навантаження вони бувають: еспандери розтягування і стиснення, які приводяться в дію розтягуванням або стисненням.

Вид

Кистьовий – призначений для тренінгу м'язів передпліччя, зміцнення кистей і суглобів рук. Основна характеристика – жорсткість (кг), тобто зусилля, яке необхідно прикласти, щоб стиснути еспандер. Рекомендується для використання працівникам розумової праці, які використовують клавіатуру ПК, музикантам, велосипедистам, для реабілітації після травм рук.

Зустрічається в декількох варіантах:

  • гумове кільце – дешевий, компактний, ефективний. Недолік – незручний у використанні (погано лежить в руці). Оптимальний варіант для офісних працівників і пацієнтів після травм. Жорсткість – до 25 кг;
  • М'яч / металевий еспандер-кокон – за дією та ефектом нагадує гумове кільце. Жорсткість – 5-25 кг;
  • Пластикові / металеві щипці – складаються з двох ручок, з'єднаних між собою спеціальним механізмом або металевою пружиною. Такий еспандер зручний у використанні, зазвичай оснащений динамометром (лічильником повторень). Жорсткість – 50 кг і вище. Підійде як для розминки, так і для серйозних тренувань;
  • Сталеві щипці – мають найбільшу жорсткість (36-105 кг). Використовуються професійними спортсменами. Зустрічаються рідко.

Важливо: купуючи пластикові щипці, слід звернути увагу на якість матеріалу ручок еспандера, оскільки пластикові ручки швидко виходять з ладу.

Плечовий – використовується для тренування м'язів плечового пояса, грудей і спини. Працює тільки на розтягнення. Зустрічаються гумові (вісімка, подвійна вісімка і т.д.) і пружинні моделі – в тому числі зі знімними пружинами, що дозволяє регулювати навантаження. Плечові еспандери добре підійдуть для ранкової зарядки, для жінок в післяпологовий період. Розрізняють еспандери зі слабким, середнім і максимальним опором.

Грудний – призначений для тренування м'язів грудей, плечового пояса, спини, трицепсів і біцепсів. Працює шляхом розтягування пружних гумових шнурів (джгутів) або пружин (кілець), з'єднаних з двох сторін ручками. Особливо популярний у жінок (збільшує груди та надає їй пружність). При виборі грудного еспандера слід звернути увагу на ступінь опору і якість ручок.

Для ніг – використовується для тренінгу великого сідничного м'яза, литкового м'яза, двоглавого м'яза стегна, ахіллесового сухожилля і т.д. Зустрічається в декількох видах – круглі гумки, вісімки, еспандери зі спеціальним фіксатором для ноги.

Еспандер-метелик – використовується для тренування грудних і сідничних м'язів, біцепса стегна, верхньої частини спини, преса і т.д. Працює на стиск. За формою нагадує метелика. Відрізняється зручною конструкцією і довговічністю. До того ж, коштує недорого.

Для лижника (боксера, плавця) – застосовується для тренування м'язів спини, рук, ніг і плечового пояса, а також для реабілітації після травм. Працює на розтягнення. Являє собою один або кілька (2,3 або 4) гумових джгута з ручками на кінцях у вигляді петлі, які кріпляться до шведської стінки, турніка і т.д. Ці еспандери відрізняються один від одного різним ступенем пружності (мала, середня і максимальна).

Еспандер-палиця – використовується для тренінгу м'язів рук (трицепса, біцепса, дельтоподібних м'язів й т.д.). Являє собою потужну пружину з двома ручками, що працює на стиск. Розрахований на навантаження до 50 кг.

Універсальний – багатофункціональний еспандер, призначений для тренування різних груп м'язів (черевного преса, плечового пояса, грудей, спини). Зустрічається у вигляді джгута або латексної стрічки. Застосовується в єдиноборствах, фітнесі, аеробіці, заняттях йогою й т.д.

Матеріал і ступінь жорсткості

Зустрічаються гумові, пластикові та металеві еспандери. Важливо пам'ятати, що еспандери з гуми призначені для любителів (в тому числі, дітей та підлітків), металеві – для професійних спортсменів. Пластикові зустрічаються як аматорські, так і професійні. Їх недолік – недовговічність.

Ступінь жорсткості професійних снарядів може перевищувати 50 і 100 кг, аматорські еспандери мають набагато меншу жорсткість, рідко перевищує 25 кг.

Поради

  • Купуючи еспандер, зверніть увагу на якість матеріалу і відсутність дефектів. Також варто пам'ятати про колір ручок і гуми. Жовтий колір означає слабкий опір, зелений – сильніше, червоний – середній, синій – високий.
  • Можна зустріти моделі з анатомічними ручками, що повторюють форму долоні або еспандери, що мають анатомічні петлі для ніг. У руків'ях деяких снарядів є вентиляційні отвори. Іноді ручки можуть володіти масажним ефектом.
  • Слід раз в тиждень оглядати еспандер перед заняттями на предмет дефектів або несправностей, щоб уникнути травм.

Виробник

Не дивлячись на простоту конструкції, не варто купувати еспандери невідомих виробників. Неякісні матеріали можуть загрожувати здоров'ю, наприклад, пружина що лопнула може нанести серйозну травму. Дешева гума, ПВХ або пластик, як правило, мають різкий запах, який дуже повільно вивітрюється.

Якісніші та міцніші еспандери випускають фірми Adidas, Beco, Joerex, Kettler, Nike, Sprinter, Torneo, Diadora Fitness, DittMann, Everlast, HMS, HouseFit, Reebok. Ціни на продукцію Adidas або Reebok можуть бути завищені через величезну популярність брендів. Все брендові еспандери виготовляються з безпечних матеріалів, ергономічні та служать довгий час.

Відгуки про статтю