Як вибрати байдарку, катамаран

Тип

Байдарка – однокорпусне судно, яке приводиться в рух м'язовою силою людини за допомогою весел. Деякі види байдарок допускають встановлення вітрила і навіть мотора, але таке рішення зустрічається нечасто.

Переваги:

  • компактність в розібраному вигляді;
  • мала вага;
  • простота і швидкість збирання;
  • висока надійність;
  • незначні збитки при посадці на мілину;
  • можна пришвартовуватися в будь-якому місці.

Недоліки:

  • мала пасажиромісткість;
  • мала швидкість, відповідно можлива подорож лише на відносно невеликі відстані;
  • не можна ставити на якір в морі;
  • неможливість повноцінного сну;
  • не можна готувати їжу;
  • обмежені умови: нечисленні речі можна зберігати лише в гермомішку, не можна змінити положення тіла, що викликає дискомфортні відчуття.

Каяк – одномісна байдарка. Відрізняється швидким ходом і гарною маневреністю. Мінуси: мала остійність, складне транспортування. Як і класична байдарка, каяк не використовується для тривалих походів. Іноді зустрічаються моделі з педальним приводом або електромотором. Каяками називають і каркасні байдарки.

Катамаран – судно, що складається з двох паралельних один одному корпусів, з'єднаних балками. На відміну від байдарки на катамаран можна встановити мотор. Також приводиться в рух мускульною силою екіпажу за допомогою весел або педалей (велосипедний привід).

Переваги:

  • велика пасажиромісткість;
  • відносно висока швидкість, що дозволяє долати сотні і навіть тисячі кілометрів;
  • можна ставити на якір в морі;
  • можливість поставити намет для комфортного відпочинку;
  • можна готувати їжу, в тому числі і при русі;
  • просторіший катамаран дозволяє зберігати безліч речей в рундуках і бочках, що набагато зручніше гермомішків. Є можливість змінювати положення тіла.

Недоліки:

  • громіздкість в розібраному вигляді;
  • велика вага;
  • важке і тривале збирання;
  • менша надійність через складну конструкцію (наявність великої кількості деталей, вузлів і пристроїв);
  • посадка на мілину може зламати двигун, кермо, шверт і інші важливі пристрої;
  • необхідність ретельного вибору місця для стоянки (катамаран боїться штормів або прибою);
  • складний ремонт.

Сфера застосування

Байдарка використовується при сплаві по вузьких річках і вимагає високої керованості. Для катання на такому судні потрібні навички і хороша фізична підготовка екіпажу. В той же час відчуття від такої прогулянки будуть яскравіше, ніж від спокійної прогулянки на катамарані (в тому числі з-за безпосереднього контакту з водою).

Катамаран застосовується при сплаві по широких річках, де не потрібна висока маневреність. Це судно ідеально підходить для сімейного відпочинку і риболовлі. Прогулянка на катамарані буде хорошим вибором і любителям водних прогулянок з недостатньою фізичною підготовкою.

Каяк, байдарка

Спосіб посадки весляра

Sit-On-Top – посадка на судні (зверху). Переваги: хороша стійкість, комфортність посадки. В такий каяк можна помістити велику кількість багажу. Недоліки: велика вага, повільний хід, не захищає від бризок води, вітру, дощу. Таке судно – гарне рішення для дайвінгу та риболовлі.

Sit-In – посадка всередині судна. У порівнянні з попереднім варіантом такий каяк легше, швидше ходить, відмінно захищає весляра і вантаж від зовнішніх факторів. Недоліки: обмежений доступ до речей в багажних відсіках під час походу, малий кокпіт (місце для весляра), не можна кардинально змінювати положення тіла. Подібне судно підійде для подорожей в денний час.

Корпус

Каркасний – складається з жорсткого каркаса («кістки»), водонепроникної тканинної оболонки («шкіра») і «фартуха», який не дає потрапити воді в середину байдарки.

Переваги: довговічність, високі характеристики ходовості і пасажиромісткості, низька парусність (стійкість на курсі при вітрі).

Недоліки: висока вартість, велика вага, чутливість до сильних ударів, складне транспортування і ремонт, незручність збірки, низька керованість, громіздкість в розібраному вигляді.

Сфера застосування: тривалі походи (3 дні – кілька тижнів).

Важливо: в каркасній байдарці часто перетирається оболонка в місцях щільного зіткнення з каркасом. Щоб вирішити цю проблему, покладіть між «кістками» і «шкурою» гуму, ПВХ або спеціальні балони (піддувні борти).

Надувний – позбавлений жорсткого каркаса, роль якого грають два або чотири балони і надувне днище.

Переваги: порівняно низька ціна, простота ремонту і складання (надувається насосом), непотоплюваність, мінімальна вага, висока остійність і живучість, компактність у спущеному стані, хороша вантажопідйомність.

Недоліки: мала пасажиромісткість, порівняно невелика ходовість, незручна посадка, недостатня жорсткість корпусу в місці знаходження весляра, висока парусність (ускладнює управління байдаркою при сильному вітрі).

Сфера застосування: короткі походи вихідного дня. Оптимальний варіант для початківців любителів водних прогулянок.

Каркасно-надувний – складається з каркаса, оболонки і двох балонів уздовж бортів. Каркасно-надувна байдарка в порівнянні із каркасною моделлю в меншій мірі піддається протиранню оболонки і має більший запас непотоплюваності.

Переваги: велика вантажопідйомність, високі характеристики плавучості. Така байдарка легше каркасної, але важче надувної. В іншому має всі плюси і мінуси каркасної байдарки.

Сфера застосування: тривалі і короткі подорожі.

Жорсткий – не має складових частин. Переваги: висока міцність, зручна посадка, відмінна керованість. Недолік – не можна розібрати байдарку, що сильно ускладнює транспортування і зберігання.

Живучість і ремонтопридатність

  • Надувна байдарка – не боїться каменів і колод, але чутлива до скалок скляного посуду і цвяхів. Ремонтується за допомогою клею і латки.
  • Каркасна і каркасно-надувна байдарка – при сильному ударі об камінь або колоду ламаються шпангоути і стрингери, рветься оболонка. Ремонт: вигинання труб каркаса, зашивання і заклеювання пошкодженої оболонки.

Призначення

Рекреаційне (прогулянкове) – одно- або двомісне судно, що має короткий, широкий корпус і великий кокпіт. Перевага – хороша остійність, що важливо для початківців. Мінус – низька стійкість на курсі. Використовується для прогулянок на спокійній воді протягом декількох годин.

Для риболовлі – одномісне судно, що має високу стійкість. Оснащується спеціальними пристосуваннями для рибного лову.

Туристичне – одно- або двомісне судно. Відрізняється більш довгим і вузьким корпусом, часто оснащується декількома багажними відсіками. Багато моделей дозволяють установку висувного кіля або рульового управління. Оптимальне рішення для одно- і дводенних подорожей по спокійній воді і навіть бурхливому морському узбережжю.

Морське, експедиційне – має довгий корпус із загостреним і піднятим догори носом і кормою. Має хорошу остійність, непотоплюваність, керованість. На деякі морські каяки можна встановлювати рульове управління, страхувальний шнур, обв'язку палуби, компас (GPS-навігатор). Застосовується для подорожей по морю, океану, водосховищу або широкій річці.

Екстремальне – характеризується корпусом невеликого розміру з гострим, заокругленим або плоским носом, піднятим вгору і короткою кормою. Використовується для походів по гірських річках з дуже крутими порогами.

Для серфінгу – комбінація каяка і дошки. Має короткий корпус з плоским днищем і плоским же носом, загнутим вгору. На такий каяк часто встановлюються плавники, які підвищують керованість.

Також зустрічаються судна для слалому, які використовуються професійними спортсменами.

Каркас

Матеріал каркаса

  • Дерево (ясен, бук) – важкий і недостатньо міцний матеріал.
  • Метал (алюміній) – легше і міцніше дерева, але складний в ремонті.
  • Пластик – має невелику вагу, але менш надійний, у порівнянні з металом. Пластиковий каркас погано ремонтується.

Структура каркаса

  • Кільсон – одна або дві поздовжні труби, які йдуть по днищу байдарки. На кільсон встановлюються сидіння і розміщується багаж.
  • Штевні – вигнуті труби, які є продовженням кільсона і служать основою носа і корми судна.
  • Шпангоути – поперечні труби, які грають роль основи для обшивки і надають судну остаточну форму. Шпангоути прикріплюються до кільсону.
  • Стрингери – поздовжні трубки, що утворюють форму судна. Стрингери фіксуються на штевнях і шпангоутах.

Матеріал оболонки

Оболонка виконується з лавсану, який просочений полівінілхлоридом (ПВХ). Також зустрічаються «шкіри» з тканин «оксфорд», «кордура». Надувні байдарки виготовляються з ПВХ.

Катамаран

Вітрильний – надувний катамаран, який приводиться в рух силою вітру. Переваги: компактність у спущеному стані, швидкохідність, порівняно невелика ціна. На вітрильні моделі найчастіше встановлюють мотор. Хороший варіант для походів по озеру, водосховищу, великий річці. Така модель не підійде для тривалих подорожей.

Плесовий, експедиційний – складається з двох балонів і рами (іноді палуби). Переваги: місткість, проста конструкція. Подібний катамаран не годиться для екстремальних походів, зате ідеально підійде для тривалого катання з риболовлею і купаннями.

Прогулянковий – характеризується жорсткою і важкою нерозбірною конструкцією, забезпечений педалями. Ця модель не дозволяє помістити багаж. Використовується для прогулянок по водоймах в парках відпочинку.

Спортивно-туристичний – має міцну конструкцію і збалансовані параметри стійкості і маневреності. Призначений для туристичних походів з екстрим-елементами.

Спортивний – відрізняється малою вагою і хорошою маневреністю. Застосовується для спортивних змагань (слалом). Через невелику вантажопідйомність не підходить для тривалих подорожей.

Моторний – дає велику швидкість, не залежить від сили вітру, позбавляє від необхідності працювати веслами. На моторний катамаран можна встановити двигун потужністю 15-120 л. с.

Матеріал

ПВХ – порівняно дешевий, дає хорошу швидкість, але недостатньо міцний. Такий катамаран має хороші параметри непотоплюваності: судно при пошкодженні однієї надувної камери будуть тримати на плаву камери, що залишились. На катамаран з ПВХ допускається встановлення мотора потужністю до 50 л. с.

Пластик – набагато міцніше ПВХ, але і дорожче. При отриманні пробоїни пластиковий катамаран, не оснащений блоками плавучості, потоне. На пластиковий катамаран можна ставити двигун потужністю до 80 л. с.

Характеристики

Пасажиромісткість (заселеність) – кількість осіб, які можуть розміститися в судні без критичного зниження його характеристик. Залежно від моделі у байдарок цей параметр становить 1-4 пасажира, у катамарана – 2-12 осіб. Чим більше місткість, тим важче судно.

Пасажиромісткість надувних байдарок нижче, ніж у каркасних моделей через балони і надувне дно. А ось каркасно-надувні судна з їх каркасом і балонами за цим параметром поступаються і «каркасникам», і «надувнушкам».

Швидкохідність – здатність судна підтримувати маневреність і швидкість ходу на певному курсі щодо вітру і морського хвилювання. Цей параметр залежить від опору води і характеристик «двигуна» байдарки (хороша техніка веслування, належний рівень фізичної підготовки екіпажу, якісні весла).

Сама швидка байдарка має максимально можливу довжину, плавний підйом днища до корми, причому поверхня днища повинна бути гладкою, без великих латок. Подібне судно відрізняється гострими ватерлініями на носі (ватерлінія – лінія перетину корпусу судна з водою).

Непотоплюваність – здатність судна залишатися на плаву при пошкодженні корпусу або заливанні. Каркасні байдарки швидко тонуть, а ось надувні моделі залишаються на плаву і при повному затопленні. У порівнянні з каркасними моделями каркасно-надувні судна краще тримаються на плаву, але гірше, ніж надувні.

Керованість – здатність судна міняти при необхідності свій курс. Головні характеристики керованості – повороткість і стійкість на курсі, причому одне суперечить іншому.

Коротка байдарка з підйомом лінії кіля і краями, позбавлена виражених штевнів має гарну повороткість, але погану стійкість на курсі. А ось довга байдарка з прямою лінією кіля, що має виражені штевні відмінно стоїть на курсі, але гірше повертається.

Остійність – здатність судна зберігати рівновагу під впливом зовнішніх сил і повертатися до цього стану після закінчення їх дії. Цей параметр залежить від ширини і довжини байдарки, а також форми її підводної частини.

Сама остійна байдарка має короткий і широкий корпус, тупий ніс і корму. При цьому пасажири і вантаж перебувають на дні.

Швидкість

  • Байдарка – 5-6 км/год.
  • Катамаран – від 10 км/год і вище.

Вантажопідйомність

  • Байдарка – до 500 кг.
  • Катамаран – до 1 тонни.

Час і зручність складання

  • Байдарка – 10-15 хвилин (надувна), 40-60 хвилин (каркасна), 20 хвилин (каркасно-надувна).
  • Катамаран – 30 хвилин (надувний), 70 хвилин (вітрильний).

Вага

  • Надувна байдарка – 10 кг.
  • Каркасна і каркасно-надувна байдарка – 25-40 кг.
  • Вітрильний катамаран – 85 кг.

Аксесуари

Візок – спрощує транспортування байдарки (каяка) безпосередньо до місця спуску на воду. Якщо місцевість пересічена, то краще використовувати широкого воза з великими колесами.

Сидіння – забезпечують комфортне перебування в байдарці (каяку).

Фартух (спідниця) – захищає весляра від попадання води і переохолодження. Встановлюється на кокпіт байдарки (каяка) з посадкою Sit-In. Виконується з двох матеріалів.

  • Нейлон – порівняно дешевий фартух, дозволяє змінювати захват на кокпіті. Застосовується в рекреаційних і туристичних каяках.
  • Неопрен – обійдеться дорожче, але краще захищає від зовнішніх факторів. Використовується в морських каяках.

Гермомішок – зберігає предмети сухими під час походу.

Вітрило – надає руху суднові за допомогою сили вітру. Позбавляє від необхідності гребти веслами.

Фіксатори спорядження – служать для організації простору на судні і надійного кріплення обладнання.

Також не забудьте про весла і екіпіровку: рятувальному жилеті, неопренових шкарпетках і касці (особливо при катанні на бурхливій воді і виході в море).

Відгуки про статтю