Як вибрати бортовий комп'ютер

Бортовий комп'ютер (БК, карп'ютер, онбордер) – багатофункціональна ЕОМ, яка встановлюється на автомобіль. БК отримує, аналізує і виводить на монітор інформацію про роботу і стан транспортного засобу. Карп'ютер в залежності від моделі та призначення дублює ряд пристроїв авто, що дозволяє його використовувати не тільки для точної діагностики систем і вузлів, а й для розваги.

БК – «мозок» автомобіля, що значно спрощує його експлуатацію та обслуговування.

Важливо: бортовий комп'ютер вигідно відрізняється від штатних систем машини своєю точністю і можливістю вносити зміни в його роботу. Зі встановленням коліс більшого діаметра збільшується і швидкість автомобіля при тих самих обертах мотора. Але штатний спідометр цього «не помітить». Після відповідних коректив БК покаже справжню швидкість.

Призначення

Універсальний – виконує функції комп'ютера, парктроніка, GPS-навігатора, програвача музики та відео, телевізора. Деякі онбордери керують форсунками та запалюванням двигуна, звуковими сигналами, двостороннім радіозв'язком. Універсальні БК слабо пов'язані з електричною схемою машини і їх вихід з ладу не позначається на основній функціональності транспортного засобу.

Вузькоспеціалізований – призначений для вирішення конкретних завдань і підрозділяється на три види:

Маршрутний – розраховує і виводить на екран параметри руху автомобіля (в тому числі поточну швидкість, витрату палива, тривалість поїздки). Під бортовим комп'ютером найчастіше розуміють саме маршрутний БК.

Сервісний – діагностує стан автомобіля і повідомляє про несправності, що виникли в дорозі (наприклад, діагностика двигуна, контроль рівня масла). У «чистому» вигляді сервісний карп'ютер зустрічається рідко.

Керуючий – поєднує в собі ряд функцій маршрутного і сервісного БК. Такий онбордер управляє форсунками, забезпечує круїз-контроль і клімат-контроль, регулює напругу в бортовій мережі, визначає тиск масла, витрату пального, сигналізує про перегрів двигуна та інше.

Важливо: один багатофункціональний БК дешевше і простіше в ремонті, проте вихід його з ладу означає втрату навігації, діагностики систем і вузлів, засобів зв'язку. Кілька вузькоспеціальних онбордерів підвищують надійність експлуатації, але обійдуться дорожче.

Тип

Штатний, модельний (вбудований) – розроблений для конкретної моделі / моделей авто і вмонтований в приладову панель. Відрізняється від універсальних карп'ютер більшою функціональністю, стійкістю до вандалізму, ефектним дизайном. Водночас штатний БК через особливості конструкції не можна встановити на інше авто.

Універсальний, мультисерійний (окремо) – встановлюється на будь-який автомобіль і зазвичай розміщується на місці дзеркала заднього виду або лобовому склі. Подібний пристрій меншою мірою інтегровано в електричну схему авто – звідси обмежений функціонал і збільшення ризику крадіжки. При необхідності такий БК знімається і встановлюється в інший автомобіль.

Крім того, в залежності від виду двигуна автомобіля, онбордер підрозділяється на:

  • інжекторний – модельний ряд і функціонал подібних БК дуже широкий;
  • карбюраторний – асортимент і функціонал таких карп'ютер обмежений.

Протокол

Для правильної роботи БК повинен підтримувати протокол діагностики автомобіля. Завдяки протоколу онбордер обмінюється інформацією з його датчиками та штатною електронікою. Найчастіше використовуються протоколи OBD-2 (On-Board Diagnostics 2), EOBD (European On-Board Diagnostics) і оригінальні протоколи авто, вироблених в країнах СНД і за кордоном.

Автомобілі, що підтримують OBD-2, оснащуються відповідними технологічними роз'ємами для монтажу БК. Якщо авто, не підтримує OBD-2, то для правильного вибору карп'ютер, керуйтеся рекомендаціями виробника авто та враховуйте комплектацію конкретного транспортного засобу.

Штатний онбордер підтримує певний протокол, що не дає можливості його використовувати при зміні авто. Універсальний БК сумісний з безліччю машин. Чим більше протоколів підтримує карп'ютер, тим до більшої кількості моделей авто він підійде.

Тип дисплея

Графічний – найбільш інформативний монітор, який видає цифри, піктограми, графіки та текст. Недолік – висока вартість.

Текстовий – відображає лише цифри та текст, проте обійдеться дешевше попереднього.

Світлодіодний – яскравий екран, на якому добре видно інформацію, але недостатньо інформативний, оскільки видає тільки цифри (зазвичай зустрічаються тризначні дисплеї).

Дисплей БК буває монохромним або кольоровим, що впливає на вартість цього приладу. Іноді зустрічаються моделі з двома екранами, що забезпечують більшу інформативність.

Відображення інформації

У різних моделях одночасно відображаються від 1-2 до 10-12 параметрів. Чим більше даних одночасно виводиться, тим повніше інформація доступна водієві. Водночас зайві дані ускладнюють сприйняття потрібних в даний момент відомостей: зі збільшенням числа параметрів зменшується шрифт, що незручно для читання.

Тому варто визначитися з найбільш актуальними відомостями, які відображаються в першу чергу. Наприклад: температура двигуна, поточна швидкість, обороти двигуна, напруга акумуляторної батареї.

Функціонал

Функціональність бортового комп'ютера впливає на його ціну: більше можливостей – вище вартість.

Бюджетні моделі діагностують авто, визначають температуру двигуна, відображають пройдену відстань, кількість обертів двигуна на хвилину. Більш «просунуті» і дорогі БК підраховують вартість поїздки, витрату палива, повідомляють про терміни ТО (технічного обслуговування), положення дросельної заслінки, вимірюють час розгону до 100 км / год, нагадують про підкачування шин і заміну масла.

Вибір оптимального співвідношення функціональність / ціна залежить від кваліфікації водія. Досвідченому водієві простіше визначитися з набором необхідних функцій. Водію варто звернути увагу на моделі, в яких передбачено якомога більше можливостей. При цьому краще не економити: якісний багатофункціональний БК не може коштувати дешево.

Функціонал онбордерів підрозділяється на кілька груп.

Сервісна функція – діагностика стану мотора і вузлів транспортного засобу. БК відображає на дисплеї код помилки роботи автомобіля, який розшифровується за допомогою спеціальної інструкції. Це основна функція бортового комп'ютера.

Поточні (миттєві) параметри – швидкість, час, температура мотора, обороти двигуна, залишок палива в баку, напруга в бортовій мережі, температура в салоні та зовні авто.

Маршрутні параметри – узагальнені відомості за поїздку, день, місяць: час руху, пройдену відстань, витрата пального, а також середня витрата палива на 100 км, запас ходу.

Контроль параметрів – відстеження змін ключових параметрів, наприклад, температури двигуна, напруги в бортовій мережі, терміни чергового ТО, рекомендована швидкість руху. Ця інформація дозволяє водієві оперативно відреагувати на позаштатну ситуацію.

Важливо: БК не може повноцінно замінити діагностику СТО, оскільки фіксує електронні збої (порушення в роботі моторного відсіку та електроустаткування), але не перевіряє функціонування передньої та задньої підвіски, а також гальмівної системи.

Деякі функції

Голосове сповіщення (голосовий синтезатор) – повідомляє про несправності обладнання відразу при їх появі (код помилки з його розшифровкою) і зміни параметрів авто при перевищенні допустимих значень. Завдяки голосовому оповіщенню водій оперативно отримує важливу інформацію, що дозволяє правильно оцінити ситуацію.

Параметри роботи двигуна – обороти колінчастого валу, витрата палива, кут відкриття дросельної заслінки, положення регулятора холостого ходу та інші дані.

Гаряче меню – дає можливість швидко активувати найважливіші функції.

Сигналізація забутих габаритів – повідомляє про невключені фари при початку руху і про невимкнені габарити після завершення поїздки.

Таксометр – підрахунок вартості поїздки, перевезення вантажу на підставі тарифних планів і параметрів руху.

Економетр – відстежує витрату палива відповідно до заданої відстані на залишок пального в баку. Водій дізнається, чи зможе авто подолати зазначену дистанцію на останньому паливі. Така функція дозволяє обрати найекономніший режим поїздки.

Спорт – виводить на екран час розгону до 100 км / год, обороти мотора, поточну швидкість, час і максимальну швидкість при подоланні заданої дистанції (мірної ділянки).

Парктронік – відображає відомості, отримані від паркувальної системи.

Ожеледь – попереджає про різку зміну температури та можливу появу ожеледиці.

Панорама – одночасне виведення на монітор декількох параметрів.

Планування поїздки – обчислення на підставі заданої відстані часу, рекомендованої швидкості, кількості палива та інших важливих параметрів для майбутньої поїздки.

Зворотний відлік – одночасне виведення на монітор двох графіків поточних (миттєвих) параметрів. При цьому можна рухатися за графіками (вісь часу) в «зворотному напрямку», знаходити числові значення цих показників і зіставляти їх між собою.

Контроль якості палива – відображення в процентному відношенні поліпшення або погіршення якості пального щодо заданого зразка.

Журнал поїздок і заправок – зберігає середні показники за певну кількість поїздок і заправок. Подібна статистика містить відомості про дату, час початку руху, час шляху, пробіг, витрату пального за поїздку і його ціну, середню витрату палива на 100 км, середню і максимальну швидкість.

Інші функції

Годинники, календар – відображення поточного часу, дати.

Підключення датчиків паркування – дозволяє використовувати БК, як парктронік.

USB-вихід – призначений для підключення БК і ПК. Це дає можливість оновлювати програмне забезпечення карп'ютера, змінювати та зберігати налаштування, переносити статистику поїздок з онбордера на ПК.

Додатково

Діапазон робочих температур – температурний режим, при якому БК здатний коректно працювати. Чим ширше цей параметр, тим краще. Більшість онбордерів розраховані на температуру від – 20 °C до + 45 °C. Не варто купувати пристрій, у якого нижня межа діапазону вище – 20 °C.

Діапазон робочої напруги – напруга бортової мережі, на яку розрахований БК. Чим ширше цей показник, тим краще. Як правило, діапазон робочої напруги карп'ютера знаходиться в межах 9-16 В для авто з бортовою мережею на 12 В.

Розрядність процесора – визначає швидкість і точність роботи БК. Зустрічаються онбордери з 16 і 32 розрядними процесорами. Другий варіант кращий.

Споживання струму в черговому режимі – енерговитрати бортового комп'ютера з вимкненим живленням. Чим менше споживання струму, тим менше розряд акумулятора під час тривалої стоянки.

Робота з кодами несправності

Більшість БК зчитує коди помилок, розшифровує і дозволяє видалити коди виявлених несправностей. Не рекомендується обирати пристрої, що лише зчитують інформацію, оскільки в цьому випадку водієві потрібен час, щоб самостійно розшифрувати код за допомогою інструкції, що незручно в дорозі.

Поради

  • При виборі БК орієнтуйтеся на моделі відомих виробників, що забезпечують якість продукції та цінують свою репутацію. Також зверніть увагу на умови гарантії.
  • Встановлювати онбордер можна самостійно або звернутися за допомогою на СТО. Складність монтажу карп'ютера визначається навичками водія і конструкцією самого пристрою. Краще довірити установку обладнання фахівцям.
Відгуки про статтю

Всем привет! Самое главное, чтоб параметры бортовика соответствовали возможностям Вашего авто. Я уже не одну собаку на этом съел, уже много случаев повидал, когда автолюбители оставались крайне недовольны своим выбором.