Як вибрати зарядний пристрій для автомобіля

Автомобільний зарядний пристрій (АЗП) – призначений для підзарядки та повної зарядки АКБ автомобіля.

Тип

Зарядний або зарядно-передпусковий пристрій (ЗП) – використовується для повної зарядки або підзарядки автомобільної АКБ і не підходить для пуску двигуна. Робота з таким пристроєм не вимагає від'єднання акумулятора від бортової мережі авто, що особливо важливо для іномарок з АКПП, які погано переносять знеструмлення.

Пусковий пристрій (ПП) – застосовується для швидкого (аварійного) запуску мотора, коли АКБ розрядилася / поламалася чи немає можливості її зарядити. ПП відрізняється від ЗП характеристиками вихідного струму: показники пускового струму в кілька разів вище параметрів зарядного струму. При зарядці батареї цим пристроєм необхідно від'єднати АКБ від бортової мережі, оскільки в іншому випадку вся електроніка машини може згоріти.

Пуско-зарядний пристрій (ПЗП) – поєднує функції попередніх пристроїв і працює у двох режимах. ПЗП – універсальне рішення, а його ціна менша, ніж вартість зарядного і пускового пристрою. Як і в попередньому випадку, при включенні пускового режиму АКБ від'єднується від бортової мережі.

Автономне пуско-зарядний пристрій (АПЗП) – компактний пристрій з вбудованою батареєю, яка акумулює енергію і швидко її віддає у вигляді пускового струму. Подібний пристрій використовується не тільки для підзарядки АКБ, а й для заряду смартфона, планшета, фотоапарата та інших гаджетів. Недолік – висока вартість.

Клас

Трансформаторні – потужні та надійні, але дорогі, громіздкі й важкі. До того ж, вони вимагають ручного налаштування, що незручно.

Імпульсні – сучасніші, порівняно недорогі, легкі та малогабаритні. Подібні АЗП автоматично визначають тип АКБ і рівень її заряду, а також підбирають оптимальні параметри зарядки та відновлення. Водночас імпульсні пристрої погано переносять перепади напруги, викликають перешкоди в мережі, складні в ремонті та не володіють високою потужністю.

Важливо: для свинцево-кислотних АКБ (WET) підійде будь-який АЗП, гелеві (GEL) і AGM-батареї заряджаються тільки імпульсними пристроями.

Методи зарядки

Постійний струм – забезпечує швидку і повну зарядку АКБ, але прискорює знос батареї через перегрів електроліту.

Постійна напруга – позбавлений недоліку попереднього способу, але є найтривалішим і не дозволяє повністю зарядити акумулятор, оскільки в кінці зарядки падає струм.

Комбінований (автоматичний) – поєднує два попередніх методи: зарядка починається при постійному струмі, а завершується при постійній напрузі. Це оптимальне рішення, яке продовжує термін експлуатації АКБ і використовується в сучасних АЗП.

Ємність АКБ

Заряджає акумулятор – один з параметрів, за якими визначається сумісність зарядного пристрою та АКБ. Сучасні апарати розраховані на діапазон ємностей батареї, що помітно спрощує вибір відповідного агрегату (45-120 Аг, 33-180 Аг).

Акумулятор і АЗП повинні збігатися за цим показником: занадто сильна невідповідність ємності акумулятора і можливостей пристрою призводить до передчасного зносу обох пристроїв.

Вбудований акумулятор – чим більше ємність, тим довше АПЗП пропрацює і більше функцій реалізує. Варто знати, що зі збільшенням ємності вбудованої батареї зростає вартість і вага пристрою.

Вбудований акумулятор дозволяє видати пусковий струм при відсутності стаціонарної електромережі, а також живить додаткові пристрої, наприклад, ліхтарик або компресор.

Робоча напруга

Цей параметр означає штатну вихідну напругу зарядного пристрою і вимірюється в вольтах (В). Вибір зарядного пристрою для конкретного класу техніки визначається робочою напругою АКБ, встановленої у відповідному транспорті:

  • 6В – мопеди, мотоцикли, скутери;
  • 12В – легкові авто (встановлено за умовчанням);
  • 24В – вантажні машини, автобуси.

Деякі зарядні пристрої працюють у двох найближчих і кратних між собою напругах, що істотно розширює їх можливості:

  • 6 / 12В – мотоцикли та легковика;
  • 12 / 24В – легкові та вантажівки.

Варто знати, що величина напруги струму зарядки перевищує параметр робочої напруги АКБ. Для акумулятора легкового авто на 12В, АЗП віддає струм в межах 13 -14В.

Сила струму

Від сили струму зарядки та пуску залежить сумісність зарядного пристрою з АКБ. Цей параметр вимірюється в амперах (А) і визначається через номінальну ємність акумулятора автомобіля. Якщо сила струму заряду регулюється (мін. / макс.), то враховуйте максимальний показник. Сила пускового струму вказується в максимальному значенні.

Сила струму зарядки – оптимальна величина буде в десять разів менше номінальної ємності АКБ автомобіля. Для акумулятора на 80 Аг підійде пристрій з током зарядки 8А.

Важливо: занадто маленький зарядний струм значно збільшує тривалість зарядки АКБ (хоча і сприятливо впливає на термін її експлуатації), занадто великий – дозволяє дуже швидко зарядити акумулятор, але водночас скорочує термін його служби.

Сила струму пуску – оптимальне значення десятикратно перевищує номінальну місткість АКБ авто. Для акумулятора на 80 Аг підберіть пристрій з пусковим струмом 800А.

Важливо: не використовуйте ПП або ПЗП, якщо пусковий струм стартера авто перевищує максимальний пусковий струм пристрою. В іншому випадку ПП або ПЗП буде працювати на межі своїх можливостей, а це загрожує швидким виходом з ладу і навіть пожежею. Обирайте АЗП з запасом по пусковому току на 10-15%: це вбереже від цих ризиків і дозволить при необхідності заряджати АКБ більшої місткості.

Потужність

Цей параметр визначає кількість споживаної енергії пристроєм і навантаження, яке створюється при його роботі. Чим вище потужність, тим більшу силу струму здатне видати АЗП для заряду АКБ і запуску двигуна. У характеристиках ПЗУ вказується потужність, споживана пристроєм в процесі зарядки батареї. Пусковий струм вимагає набагато більшої потужності. Обирайте АЗП з запасом потужності на 15%.

Важливо: якщо потужність зарядного пристрою перевищує 5 кВт, то його підключають до мережі за спеціальними правилами.

Живлення

220В – пристрій працює від побутової електромережі.

220В / 380В – пристрій підходить до побутової та промислової електричної мережі. Такі моделі, як правило, є професійними.

12В (прикурювач) – пристрій підключається до бортової мережі іншого автомобіля («донора»). Подібний варіант використовується для підзарядки АКБ, при цьому акумулятор не від'єднується від бортової мережі. Гарне рішення в дорозі, де відсутні стаціонарні мережі.

Функції захисту

Захист від перезаряджання – припиняє живлення АКБ після її повного заряду. Тим самим запобігає псуванню акумулятора і марній витраті енергії та часу. Завдяки такому захисту, батарею можна залишати на зарядці як завгодно довго без ризику перезарядження.

Захист від короткого замикання на клемах – спрацьовує при включенні АЗП і замиканні мінусового і плюсового контакту на клемах до підключення до АКБ.

Захист від помилкового використання полюсів – активується при неправильному підключенні вихідних провідників АЗП до акумуляторної батареї. Такий захист запобігає виходу з ладу АКБ.

Захист від перегріву – відключає АЗП в разі перевищення гранично допустимої температури.

Захист від перевищення максимального зарядного струму – вимикає пристрій, якщо в процесі налаштування задана величина, що перевершує його потенціал.

Оснащення

Амперметр – вимірює силу вихідного струму пристрою і дає можливість користувачу контролювати цей параметр.

Вольтметр – вимірює вихідну напругу пристрою і призначений для контролю цього показника.

Режим десульфітації – автоматично відновлює глибоко розряджену АКБ (якщо акумулятор довго не використовувався).

Перевірка працездатності АКБ – автоматично тестує батарею на здатність утримувати заряд.

Індикатор зарядки – повідомляє користувачеві про завершення зарядки АКБ. Завдяки індикатору не витрачається зайва енергія і час, а також не перезаряджується батарея. Індикація буває двох видів:

  • приладова – ЗП з подібним індикатором є найточнішим і дорогим;
  • світлодіодна – пристрій з таким індикатором менш точний, зате коштує дешевше.

Регулювання сили струму – дає можливість змінювати силу зарядного струму і точно налаштувати зарядний пристрій під вимоги акумуляторної батареї. Зустрічається два види регулювання.

  • Ступенева – передбачає вибір з кількох фіксованих налаштувань. Таке регулювання надійне і просте у використанні, але не дуже точне.
  • Плавне – перемикання сили струму відбувається без фіксованих налаштувань. Цей варіант забезпечує максимальну точність, але складніше в експлуатації. Найпоширеніший різновид – транзисторна, інші варіанти (сімісторна і тиристорна) практично не використовуються.

Таймер швидкої зарядки – виробляє зворотний відлік часу роботи ПЗП в режимі швидкої зарядки. Після закінчення цього часу пристрій відключається або подає відповідний сигнал. В результаті таймер захищає від перезаряджання та виконує функцію індикатора заряду.

Важливо: при швидкій зарядці АКБ навіть невеликий перезаряд може привести до її вибуху (через сильний струм).

Пульт ДК – виконаний у вигляді кнопки дистанційного запуску, приєднаний до пристрою за допомогою довгого кабелю. ДК дає можливість користувачу включати АЗП на відстані, перебуваючи в кабіні автомобіля, при цьому сам пристрій знаходиться зовні.

Подібний варіант зустрічається в професійних ПЗП або моделях, розрахованих на роботу з автобусами, вантажівками та іншою важкою технікою.

Компресор – використовується для накачування шин. Наявність компресора в комплекті позбавляє від необхідності купувати його окремо.

Ліхтар – стане в пригоді для роботи з пристроєм в темний час доби або освітлення важкодоступних ділянок. У ліхтарику можуть бути передбачені різні режими: миготливий, аварійний. За виконання ліхтарики бувають вбудованими та знімними.

Гніздо прикурювача – роз'єм для живлення різних апаратів (компресора, ЗП для телефонів, КПК, смартфонів). Такий роз'єм знадобиться, якщо з якихось причин не можна користуватися бортовою мережею.

Дріт – з'єднує пристрій з АКБ або акумулятори двох автомобілів (старт-кабель). Чим довше шнур, тим краще, особливо, коли з'єднуються дві машини. Мінімальна довжина старт-кабелю – 2.5-3 м, але краще зупинити вибір на варіантах довжиною 4 м.

Важливо: обирайте старт-кабель по силі струму з запасом. Для АКБ ємністю 80 Аг, максимальний стартовий струм становить приблизно 800А, отже, старт-кабель повинен бути розрахований на 850-900А.

Старт-кабель повинен бути стійким до низьких температур. Зверніть увагу і на його діаметр, оскільки від цього залежить допустиме навантаження. Не купуйте кабель з поганою ізоляцією або затискачами: подібний шнур може викликати коротке замикання і пожежу.

В сучасних ПЗП іноді передбачається і зарядка гелевих акумуляторів.

Кейс – полегшує зберігання і транспортування зарядного пристрою та інших пристосувань.

Сумка-чохол – використовується для зберігання кабелів.

Поради щодо вибору

  • Купуйте АЗП в спеціалізованих магазинах. Віддавайте перевагу відомим брендам. Огляньте пакування і сам пристрій на предмет відсутності пошкоджень.
  • Вимагайте у продавця сертифікат відповідності, паспорт пристрою з реквізитами виробника, гарантійний талон. АЗП має відповідати всім вимогам електробезпеки та пожежної безпеки.
  • Зверніть увагу на габарити, вага і ціну АЗП. Потужний пристрій не може бути легким і компактним. Точно так само не варто очікувати високої якості та надійності від дешевого АЗП.
  • Якщо автомобіль часто використовується взимку, варто придбати ПЗП, якщо ні – звичайного ЗП буде досить.

Поради з експлуатації

  • Спочатку приєднуються клеми АЗП до акумулятора, а потім пристрій підключається до електромережі. Обов'язково слідкуйте за правильністю полярності («+» підключається до «+», а «-» до – «-»).
  • В процесі зарядки АКБ виділяється водень – вибухонебезпечний газ в поєднанні з киснем, який міститься в повітрі. Крім водню випаровуються сірчистий газ, хлористий водень та інші токсичні речовини. Щоб уникнути неприємних наслідків заряджайте акумулятор в добре провітрюваному приміщенні.
  • Перед зарядкою АКБ, що обслуговуються необхідно викрутити пробки банок, щоб не допустити надлишковий тиск усередині корпусу. Необслуговувані батареї оснащуються вентиляційним отвором зі спусковим клапаном.
  • Безпечним струмом заряду для АКБ вважається 1/20 від її ємності, а небезпечна величина перевищує 1/5 цієї ж ємності. Для відновлення акумулятора фахівці радять заряджати його малим струмом.

Відгуки про статтю

Довольно полезная статья, прочитал ее перед выбором ЗУ. Решил брать Днипро-М, неплохой бренд и модели.