Як вибрати чайник

Чайники можна розділити на чотири категорії - наплитні, заварювальні, електричні і термопоти.

В даній статті розглянемо більш детальний вибір звичайного наплитного чайника.

Наплитний чайник

В основному, наплитні чайники купують при наявності газової плити, щоб не витрачати електроенергію.

У таких чайників один великий недолік - при щоденному використанні, їх рано чи пізно забувають зняти з плити, вода википає і чайник згоряє. Добре якщо не трапляється пожежі! Щоб уникнути цього, можна вибрати чайник зі свистком, а краще просто купити електрочайник, який відключається автоматично.

Наплитні чайники виготовляються з різних матеріалів:

  • нержавіюча сталь - безпечний для здоров'я, стійкий до впливів високої температури, не змінює смак води, в загальному, це найкращий варіант при купівлі чайника для плити;
  • алюміній - не найкращий варіант, так як алюміній здатний виділяти шкідливі для організму речовини;
  • емаль - досить не практичний матеріал, так як емаль швидко осипається, також на таких чайниках сильно помітна кіптява від вогню.

Заварювальний чайник

Чайник із заварником - конструкція з двох чайників, розташованих за принципом піраміди: нижня ємність використовується для кип'ятіння води (чайник), верхня - для заварювання чаю (заварник).

Невелика ємність для заварювання чаю - він повинен тривалий час зберігати тепло, тому краще всього вибрати керамічний або глиняний.

Похідний чайник

Компактний і легкий, призначений для туристів. В деяких моделях є ситечка, щоб в чашку не потрапили частинки заварки. Чайники з подовженим носиком не настільки компактні, зате краще «сповіщають» про закипання води. Однак більша частина похідних чайників розрахована на використання пальника, що обмежує застосування на багатті - їх неможливо рівно повісити, а пластикові ручки обгоряють.

Обсяг чайника

Від цього показника залежить кількість води, яку можна прокип'ятити за один раз. В чайниках із заварником окремо вказується обсяг кожної ємності. Найчастіше зустрічаються чайники з такими обсягами:

  • 1.2 л - чайник розрахований на 1-2 людей;
  • 1.7 л - оптимальний варіант для сім'ї з 3-4 чоловік;
  • 2 л - чайник для великої родини, що складається з 4-5 чоловік.

Обсяг похідних чайників варіюється від 0.8 до 3 л і більше.

Матеріал корпусу

Алюміній - незважаючи на легку вагу, ефектний вигляд і доступність, цей матеріал не найкращий вибір, так як він при кип'ятінні виділяє токсичні солі важких металів, які потрапляють у воду.

Важливо: якщо ж ви вирішили придбати алюмінієвий чайник, пам'ятайте, що він повинен бути виготовлений зі спеціального алюмінієвого сплаву, який відповідає вимогам хімічної безпеки. Вимагайте у продавця сертифікат якості.

Нержавіюча сталь - не виділяє токсичних речовин в воду при кип'ятінні, стійка до високих температур, корозії, впливу лугів і кислот. Цей матеріал довговічний і не впливає на смак води, а також простий у догляді. Все це робить чайник з нержавійки відмінним вибором.

Важливо: при догляді за чайником з нержавіючої сталі бажано користуватися спеціальними миючими засобами, крім чистячих порошків, що псують полірування. Замість металевих щіток і губок, які негативно впливають на зовнішній вигляд чайника, краще застосовувати м'які губки для миття посуду.

Райдужні і темні плями можна видалити з чайника за допомогою лимонної кислоти, соєвого соусу або 4.5% розчину столового оцту.

Емальована сталь - виготовлені з цього матеріалу чайники прикрашені різними візерунками та малюнками і відрізняються яскравою кольоровою гамою. Однак емаль легко руйнується від ударів і перепадів температур.

Важливо: з плином часу такий чайник темніє зсередини. Щоб видалити цей наліт, необхідно прокип'ятити суміш води і золи протягом однієї години. Емальований чайник не можна мити лугами і кислотами, так як це призводить до псування емалі. Також при чищенні ємності можна використовувати каустичну соду.

Рекомендації при використанні емальованого чайника:

  • не можна допускати перепадів температур (в тому числі ставити гарячий чайник на холодне або мокре покриття, заливати в розпечену ємність холодну воду);
  • якщо на поверхні емальованого чайника виявилися відколи емалі, то слід відмовитись від його використання, в іншому випадку в воду потраплятимуть токсичні речовини;
  • не бажано ставити великий чайник на маленьку конфорку, так як емаль може обсипатися через нерівномірне нагрівання дна посудини.

Термостійке скло - ефектний на вигляд і безпечний для здоров'я матеріал, що не впливає на смак і хімічний склад води. В той же час скляний чайник легко розбивається при падінні або від удару. Такий посуд вимагає до себе особливо дбайливого ставлення.

Кераміка - як і скло, є безпечним матеріалом, який не змінює склад і смак води. Вода в керамічному чайнику тривалий час зберігає свою температуру. З іншого боку, кераміка - крихкий і важкий матеріал, тому керамічні чайники мають невеликий розмір.

Кількість шарів дна

Чим більше шарів дна в чайнику, тим рівномірніше і швидше нагрівання води. Чайник з багатошаровим дном довше зберігає температуру нагрітої води. Крім того, такими чайниками можна користуватись на різних плитах: електричних, газових, індукційних, галогенових, склокерамічних.

Зустрічаються моделі як з 2, так і з 3-4 шарами. Найчастіше зустрічаються чайники з тришаровим капсульним дном (нержавійка-алюміній-нержавійка).

Важливо: якщо чайник буде використовуватись для індукційних плит, його дно повинно бути ідеально гладким, щоб не подряпати варильну панель.

Свисток

Чайник зі свистком характерним свистом сигналізує про закипання води. Це дозволяє уникнути повного випаровування води, псування чайника і навіть пожежі. Свисток розміщується на кінчику носика.

Рухома ручка - такий чайник зручний в транспортуванні і зберіганні.

Відкривання свистка

Знімний - свисток-насадка в разі потреби надівається і знімається.

З важелем - свисток піднімається і опускається за допомогою важеля, розташованого поруч зі свистком.

Курок на ручці - курковий механізм, розташований на ручці дозволяє просто і зручно відкривати і закривати насадку-свисток. Найбезпечніший спосіб, що виключає прямий контакт руки з розпеченим свистком, а значить і ризик обпектись.

Важливо: в деяких дешевих моделях чайників свисток при відкриванні бризкає конденсатом окропу - можна обпалити руки. На жаль, виявити подібні недоліки можна лише емпіричним шляхом. Найчастіше цей недолік стосується свистків з курком.

Матеріал ручки

Ручка чайника повинна бути виконана з термостійкого матеріалу, щоб уникнути опіку руки. Кращі матеріали ручки - бакеліт або силікон. Якщо ж ручка виконана з нержавіючої сталі, то вона повинна мати потовщення біля основи, на яке буде припадати більша частина тепла. Непоганим варіантом стане ручка з нержавіючої сталі з накладкою.

Дизайн

Моделі з нержавіючої сталі мають або дзеркальне, або матове полірування. Дизайн деяких чайників поєднує в собі обидва види полірування, наприклад верхня частина - матова, нижня - дзеркальна. Такий чайник добре поєднується з різними наборами посуду. Емальовані чайники часто прикрашаються різноманітними малюнками.

Відгуки про статтю