Як вибрати автомагнітолу

Типорозмір

0.5 DIN – маленькі магнітоли (ширина – 178 мм, висота – 25 мм), які можуть встановлюватися в прихованій полиці або бардачку, а їх функціонал, як правило, не поступається більшим моделям;

1 DIN – стандартний типорозмір магнітоли (ширина – 178 мм, висота –50 мм);

1.5 DIN – подібні магнітоли зустрічаються в деяких американських моделях (ширина – 178 мм, висота – 75 мм);

2 DIN – великі магнітоли (ширина – 178 мм, висота – 100 мм), встановлюються в американські та азійські авто;

Штатний – магнітоли розроблені для конкретної марки та моделі авто і часто входять в його комплектацію. Ці пристрої не можна встановити в інші автомобілі через унікальні типорозміри, які пов'язані зі стандартом DIN.

Важливо: для установки в штатне місце магнітоли з типорозміром DIN, використовуйте перехідну рамку. Однак подібне рішення може негативно позначитися на функціональності пристрою.

Носії

Компакт-диски – представлені у двох видах: CD і DVD. Мінус дискових магнітол – нерівномірне відтворення музики під час руху по нерівній дорозі через тряску. Для усунення цього недоліку виробники оснащують пристрій пам'яттю «антишок», що зберігає трек повністю.

  • CD – відтворює аудіозаписи та відеозаписи з CD-R і CD-RW дисків. Цей тип підтримується всіма пристроями, хоча сам формат уже застарів через маленьку місткість таких дисків.
  • DVD – програє аудіозаписи та відеозаписи з DVD-R і DVD- RW дисків. Цей варіант краще, оскільки місткість DVD-диска набагато більше, ніж місткість CD, але зустрічається в магнітолах високого цінового сегмента.

USB-накопичувач («флешка») – обсяг таких носіїв на порядок більше, ніж місткість компакт-дисків. На якість відтворення бездискових магнітол не впливає тряска при їзді по нерівностях.

Розташування USB-порту буває фронтальним і тиловим.

  • Фронтальне – зручне у використанні, оскільки порт знаходиться у водія під рукою. Водночас від необережного руху ногою водія або переднього пасажира «флешка» може зламатися або пошкодити сам роз'єм.
  • Тилове – ризик поламати накопичувач або USB-порт зведений до мінімуму. Мінус – складний доступ до гнізда, що незручно в дорозі. Розв'язати цю проблему можна за допомогою спеціального USB-кабелю.

Магнітоли з картрідером підтримують карти пам'яті (SD). Зустрічаються такі комбінації магнітол: CD / DVD, CD / DVD / USB / SD та інші.

Відтворення

Аудіо

  • MP3 – подібний формат стиснення аудіозаписів зустрічається найчастіше і підтримується всіма магнітолами.
  • WMA – аналогічний MP3, файли мають трохи менший розмір.
  • AAC – нагадує MP3, використовується в моделях Apple.
  • FLAC – на відміну від попередніх варіантів, такий формат передбачає стиснення музичних файлів без втрат, але істотно збільшується об'єм аудіозаписів.
  • APE – нагадує FLAC, однак музичні файли мають менший розмір. Недолік – підтримується лише дорогими пристроями.
  • Audio CD – застарілий формат (маленький об'єм).

Відео

Магнітоли працюють зі стандартами MPEG4, Video DVD, Video CD (через низьку якість застарів). Для перегляду відеороликів потрібно під'єднати до магнітоли автомобільний телевізор або монітор. Ще краще – придбати AV-систему з вбудованим екраном. Ці пристрої можна використовувати і як GPS-навігатори.

Графіка

Сучасні магнітоли дозволяють переглядати фотографії та інші зображення, наприклад, обкладинки відтворюваних музичних альбомів. Підтримувані формати: JPEG, BMP, GIF (гарний для анімованих картинок).

Інші

Магнітоли підтримують і текстовий формат TXT (для читання тексту треку).

MP5 – підтримує всі поширені формати аудіо і відео, а також читає графічні зображення.

Звук

Зовнішній підсилювач – збільшує потужність вихідного аудіосигналу. В результаті покращується якість звучання (відсутність «хрипів» і шумів при будь-якій гучності). Таке обладнання актуально для автомагнітол, оскільки їх штатний підсилювач недостатньо потужний (до 25-27 Вт).

Еквалайзер – дозволяє змінювати налаштування звуку та обробку його тембрів для поліпшення звучання музики конкретного жанру (класика, рок, джаз, диско). Головна характеристика еквалайзера – кількість смуг. Чим більше таких смуг, тим точніше регулювання, але багатосмугові еквалайзери важче в налаштуванні. Найпростіші пристрої мають 3 смуги (низькі, середні, високі частоти), більш «просунуті» – 5-7.

Регулювання окремих частот – дає можливість змінювати гучність високих або низьких частот, не торкаючись інших діапазонів. Регулювання окремих частот спрощує настройку тембру звучання, оскільки не потрібно працювати зі смугами еквалайзера.

Попередні налаштування – для окремих жанрів (класика, рок, диско, поп, сальса, джаз і т.д.). Подібна функція дозволяє легко і швидко підібрати потрібне налаштування для музики, що програється.

Функція приглушення – моментально приглушує звук натисканням кнопки. Щоб повернути вихідну гучність, необхідно ще раз натиснути цю кнопку. Така опція стане в пригоді при телефонній розмові. Якщо магнітола підтримує Bluetooth, то звук автоматично приглушується при дзвінку на підключений до магнітоли телефон.

Діапазони прийняття сигналу

УКХ (64.5-73 МГц, ультракороткі) – застарілий діапазон радіомовлення, зараз використовується рідко.

Fm (87.5-108 МГц, верхній УКХ-діапазон) – забезпечує якісне радіомовлення в межах великого міста. Недолік – сигнал передається на кілька десятків кілометрів. Це найпоширеніший діапазон на території СНД.

SW (2.5-26.1 МГц, короткі) – дозволяє транслювати музику на величезні відстані, але погано сприймається на невеликій дистанції. Такий діапазон використовується закордонними радіостанціями.

Am (520-1610 кГц, середні) – виграє у ФМ-діапазону більшою зоною приймання сигналу (кілька сотень кілометрів), але програє за якістю звуку. Тому таке мовлення застосовують радіостанції, що передають новини.

LW (148-408 кГц, довгі) – мовлення поширюється на сотні та тисячі кілометрів. Подібний діапазон використовується державними радіокомпаніями.

Додатково

Чутливість тюнера – цей параметр повинен бути 1 мкВ і менше. Такий показник особливо важливий при виїзді за місто, де якість сигналу різко погіршується. Чим дошкульніше тюнер, тим краще він приймає навіть дуже слабкі сигнали.

RDS – показує на моніторі назву треку, ім'я виконавця, погоду, температуру повітря, курс валют, відомості про пробки та іншу корисну інформацію.

Важливо: зверніть увагу на кількість фіксованих налаштувань радіо для збереження всіх улюблених станцій (зазвичай 6-18). Ці налаштування забезпечують миттєвий доступ до потрібної радіостанції, що зручно.

Панель

Звичайна – слот для компакт-диска знаходиться на передній частині.

Знімна – захищає від крадіжки: її можна зняти й взяти з собою, йдучи з машини. Передня панель – найцінніша і легка здобич для злодіїв. Крім того, пристрій без цієї деталі не цікавий потенційним зловмисникам.

Важливо: купуючи магнітолу зі знімною панеллю, переконайтеся в надійності засувок знімних механізмів.

Відкидна – слот для компакт-диска всередині магнітоли. Щоб вставити диск, слід відкинути передню панель. Таке конструктивне рішення звільняє місце для дисплея або додаткових кнопок.

Дисплей

Дисплей розширює можливості магнітоли, перетворюючи її в аналог відеоплеєра, GPS-навігатора, відеореєстратора. На моніторі можна переглядати відеоролики, навігаційні карти, дорожню ситуацію біля автомобіля.

Тип

Монохромний – дешевий і на сьогодні вже застарілий екран. Монохромний дисплей показує лише текстову інформацію.

Двоколірний – покращує сприйняття даних, що відображаються і зовнішній вигляд пристрою, але обійдеться дорожче.

Багатокольоровий – найдорожчий, ефектний і функціональний варіант: виводить тексти, фотографії, відеоролики, GPS-карти.

Конструкція

Висувний (моторизований) – розташовується всередині магнітоли й висувається назовні. Така конструкція дозволяє оснастити компактну магнітолу великим дисплеєм, але через складність конструкції зустрічається в дорогих пристроях.

Сенсорний – екран реагує на дотики. В результаті управляти магнітолою стає зручніше. Правда, для комфортної роботи розмір дисплея повинен бути відповідним.

Діагональ

Від діагоналі монітора залежить якість зображення і функціональність магнітоли: більше розмір – більше картинка і краще її сприйняття. У більшості пристроїв розмір дисплея складає до 7 дюймів.

Великий дисплей показує карти та відеоролики, що не під силу маленькому екрану. Водночас габаритний монітор збільшує розміри магнітоли, а в компактних пристроях він зустрічається в висувному виконанні, що збільшує вартість моделі. Обирайте магнітоли з великим екраном для навігації, перегляду відео і роботі з камерою заднього виду.

Важливо: зверніть увагу на роздільну здатність монітора. У екранів з великою діагоналлю має бути висока роздільна здатність.

Яскравість екрану не повинна засліплювати в темний час доби. Зупиніть вибір на моделях з регульованим підсвічуванням (особливо, якщо воно яскраве). Моделі з автоматичним регулюванням підсвічування залежно від освітлення салону коштують дорожче аналогів з ручним регулюванням, проте набагато зручніше.

Інтерфейси

Лінійні виходи / входи

Лінійні виходи / входи призначені для розширення функціоналу магнітоли:

  • виходи – використовуються для підключення зовнішніх пристроїв;
  • входи – служать для підключення зовнішніх джерел відео або аудіо.

Акустична система (динаміки) підключається через роз'єми RCA та ISO. Найчастіше використовується роз'єми ISO – вони дозволяють легко під'єднати до магнітоли акустичну систему та живлення. Монітор підключається через відповідний відео вихід (композитний, RCA).

Вихід для сабвуфера – дає можливість під'єднати низькочастотний динамік (сабвуфер) для поліпшення якості звучання.

В магнітоли можуть бути передбачені виходи, що збільшують її функціонал: для передньої або / і задньої камери, парктроніка, чейнджера, мікрофона та інших пристроїв.

iPod / iPhone – роз'єм для підключення відповідних пристроїв. Завдяки цьому інтерфейсу можна прослуховувати музику з iPod / iPhone та управляти магнітолою на відстані.

Bluetooth – забезпечує бездротову передачу музики від телефону до магнітоли для її відтворення автомобільною акустикою. Крім того, подібна функція використовується для гучного зв'язку в авто.

Додатково

Сигнал / шум – чим вище цей параметр, тим чистіше звук. Оптимальна величина – від 90 дБ.

Число каналів звуку – чим більше каналів, тим більше елементів акустичної системи можна під'єднати до магнітоли, що дозволить збалансувати звук в салоні:

  • 2 – для двох динаміків (мінімальне число);
  • 4 – для чотирьох динаміків (такий варіант зустрічається найчастіше);
  • 5 – для чотирьох динаміків і сабвуфера.

Вихідна потужність – чим більше цей параметр, тим якісніше звук при меншій гучності. Потужність позначається так: 50 ВтХ4, де цифра – кількість каналів.

Цей параметр представлений двома величинами.

Номінальна – параметр потужності при тривалому режимі роботи. Це основний показник потужності. Номінальна потужність акустичної системи, як мінімум, повинна дорівнювати номінальній потужності підсилювача. В іншому випадку на високій гучності динаміки вийдуть з ладу.

Максимальна – параметр потужності при короткочасному режимі роботи (з перевантаженнями). Така потужність вище номінальної.

Важливо: як маркетинговий хід виробники часто вказують на пакуванні виробу лише максимальну потужність. Щоб не помилитися з вибором магнітоли, уточніть цю інформацію в технічному паспорті.

Розрядність ЦАП (цифро-аналогового перетворювача) – переводить цифрову інформацію в аналоговий сигнал, який і подається на динаміки.

Зустрічаються два види ЦАП:

  • однобітні – оптимальний варіант для дешевої акустичної системи;
  • мультибітні – вигідно відрізняються від попереднього варіанту чистотою і динамікою звучання. Подібні ЦАПи можуть бути 16, 20, 24 бітними. Пристрої з вищою розрядністю точніше передають звук, що важливо для дорогої акустики автомобіля.

Безпека (захист від крадіжки) – крім знімної панелі, широко застосовується блокування пристрою після відключення живлення, коди захисту, а в більш «просунутих» магнітолах монітор повертається лицьовою стороною всередину корпусу (поворотний дисплей).

Оснащення

Чейнджер – багатодисковий пристрій (на 6, 10, 12 штук), перемикає відповідні носії без вивантаження і завантаження. Це пристосування дозволяє комфортно працювати з декількома дисками.

Важливо: при підключенні чейнджера, переконайтеся в його сумісності з магнітолою.

ТВ-тюнер – приймає телевізійний сигнал, перетворюючи тим самим магнітолу в телевізор. Зустрічаються цифрові та аналогові ТВ-тюнери.

Важливо: при підключенні ТВ-тюнера врахуйте, що мовлення буває цифровим або аналоговим. Переконайтеся, що магнітола підтримує необхідний стандарт мовлення. Для якісного приймання телемовлення стане в пригоді зовнішня антена.

GPS-приймач – дає можливість водієві використовувати магнітолу як GPS-навігатор: визначати власне місце розташування, обирати маршрут, обчислювати відстань. Подібна функція передбачається в дорогих моделях з великим кольоровим монітором.

Підтримка тегів ID3 – показує на моніторі відомості про MP3-файл: жанр, текст пісні, назва музичного альбому, рік випуску, автор, виконавець.

Вбудована пам'ять – дає можливість зберігати та програвати на магнітоли музичні файли та відеоролики, не використовуючи зовнішні носії. Чим більше обсяг такої пам'яті, тим більше контенту поміститься на пристрій. Водночас зі збільшенням пам'яті зростає і ціна магнітоли.

Підсвічування – змінює зовнішній вигляд передньої панелі магнітоли за бажанням користувача або відповідно до кольору торпеди.

DAB-радіо – може приймати сигнали цифрового радіомовлення, що має в порівнянні з аналоговим ряд переваг: висока якість звуку, передача відео і тексту, стійкість до перешкод.

Важливо: обираючи магнітолу з такою функцією, з'ясуйте, чи є у Вашій місцевості цифрове мовлення.

3G модем – поєднує магнітолу з Інтернетом, що дає безліч можливостей: програвання музики та відео з Інтернету, оновлення GPS-карт, Інтернет-навігація.

Управління голосом – дає водієві можливість працювати з магнітолою, не відволікаючись від руху.

Гучний зв'язок (через Bluetooth) – дозволяє користуватися магнітолою та акустичною системою автомобіля для розмов мобільним телефоном: приймає голос водія або пасажира на мікрофон і виводить голос співрозмовника на динаміки. В результаті водієві не потрібно тримати телефон в руці – це зручно і не відволікає від дороги.

Dual Zone – передає різну звукову інформацію на передні та задні динаміки. Таким чином, пасажири на задньому сидінні можуть слухати музику, а водій – отримувати відомості про погоду. Така функція актуальна, перш за все, для авто з просторими салонами та машин представницького рівня.

Інфрачервоний пульт дистанційного керування – призначений для керування магнітолою на відстані. У деяких автомобілях для зручності водія ДК встановлюється на кермо. Інший варіант, який полегшує роботу водія з магнітолою – кермо з кнопками (джойстик на кермі).

Важливо: купуючи магнітолу в машину, оснащену кермом з кнопками, переконайтеся в тому, що пристрій підтримує таке управління.

Деякі магнітоли оснащуються процесором, оперативною пам'яттю (RAM), програмним забезпеченням (Android) і таким чином перетворюються в мінікомп'ютер. Це дорогі моделі преміум-класу.

Поради

  • Купуйте магнітолу в спеціалізованих магазинах, віддавайте перевагу брендам, перевіреним часом. Звертайте увагу на наявність гарантії. Водночас ціна на виріб більшою мірою визначається брендом, а не якістю звуку. Тому прослухайте кілька магнітол різних торгових марок.
  • Вирішальним фактором на користь вибору пристрою має бути якість звучання і зручність в експлуатації. Дизайн, багатофункціональність і інші параметри розглядайте в другу чергу. Якщо виникли сумніви, проконсультуйтеся у продавця.
  • Пам'ятайте, що якість звучання залежить від акустичної системи автомобіля (магнітола, динаміки, підсилювач, сабвуфер, шумоізоляція). Навіть найкраща магнітола безсила, якщо допущені помилки при виборі або установці інших компонентів акустичної системи.
  • Перед придбанням бажано перевірити роботу магнітоли й переконатися в її сумісності зі смартфонами та накопичувачами.
  • Ознаки якісної магнітоли: легкість натискання кнопок і зняття передньої панелі, плавність роботи монітора без помилкового спрацьовування (сенсорні).
  • Не варто орієнтуватися на вибір знайомих і друзів, оскільки магнітоли швидко застарівають. Краще обирати найновіші моделі, особливо, якщо мова йде про магнітоли з дисплеєм.
  • Дешева магнітола – не найкращий варіант, оскільки такий пристрій навряд чи прослужить довго.
  • Довірте монтаж магнітоли професіоналам.
Відгуки про статтю