Як вибрати гірськолижні черевики

Черевики для гірських лиж та сноуборду – чи не ключова частина гірськолижної екіпіровки. Це спеціальне взуття, призначене для занять гірськолижним спортом і сноубордом. Черевики забезпечують тепло, комфорт і безпеку катання на лижах і сноуборді, а також ефективне управління.

Яким би відмінним не було інше спорядження лижника або сноубордиста, неправильно підібрані та незручні черевики повністю нівелюють задоволення від катання. Тому слід максимально точно слідувати основним правилам і критеріям вибору:

  • необхідно реально оцінити свій рівень фізичної підготовки та навичок катання;
  • вивчити основні параметри ноги та регулювання взуття, а саме – ширину і довжину стопи, жорсткість черевика;
  • не гнатися за дизайном, брендом і актуальністю моделі – навіть найкрутіші та сучасні черевики невдало підібрані, зіпсують катання.

Головна відмінність: ноги в гірськолижних черевиках можна зігнути тільки вперед, а в черевиках для сноубордингу ще є свобода для прогину вліво / вправо. Тому використовувати черевики для лиж на сноуборді практично неможливо, а головне, неправильно.

Черевики для гірськолижного спорту і жорсткі черевики для сноуборда складаються з двох частин:

  • зовнішній черевик – забезпечує жорсткість і захист від вологи та снігу, а також безпеку ніг лижника; виготовляється з пластмаси;
  • внутрішній черевик (чобіток) – забезпечує фіксацію ноги, комфорт і збереження тепла. Виготовляється з синтетичних матеріалів, які швидко приймають форму ноги.

Цікаво: існує ряд фахівців, що звуться «бутфіттери» (англ. Boot – черевики, feet – нога), які можуть «підігнати» куплені черевики саме по вашій нозі. Це дуже рідкісне явище в нашій країні, однак такі професіонали існують.

Суть підгонки черевик по нозі полягає в створенні правильної ортопедичної устілки. Звучить простіше, ніж є насправді. Просто купити запропоновані устілки може виявитися не кращим рішенням. Досвідчений бутфіттер визначить всі параметри ноги покупця і виготовить саме персональну устілку, виходячи з потреб. Якщо ви плануєте серйозно займатися гірськолижними дисциплінами, то підгонка черевика по нозі буде дуже корисна.

Модель

Черевики для гірських лиж та сноуборду класифікуються однаково і виконані з урахуванням анатомічних особливостей чоловічих, жіночих і дитячих ніг.

Чоловічі – відрізняються від жіночих довгим і вузьким голеніщем. В області «кісточок» і п'яти вони ширші.

Жіночі – мають «прихований каблук», який дає можливість легко регулювати повороти. Верхня частина зовнішнього черевика сильніше нахилена вперед. Слід зазначити, що частина жіночих моделей є ультра м'якою, для полегшення навантаження, коли жінка більше хоче відпочивати, а не кататися по схилах.

Унісекс – підходять як для чоловіків, так і для жінок. Разом з тим, вони не дуже зручні, і тому на них попит обмежений.

Дитячі – відрізняються меншою довжиною і товщиною підошви, м'якістю матеріалу черевика, а також низькою вартістю, ніж дорослі моделі. До того ж, вони мають яскравий дизайн.

Існують два види дитячих черевиків:

  • для дітей 3-9 років – моделі з однією кліпсою для фіксації ноги, м'яким внутрішнім чобітком і задником, що відкривається. В таких черевиках упор робиться на комфорт і безпеку;
  • для підлітків (юніорські) – більш жорсткі черевики, підбираючи які, необхідно враховувати фізичну підготовку і навички юного спортсмена.

Важливо: не слід купувати дитячі черевики «на виріст». Таке взуття травмонебезпечне.

Жорсткість конструкції

Від жорсткості черевика безпосередньо залежить керованість лиж (сноуборду). Вона визначає зусилля, необхідне, щоб зігнути черевик «вперед».

Найважливіше правило для новачка: не слід гнатися за жорсткістю черевика – вона обернено пропорційна комфорту. Щоб не розчаруватися, спочатку обирайте м'які черевики.

Для гірських лиж

Жорсткість вимірюється цифрою від 15 до 160 і маркується на черевику. Треба зазначити, що чим м'якше черевики, тим вони дешевші й навпаки. Дитячі черевики мають жорсткість від 15 до 30 одиниць.

М'які черевики (15-60) – добре підійдуть для новачків і туристів. Максимально комфортні та відмінно амортизують удари, але керованість лижами в таких черевиках слабка.

Середньої жорсткості (70-110) – оптимальний варіант для непідготовлених трас і спокійного катання. Добре поєднують в собі комфорт і керованість.

Жорсткі черевики (120-160) – підійдуть досвідченим спортсменам, які віддають перевагу швидкісному агресивному катанню по підготовлених трасах. В таких черевиках нога жорстко фіксується, що забезпечує максимальну керованість лижами. Разом з тим, вони незручні для тривалого катання.

Для сноуборда

Жорсткість вимірюється цифрою від 3 до 10 і вказується на черевику.

М'які черевики (3-5) – зустрічаються найчастіше. Призначені для більшості видів катання, крім швидкісних, де точність управління дошкою ставиться на перше місце. Новачкам рекомендується обирати саме такі черевики. Виготовляються зі шкіри або синтетичних матеріалів.

Важливо: краще вибрати м'які черевики з синтетичних матеріалів, які, хоча і менш довговічні, ніж шкіряні, але не вбирають воду і залишаються легкими. Намокле шкіряне взуття збільшується у вазі (що незручно для райдера), а також деформується і втрачає зовнішній вигляд.

Середньої жорсткості (6-7) – призначені як для новачків, так і для досвідчених сноубордистів. Являють собою жорсткі черевики, в передній і бічних частинах яких робляться м'які вставки. Гарне поєднання керованості та комфорту.

Жорсткі черевики (8-10) – спеціальні пластикові черевики, які застосовуються у швидкісних видах сноубордингу. По виду нагадують гірськолижні черевики, але у підошви черевиків для сноубордингу краї шкарпеток і п'ят скошені, щоб при повороті взуття не чіплялося за сніг. Кут нахилу таких черевиків більше, ніж у моделей для гірськолижного спорту.

Регулювання жорсткості – зазвичай є в моделях взуття для просунутих і професійних спортсменів. Потрібно для зміни точності управління лижами та корисне при зміні типу сніжного покриву або стилю катання. Новачкам необов'язкова, оскільки початківець лижник все одно не знає, яка жорсткість в якому разі потрібна.

Стиль їзди

Для гірських лиж

Черевики для початківців – підійдуть для новачків, які ще не визначилися зі стилем катання. Вони відрізняються порівняно невеликою ціною, м'якістю і простотою регулювання.

У такому взутті часто передбачений режим «ходьба-катання» («Walk / Ski»), який сприяє швидкому звиканню до черевиків.

Черевики для фрірайду – призначені для катання по непідготовлених трасах і свіжому снігу. Такі черевики досить міцні й здатні витримати перепади температур, інтенсивне і тривале катання. Застібки у них виготовлені з металу, а нижня зроблена «навиворіт» – така конструкція перешкоджає попаданню снігу всередину кліпси і відкриття її під час катання.

Черевики для карвінгу – застосовуються для спортивного катання на підготовлених трасах, для якого характерні точні та різкі повороти. Ці черевики відрізняються пружністю, м'якістю і гарною амортизацією. У такому взутті легко управляти лижами.

Черевики для фрістайлу – використовуються в трюковому катанні, що передбачає стрибки з трампліна і т.д. Такі черевики мають другу амортизувальну підошву, яка пом'якшує навантаження на ноги під час стрибків. Рекомендується купувати черевики з металевими кліпсами, оскільки пластик на дуже сильному морозі може тріснути від удару.

Для сноубордингу м'які черевики використовуються в таких дисциплінах, як фрірайд і фристайл, а жорсткі застосовуються в карвінгу і слаломі.

Сезон випуску

Дата виготовлення черевиків. Найсучасніші моделі – черевики, випущені в поточному сезоні й виконані за інноваційними технологіями, коштують недешево та актуальні швидше для професіоналів.

Для любителів і людей, обмежених у фінансах, має сенс звернути увагу на моделі попереднього сезону. Краще купити черевики минулого року, але якісніші, ніж нові за ту саму ціну, але маловідомої марки. До того ж спортивне обладнання минулих сезонів значно втрачає в ціні з виходом нової колекції.

Фіксація на нозі

Для гірських лиж

Кліпси – виготовляються з пластику або металу. Металеві кліпси більш стійкі до ударів і низьких температур, тому мають більший термін служби. Для надійної фіксації ноги, як у дорослому, так і в дитячому черевику повинно бути 4 кліпси.

Кантінг – спеціальне регулювання в гірськолижному черевику для компенсації кривизни ніг.

Для сноуборда

Шнурівка – фіксація відбувається за допомогою шнурка, гачків і петель.

Швидка шнурівка – фіксація здійснюється за допомогою кевларового шнура, протягнути в петлі черевика. Економить час і зусилля, що особливо важливо на схилі.

BOA (Боа) – фіксація здійснюється за допомогою кевларового шнурка, протягнути в отвори, на кінці якого розташований фіксатор-барабан. Для фіксації стопи досить покрутити фіксатор-барабан.

Розмір

Під розміром розуміється довжина і ширина зовнішнього черевика. Від цього параметра залежить комфорт і безпека катання, а також керованість лиж. Розмір стопи можна визначити за допомогою спеціального датчика, який можна знайти в багатьох магазинах. Дитячі черевики мають розмір до 22-23 см.

Вимірювати довжину стопи в сантиметрах необхідно в позі катання – при зігнутих в колінах ногах. В такому випадку стопа більше на кілька міліметрів (аж до 12 мм), ніж при звичайному положенні.

Слід пам'ятати, що розмір, зазначений в сантиметрах, може не збігатися з розмірною сіткою зі звичними для нас європейськими розмірами взуття. Якщо черевики купуються онлайн, потрібно вивчити відгуки по розмірній сітці конкретного виробника, і, звичайно, приміряти взуття в магазині.

Шкарпетки

Спеціальні шкарпетки для лижного спорту або сноубордингу коштують дорого. Однак найчастіше повністю виправдовують витрачені кошти: вони максимально полегшують надягання взуття, забезпечують комфорт під час катання. Якщо не носити їх крім катання, то прослужать вони дуже довго.

Поради

Головна порада при виборі черевиків для гірськолижного спорту: обов'язкова і ретельна примірка. Дуже багато особливостей у різних виробників, які можуть підійти або не підійти індивідуально вам.

  • При примірці не слід затягувати ремінець до кінця, тому що в іншому випадку на зимовому схилі після тривалого носіння нога замерзне. Рекомендується пройтися в черевиках 10-15 хвилин, постояти, присісти й т.д.
  • Обираючи черевики для сноуборда також необхідно перенести свою вагу вперед, на шкарпетки, при цьому п'яти не повинні відриватися від устілки.
  • Важливо, щоб черевики щільно облягали та фіксували ногу, але не перетискали її.
  • Слід зазначити, що внутрішній черевик може мати додаткову устілку і навіть функцію підігріву (від спеціального виносного пульта).
  • Деякі внутрішні черевики мають спеціальні термоформуючі зони, що приймають форму ноги спортсмена.

Виробник

При виборі бренду гірськолижних черевиків відштовхуватися слід виключно від зручності. Дизайн і виробник в даному випадку – справа другорядна. Практично всі бренди, представлені на ринку, Atomic, Burton, DC, Fischer, Flow, Head, Nidecker, Rossignol, Salomon, Scott, забезпечують приблизно рівну якість взуття. Всі випускають моделі як для початківців, так і для просунутих спортсменів. Більш того, купувати найдорожчі моделі новачкам не рекомендується, оскільки це взуття націлене на певний рівень майстерності. Початківцю буде незручно і важко в такій екіпіровці.

Існує думка, що якщо одного разу ви підібрали собі гірськолижні черевики по нозі, то можна сміливо обирати серед моделей цього ж виробника. Однак, будь-які теорії не скасовують уважну примірку взуття.

Відгуки про статтю

Для новичков часто рекомендуют ботинки с малой жесткостью, но если вы быстро обучаетесь, любите скорость и стремитесь к активному катанию, то лучше взять сразу с жесткостью 100-110. У них будет лучшая управляемость.