Як вибрати електролобзик

Тип

Ручні електролобзики - складають більшість моделей інструменту, застосовуються для простих розпилів. Принцип роботи полягає в тому, що заготованка жорстко закріплена, а сам інструмент вільно рухається по ній.

Настільні електролобзики - використовуються для роботи високої складності і точності. Вони здатні виробляти пропили будь-якої форми і робити візерунки. Крім того, настільні інструменти придатні до роботи не тільки з фанерою і деревом, але також з міддю, залізом, сталлю і латунню. Встановлюються в спеціальних приміщеннях (наприклад, столярній майстерні).

Принцип роботи протилежний ручному: рухається сама заготованка, що дозволяє домагатися більшої, ніж у ручного інструменту, точності різання. Крім того, робота з настільними інструментами більш зручна і безпечна. Головний недолік таких моделей - великі розміри, що ускладнює їх використання в побутових умовах.

Призначення

Побутові електролобзики - застосовуються для простої і нетривалої роботи з різання в основному дерева, що обумовлено невеликою потужністю двигуна (можливе різання дерев'яних заготованок товщиною не більше 70 мм, а також сталі до 2-4 мм). У побутових електролобзиків невисока точність різу, тому вони не підходять для вирішення широкого кола завдань.

Професійні електролобзики - використовуються для точної і тривалої роботи. Потужність у таких інструментів набагато більше, ніж у побутових, що дозволяє працювати з матеріалами, що мають велику товщину (деревина - до 80-135 мм, алюміній - до 20 мм, сталь - до 10 мм).

Вони забезпечені рядом додаткових пристроїв, які полегшують використання і підвищують продуктивність (наприклад, підсвічування, пилосос і т.д.). Як правило, професійні електролобзики мають довгий шнур живлення, а деякі моделі можуть працювати від акумулятора. Звичайно, що професійний інструмент значно дорожче побутового.

Потужність

Від цього параметра безпосередньо залежить продуктивність і якість пропилу інструмента. Потужність побутових моделей коливається в межах 350-700 Вт, а професійних - від 700 Вт і вище. Більш потужні моделі здатні безперервно працювати набагато довше.

Довжина ходу пилки

Це величина, що виражає амплітуду руху інструмента під час різання. Є важливою характеристикою роботи електролобзика, що визначає його продуктивність (чим більше довжина ходу пилки, тим вища продуктивність інструменту). Бувають моделі з довжиною ходу пилки 15-19, 20-24, 25 мм і більше.

Частота ходу пилки

Це величина, що виражає кількість поступальних рухів пилки за одиницю часу (найчастіше за 1 хвилину). Від частоти ходу пилки безпосередньо залежить швидкість і якість розпилу.

Більшість інструментів оснащені спеціальним регулятором частоти ходу, що істотно полегшує роботу і підвищує продуктивність інструменту. Вибір частоти ходу залежить від оброблюваного матеріалу. Так, для дерева слід вибирати більш високу частоту ходу, а для металу - нижчу.

В сучасних моделях частота ходу коливається від 2000 до 3000 ходів/хв.

Глибина пропилу

Ця величина відображає максимально можливу глибину пропилу заготованки (дерево, алюміній, кераміка, мідь, пластик, сталь, кольоровий метал і т.д.). По цій характеристиці також можна міркувати про потужність і продуктивність інструменту. Наприклад, існують моделі з глибиною пропилу дерева до 50, від 50 до 150 мм і більше 150 мм.

Режими

Маятниковий хід - режим роботи з додатковими рухами пилки: горизонтальними. Збільшує термін служби пилок і продуктивність інструменту. У процесі роботи з різними матеріалами необхідно підбирати оптимальну амплітуду руху маятника. Чим більше ступенів, за допомогою яких регулюється ця амплітуда, тим вище якість роботи.

Іноді його рекомендується відключати, оскільки працюючи в режимі простої порізки, він погіршує якість роботи.

Плавний запуск - дозволяє зменшити струм при включенні інструменту, тобто знизити навантаження на електромережу, захистити двигун від перегоряння і збільшити термін служби деталей. Крім того, плавний запуск забезпечує більш точний розпил.

Вага

Вага інструменту визначається його потужністю (чим потужніший, тим важче) і може бути від 2.2 до 3.5 кг:

  • легкі - до 2.2 кг;
  • важкі - вище 2.2 кг.

Більш легкі моделі менш продуктивні, проте ними зручно працювати у висячому положенні (наприклад, при розпилюванні вертикальних заготовок). Моделі, що працюють від акумулятора важчі.

Форма рукоятки

Розрізняють три форми рукоятки інструменту.

Скобоподібна - таку рукоятку мають більшість моделей. Її переваги - можливість утримання інструменту однією рукою.

Грибоподібна - більш пристосована для фігурного випилювання, так як інструмент зручно тримати двома руками.

Гібридна - поєднує в собі переваги обох типів (скобоподібна з виступом), проте мало поширена.

Підошва

Лита підошва - відрізняється підвищеною жорсткістю, не деформується при роботі, але коштує досить дорого і в разі падіння інструменту може пошкоджуватися. Лита підошва більш надійна і зручна в роботі, ніж штампована.

Штампована підошва - легша, ніж лита, так як виготовляється з тонкого металу. Як правило, встановлюється на недорогі моделі.

Регулювання нахилу підошви - необхідна для косих різів. При цьому підошва повинна бути якісно закріплена, щоб не збивався кут нахилу. У сучасних моделей є фіксатори кута: зазвичай на 15 °, 30 ° і 45 °.

Оснащення

Робота від акумулятора - дає додаткову свободу рухів, що особливо важливо для робіт на місцевості, де немає можливості підвести електричний струм. Однак акумуляторні лобзики мають невелику потужність і не розраховані на тривалу роботу.

Швидкозатискне кріплення пилки - дозволяє швидко змінювати пилку і тим самим економить час і зусилля оператора. В процесі роботи пилки досить часто зношуються і ламаються, а також їх треба міняти в залежності від оброблюваного матеріалу.

Лазерний покажчик - дозволяє точно проводити розріз по розміченій лінії. Для цього потрібно поєднати лазерний промінь з лінією різу.

Підсвічування - спеціальний ліхтарик, що висвітлює зону пропилу, який кріпиться на корпусі інструменту. Воно покращує видимість різу і особливо корисно при недостатньому освітленні. Підсвічування може включатися як автоматично, так і за допомогою спеціальної кнопки.

Здування тирси - створюється за допомогою вентилятора охолодження двигуна і забезпечує хорошу видимість лінії різу і робить роботу з електролобзиком більш комфортною.

Пилосос - в деяких електролобзиках передбачена можливість підключення зовнішнього пилососа, функція якого та ж, що здування тирси. Це особливо важливо для роботи в закритих приміщеннях.

Погумована рукоятка - робить роботу більш комфортною, так як запобігає ковзанню інструмента в руці.

Антивібраційна система - знижує вібрацію інструменту в процесі роботи. До неї відносяться система противаги, спеціальні демпферні елементи та інше.

Столик для кріплення інструменту на робочому місці - дозволяє переміщати заготовки, а не електролобзик. Дуже зручний при роботі з дрібними деталями.

Кейс - призначений для зручності зберігання і транспортування електролобзика.

Виробник

Групу бюджетних інструментів становить продукція Einhell, Зеніт, Интерскол, RYOBI, МОНОЛІТ-Харків, Протон, Елпром. Марки не найвідоміші і популярні. Електролобзики цих брендів часто дуже погано зібрані, швидко виходять з ладу. Деякі моделі не варті навіть своєї невисокої ціни. Слід зазначити, що вона найчастіше порівняна з вартістю молодших побутових моделей кращих виробників.

Висококласний інструмент сьогодні представлений брендами AEG, Black & Decker, Bosch, DeWALT, DWT, Hitachi, Makita, Metabo, Milwaukee, Sparky, Kress, STERN. Як не дивно, але електролобзики кримського виробника Фіолент також можна віднести до групи якісної продукції. Модельний ряд невеликий, проте інструмент живучий і міцний, користується попитом серед будівельників. Майже всі перераховані вище марки спеціалізуються на випуску будівельної техніки. Вони виробляють як побутове, так і професійне обладнання. Слід зазначити, що навіть найдешевші моделі мають запас по потужності. При цьому вони легкі, компактні і дуже зручні в роботі. Тому легко можуть використовуватися навіть на будмайданчиках професійними будівельниками. Імениті бренди зазвичай надають відмінну сервісну підтримку, а також в авторизованих точках продажу дозволяють тестування інструмента перед обранням.

Відгуки про статтю