Як вибрати дриль

Джерело живлення

Залежно від джерела живлення дрилі поділяються на три види.

Електричний найбільш поширений варіант. Джерело живлення – електромережа або акумуляторна батарея. Мережеві моделі мають значно більшу потужність і продуктивність, ніж акумуляторні. Вони розраховані на тривалу безперервну роботу і виконання широкого кола завдань.

Пневматичний приводиться в дію силою стисненого повітря, що надходить від компресора. Цей інструмент розрахований на підвищені навантаження (робота з металом, бетоном великої товщини), він більш довговічний і зносостійкий. Перевагою є висока стійкість до впливів навколишнього середовища (наприклад, до підвищеної вологості, чим вигідно відрізняються від електричних моделей).

Важливе значення: відсутність електричного двигуна робить дриль компактною і легкою. Такий інструмент коштує дорого.

Механічний – приводиться в дію м'язовою силою людини. Такий інструмент не розрахований на свердління твердих матеріалів і застосовується для роботи з пластмасою, гіпсокартоном, волокнистою фанерою, деревом, ДСП. Переваги: низька ціна і можливість роботи в місцях, де відсутня електрика.

Вид

Дриль-шурупокрут – призначений для свердління отворів в дереві, металі, пластику, а також закручування і відкручування шурупів, саморізів, гвинтів.

Шурупокрут – крім закручування / відкручування шурупів, використовується для свердління отворів невеликих діаметрів тільки в м'яких матеріалах.

Гайкокрут – застосовується для закручування / відкручування кріпильних елементів: болтів, гайок, гвинтів.

Акумуляторна викрутка (гвинтоверт) – служить для загвинчування або відгвинчування елементів кріплення невеликих розмірів (гвинти, шурупи, саморізи і т.д.). Деякі викрутки мають роз'єм microUSB для заряджання акумулятора від різних джерел, включаючи зовнішні акумулятори (Power Bank), комп'ютери, розетки.

Дриль-міксер – застосовується як для свердління, так і для розмішування рідких і напіврідких матеріалів за допомогою спеціальних насадок. Так як в цих інструментах не передбачена функція удару, їх рекомендується використовувати для свердління м'яких матеріалів (наприклад, дерева).

Дрилі-міксери оснащені додатковою рукояттю, що істотно полегшує процес розмішування.

Тип

Безударні інструменти здійснюють тільки обертальні рухи. Застосовуються для свердління м'яких матеріалів (наприклад, дерева), оскільки при використанні інструментів з ударом, такі матеріали можуть розколотися.

Інструменти з ударом – крім обертальних виробляють і зворотно-поступальні рухи. Використовуються для роботи з твердими матеріалами (бетон, цегла і т.д.). Вони є універсальними, оскільки функцію удару можна відключити і використовувати їх в якості безударних.

У порівнянні з безударними, ці інструменти мають велику продуктивність, однак і коштують дорожче. Для гайкокрутів ударний режим передбачає закручування гайки з ударом, і зазвичай не відключається.

Кутові дрилі – застосовуються для роботи у важкодоступних місцях (наприклад, під капотом двигуна) і обмеженому просторі. Назва «кутова» пов'язана з особливостями конструкції інструменту – редуктор, на якому закріплюється патрон, зафіксований під кутом 90 °.

Дрилі для алмазного свердління – використовуються для роботи з дуже твердими матеріалами: залізобетон, асфальт, граніт, натуральний камінь. Такі інструменти відрізняються підвищеною потужністю і оснащуються посиленим патроном, в який встановлюються спеціальні бурові коронки з алмазомісткими сегментами. Діапазон діаметрів алмазних коронок від 20 мм до 350 мм.

Потужність

Цей параметр безпосередньо впливає на продуктивність інструменту. Дрилі з потужністю від 500 Вт і вище здатні працювати з твердими матеріалами і виробляти отвори великого діаметру. А дрилі з потужністю до 500 Вт і невеликими свердлами відмінно підійдуть для роботи з м'якими матеріалами (наприклад, деревом). Таким чином для домашнього користування підійде дриль потужністю 500-700 Вт.

Тип патрона

Ключовий патрон (зубчастий) – в цьому патроні свердло фіксується за допомогою спеціального ключа. Воно зазвичай закріплюється трьома «кулачками», симетрично розташованими навколо поздовжньої осі шпинделя. Недоліками ключового патрона є те, що ключ може бути втрачено, а на заміну свердла з його допомогою буде потрібно чимало часу.

Швидкозатискний патрон – в цьому патроні свердло закріплюється невеликим зусиллям руки.

Зустрічаються одно- і двогільзовий швидкозажимні патрони. Одногільзові (press - lock і auto - lock) відрізняються простотою у використанні, двогільзові оснащені двома обертовими кільцями – затиснення і ослаблення.

Головне достоїнство швидкозатискного патрона – легкість в застосуванні і економія часу при заміні свердла. Незважаючи на те, що якість затиску зазвичай не поступається ключовому, для роботи з твердими матеріалами і при високих навантаженнях все-таки слід використовувати ключовий патрон.

Патрон під біти – використовується тільки в шуруповертах.

Біта – це насадка зі стандартним шестигранником з одного боку і шліцом з іншого. Перевага – зручність у використанні. Для установлення біти, яка фіксується в патроні, досить її вставити до легкого клацання, а для зняття – просто витягнути.

В гайкокрутах застосовується спеціальний патрон у вигляді зовнішнього квадрата, розміри якого можуть становити 1 ", 1/2", 3/4 ". Слід зазначити, що набір ручного інструменту з головками підійде для насадок на гайкокрут. Для цього необхідно підібрати модель з відповідним патроном або використовувати перехідник.

Вхідний штуцер

Розмір вхідного штуцера шланга пневматичного інструменту визначає його сумісність із компресором, а також впливає на пропускну здатність штуцера. Вказується у частках дюйма. Найпоширеніші розміри – 1/2; 1/4 та 3/8 дюйма.

Кількість швидкостей

Моделі з однією швидкістю обертаються однаково незалежно від виду матеріалів або робіт. Дрилі, в яких передбачена наявність декількох швидкостей, відрізняються підвищеною функціональністю. Наприклад, для закручування шурупів необхідна низька швидкість, а для свердління отворів в твердих матеріалах – сама висока.

Універсальні дрилі мають двошвидкісний редуктор – на низькій швидкості можна висвердлювати отвори великого діаметру, на високій – маленького.

Режими

Імпульсний шпиндель обертається не постійно, а періодично стабільними ривками. Цей режим є оптимальним варіантом для застосування дрилі як шурупокрута. В разі, якщо головка саморіза або шурупа зірвана, то імпульсний режим дозволить легко викрутити його.

Свердління з ударом – крім обертального свердла передається також зворотно-поступальний рух. Таким чином, свердло і ріже матеріал, і б'є по ньому в напрямку свердління. Особливо часто застосовується при роботі з твердим матеріалом. При необхідності функцію удару можна відключати.

Довбання – обертальний режим відключається, а свердлу передається тільки зворотно-поступальний рух. В цьому випадку, свердло лише б'є по матеріалу в напрямку руху. Як правило, зустрічається у перфораторів, але буває також в деяких моделях професійних дрилів.

Функції

Гальмо двигуна – дозволяє заощадити час при виключенні дрилі, так як повна зупинка свердла настає протягом декількох секунд. Це полегшує експлуатацію інструменту, так як не потрібно тримати дриль у висячому положенні в очікуванні повної зупинки свердла: у деяких моделей цей час становить десять і більше секунд.

Реверс змінює напрямок обертання свердла на протилежне за допомогою перемикача. Може знадобитися для звільнення застряглого в матеріалі свердла. Крім того, ця функція може стати в нагоді в разі використання дрилі як шурупокрута. Реверс передбачений в більшості інструментів.

Електронне регулювання швидкості обертання забезпечує якісне виконання роботи, збільшує термін служби інструменту і його продуктивність. Це спеціальний пристрій, який, в залежності від заданого матеріалу і типу свердла, визначає оптимальну швидкість обертання.

При роботі з твердим деревом рекомендується встановлювати високу кількість обертів, тоді двигун буде відчувати менші навантаження.

Антивібраційна система знижує рівень вібрації інструменту. Як правило, їй оснащені дорогі і професійні дрилі.

Додаткові характеристики

Максимальний діаметр свердління визначає найбільший розмір отворів, які можна отримати при свердлінні поверхні або деталі. Окремо вказується для бетону, металу, дерева. Зі збільшенням максимального діаметра свердління зростає опір оброблюваного матеріалу і відповідно вимоги до потужності пристрою.

При тривалій роботі на межі можливостей прискорюється зношування інструменту, а при перевантаженнях - прилад і зовсім може зламатися. Тому вибір дриля по максимальному діаметру свердління робиться з урахуванням особливостей робіт.

Варто купувати інструмент із «запасом» за максимальним діаметром свердління. Наприклад, для виконання отвору в дереві діаметром 20 мм купіть модель з максимальним діаметром свердління 25 мм.

Крутний момент – зусилля двигуна, що обертає робочу насадку. Одиниця виміру – ньютон-метр (Нм). Для обробки твердих матеріалів і використання шурупів великого діаметру потрібні інструменти з високим моментом, що крутить.

Орієнтовні параметри крутного моменту для побутових потреб:

  • акумуляторні викрутки – 10 Нм;
  • дрилі-шуруповерти, шуруповерти - 20-30 Нм;
  • гайковерти – 200-300 Нм.

Кількість ударів дозволяє оцінити продуктивність інструменту з ударом. Чим більше ударів, тим ефективніше працює пристрій. Якщо оператор має справу з делікатними матеріалами, то краще використовувати інструмент із відносно невеликою кількістю ударів.

Орієнтовні параметри кількості ударів для побутових потреб:

  • ударні дрилі – 48000 уд/хв;
  • гайковерти – 1500 уд/хв.

Кількість обертів

Швидкість обертання робочої насадки інструменту. У більшості приладів кількість обертів варіюється в діапазоні 1000-3000 об/хв і більше. Особливо важливий цей параметр при обробці металу – для такого завдання вибирають дриль, у якого швидкість обертання становить від 3000 об/хв.

Швидкість обертання впливає інші параметри: що вона менше, то вище крутний момент, і з зростанням кількості оборотів підвищується продуктивність (якщо порівнювати дві моделі одного типу з однаковою потужністю мотора).

Акумуляторні інструменти

Працюють від автономного харчування. Безперечною перевагою таких інструментів є висока мобільність. Тому робота від акумулятора особливо ефективна в тих місцях, де немає розеток, важкодоступних місцях та при роботах, що передбачають часте переміщення працівників.

Акумуляторні дрилі, гайковерти, шуруповерти, гвинтоверти рекомендується застосовувати для побутових потреб при невеликих обсягах роботи через невелику потужність. Вони не розраховані на тривалу роботу. Ще одним мінусом є найвища вартість самих батарей.

Деякі інструменти комплектуються додатковим акумулятором, що дозволяє збільшити час їхньої роботи. Окремі професійні моделі взагалі живляться від двох батарей одночасно.

Тип акумулятора

Ni-Cd (нікель-кадмієвий) – порівняно дешевий, надійний, стійкий до перегріву та переохолодження. Подібні батареї мають «ефект пам'яті» (зменшення ємності при підзарядці акумулятора, який не розрядився до кінця).

Ni-Mh (нікель-метал-гідридний) – просунута версія нікель-кадмієвої батареї. Такі акумулятори майже не схильні до «ефекту пам'яті», але обійдуться дорожче Ni-Cd, та й термін служби у них менший.

Li-Ion (літій-іонний) – вигідно відрізняється від попередніх типів відсутністю «ефекту пам'яті» та високою питомою ємністю (відношення ємності до ваги та розмірів). Але такі акумулятори погано переносять різкі перепади температур і коштують досить дорого.

Місткість

Цей параметр визначає час безперервної роботи дриля та іншого інструмента однією заряді. Одиниця виміру – ампер-година (Ач).

Теоретично краще використовувати більш ємну батарею. Але практика показує, що під час роботи пристрою впливають інші параметри, зокрема споживана потужність. Порівнювати кілька інструментів по ємності акумулятора має сенс лише при тому самому напрузі живлення і схожих робочих характеристиках.

У побутових дрилях застосовуються акумулятори ємністю до 1 Ач, а професійний інструмент оснащується батареями на 3-4 Ач і більше.

За напругою живлення судять про потужність акумулятора. Для нескладних робіт достатньо вибрати пристрій із напругою живлення до 15 Ст.

Оснащення

Додаткова рукоять – допомагає правильно розподілити зусилля при роботі з інструментом і знизити вібрацію, що особливо важливо при роботі з важким для обробки матеріалом. Вона може бути жорстко прикріплена до корпусу, бути знімною або обертатися навколо корпусу.

Лампа точкового підсвічування – використовується для роботи у важкодоступних місцях або у разі недостатнього освітлення. Вбудована в корпус інструменту.

Запобіжна (антиблокувальна) муфта – захищає двигун дриля від перегорання. Наприклад, при заклинюванні свердла при попаданні в арматуру. Крім цього, запобіжна муфта захищає користувача від «зворотного удару», так як при різкій зупинці свердла вся потужність дриля перекладається на його руки. Цим пристроєм оснащено більшість інструментів.

Обмежувач глибини свердління допомагає зробити кілька отворів однакової глибини. Являє собою металевий або пластмасовий стрижень, закріплений на корпусі дриля. Застосовується для свердління в тонкій стінці (наприклад, збирання меблів і т.д.), щоб не зробити наскрізну дірку.

Пилозбірник збирає пил, який утворюється в процесі роботи дрилі, особливо під час свердління бетону, і цегляного муровання. Однак, індивідуальні засоби захисту від пилу (респіратори, маски і т.д.) також будуть корисні.

Магнітний тримач на корпусі дозволяє заощадити час при заміні свердла в процесі роботи. Такі предмети, як свердло або ключ фіксуються на корпусі, а не в руках або кишенях оператора.

Кейс призначений для зручності зберігання і транспортування дрилі та його аксесуарів.

Дисплей – відображає відомості про роботу приладу, наприклад швидкість обертання або рівень заряду акумулятора. Ходячи дисплей полегшує використання інструменту, але зустрічається вкрай рідко.

Індикація рівня заряду дозволяє оцінити стан акумуляторної батареї. Знижує ризик несподіваної відмови інструменту через повну розрядку акумулятора. Зазвичай реалізована як світлодіода.

Безщітковий (безколекторний) двигун – вигідно відрізняється від колекторного аналога зниженим споживанням електроенергії, малою шумністю. Такий двигун майже не іскрити, що важливо, якщо інструмент використовується в пожежонебезпечних місцях. Мінуси: висока вартість, складна конструкція, що негативно впливає на надійність двигуна.

Пухирцевий рівень – стане в нагоді, якщо необхідно просвердлити глибокий прямолінійний отвір.

Револьверний механізм для біт – полегшує заміну та зберігання біт. Зустрічається в окремих шуруповертах та викрутках.

Блокування включення – запобігає випадковому включенню інструменту. Така опція є особливо корисною, якщо в будинку є діти.

Стійка – спеціальна підставка, якою оснащені дрилі для алмазного свердління.

Виробник

Не рекомендується купувати дрилі маловідомих і деяких місцевих виробників. Наприклад, Елпром і Моноліт-Харків. Найчастіше інструмент виходить з ладу дуже швидко, а проблеми з сервісним обслуговуванням обумовлюються малою популярністю брендів. Таким чином, головний недолік цих дрилів – дуже низька надійність.

Хорошим варіантом для періодичного використання в побуті стануть дрилі Einhell, Sparky, Зеніт, Интерскол. Серед недоліків варто відзначити слабкі акумулятори, не завжди доброякісне збирання: можливі люфти, швидке розхитування ручок, поломка кнопок. Більшість вітчизняних інструментів рідко відрізняються високласною ергономікою і невеликою вагою. Однак, для вирішення домашніх завдань кілька разів на місяць таких дрилів цілком вистачить. Навантажувати їх надміру категорично небажано – можуть вийти з ладу.

Кращими інструментами вважаються дрилі AEG, Black & Decker, Bosch, DeWALT, DWT, Hitachi, Makita, Metabo та STERN. Всі ці виробники випускають продукцію як для побутових завдань, так і для професійного використання. Зазвичай це максимально надійні і продуктивні інструменти. Вони відмінно лягають в руку, що дозволяє знизити стомлюваність при роботі. Виготовляються з якісних і міцних матеріалів., Оснащуються багатим функціоналом. Як правило, вартість інструментів цих марок помітно вище, ніж інших. Однак серед модельного ряду деяких з виробників можна вибрати недорогі дрилі для побутового застосування. Що особливо важливо при обранні інструменту: сервісна підтримка. Поважаний бренд завжди надає її своїм користувачам в будь-якому куточку країни.

Відгуки про статтю

Классная статья, решил покупать Dnipro-M HD-120P, спасибо за помощь!