Як вибрати акумулятор для авто

Автомобільний акумулятор (АКБ) – пристрій, який використовується як додаткове джерело електроенергії в бортовій мережі автомобіля, при відключеному двигуні, а також для його запуску. У холодну пору року до якості акумулятора пред'являються підвищені вимоги.

Основні складові АКБ: корпус і осередки (банки), куди встановлено пакети свинцевих пластин (електроди). На ці пластини наноситься активна маса – головний реагент в роботі АКБ. Електроди поділяються сепараторами, щоб не допустити їх замикання між собою.

Призначення

Легкові авто – ці батареї зустрічаються найчастіше.

Електрокар - дані акумулятори характеризуються високою ємністю, так як від цього параметра залежить запас ходу електрокара.

Вантажівки, автобуси - дані АКБ також відрізняються великою ємністю. Підходять для комбайнів, тракторів.

Мототехніка – такі батареї компактні та стійкі до ударів, вібрацій та перекидання.

Водний транспорт (моторні човни, катери) – ці акумулятори не бояться впливу вологи та сильних вібрацій. Подібні моделі зберігають свою працездатність і за нахилів.

Обслуговування

Під обслуговуванням розуміється періодична долівка дистильованої води для контролю рівня електроліту.

Обслуговувані – дешеві та ремонтопридатні: передбачають заміну окремих банок у міру їх виходу з ладу. Цей акумулятор дозволяє розряджати-заряджати кожну банку, щоб відновити її властивості. Водночас подібна модель швидко розряджається, вимагає частого обслуговування. Такі акумулятори вже застаріли та зустрічаються рідко.

Мало обслуговувані – поєднують помірну ціну і гарні експлуатаційні характеристики. Подібна модель обслуговується раз на півроку-рік. Мало обслуговувані акумулятори лише частково ремонтопридатні та не передбачають можливості розряджати-заряджати окрему банку. Ці моделі використовуються найчастіше.

Необслуговувані – не потребують обслуговування (працюють 5-7 років), але це значення має оборотний бік: високу вартість, чутливість до глибокого розряду, в результаті чого зменшується ємність. До того ж, подібні моделі погано переносять вплив низьких температур і тривалі простої.

Ємність

Цей параметр означає кількість енергії, що віддається пристроєм при його розряді протягом певного часу. Номінальна ємність вимірюється в ампер-годинах (Аг).

Акумулятор ємністю 60 Аг віддає струм 1А протягом 60 годин або 2А протягом 30 годин. Чим більше ємність, тим більше у водія спроб запуску мотора і тим довше пропрацює електрообладнання автомобіля при вимкненому двигуні. Водночас зі збільшенням ємності акумулятора зростає і вага. Тому знайдіть оптимальний баланс в конкретному випадку.

Вимоги до ємності акумулятора залежать від типу транспорту:

  • до 20 Аг – мотоцикли;
  • 40-100 Аг – легкові автомобілі;
  • від 100 Аг – автобуси та інша важка техніка.

Важливо: при виборі оптимальної ємності АКБ керуйтеся технічними характеристиками транспортного засобу.

На ємність акумулятора впливає тип і робочий об'єм двигуна. Наприклад, для авто з бензиновим карбюратором мотора об'ємом 1.2-1.8 дм³ ємність АКБ становить 55 Аг; для такого ж двигуна з об'ємом 1.8-2.5 дм³ – 62-66 Аг, для мотора на 2.5-4.5 дм³ – 75 Аг.

У бензинових інжекторних і дизельних двигунів при аналогічному робочому обсязі параметри ємності АКБ відрізняються. Більш детальну інформацію можна отримати зі спеціальних таблиць.

Не можна обирати акумулятор меншої ємності, ніж рекомендовано виробником для конкретного авто. При певних режимах роботи двигуна (холостий хід) і невеликих денних пробігах авто, АКБ нарівні з генератором живить електрообладнання.

У цих випадках акумулятор малої місткості швидко розряджається (глибина розряду – 40-50%). Це критично для його працездатності та призведе до скорочення ресурсу.

Слід розрізняти номінальну і резервну ємність акумулятора.

Номінальна – ємність, рівна 20 годинному розряду (вказується в паспорті та на етикетці акумулятора). Для акумулятора на 60 Аг сила струму розряду становить 3А.

Резервна – величина, що означає час живлення електрообладнання автомобіля струмом 25А при вимкненому генераторі. Таким чином, резервна ємність акумулятора на 60 Аг дорівнює 95-100 хвилин.

Пусковий струм

Пусковий струм або струм холодної прокрутки – сила струму, що подається на стартер для запуску двигуна авто. Цей параметр вимірюється відповідно до кількох стандартів (EN, DIN, SAE): струм, який видає АКБ при температурі -18°C протягом деякого часу без падіння напруги нижче встановленої величини.

Стандарти пускового струму:

  • європейський (EN) – розрядка до 7.5 В протягом 10 секунд;
  • німецький (DIN) – розрядка до 9 В протягом 30 секунд;
  • американський (SAE) – розрядка до 7.2 В протягом 30 секунд.

Чим масивніше транспортний засіб, тим більший пусковий струм повинен давати акумулятор. АКБ з вищим пусковим струмом краще запустить мотор взимку, але при цьому зросте навантаження на щітково-колекторний блок стартера, що знижує термін його експлуатації.

Важливо: оптимальний параметр пускового струму зазвичай вказується в технічних характеристиках автомобіля. При заміні акумулятора (якщо ця величина невідома), придбайте новий пристрій з пусковим струмом, не меншим, ніж у старого. Якщо струм холодної прокрутки нижче рекомендованого, то в зимовий час мотор може і не запуститися.

Тип клем

Тип клем впливає на сумісність акумулятора із конкретною моделлю автомобіля.

Конічні стандартні (Euro) – власні затискачі відсутні, а як кріплення виступають спеціальні хомути. Товщина плюсового контакту дорівнює 19.5 мм, мінусового – 17.9 мм. Клеми «втоплені» у спеціальні ніші, що знижує ризик короткого замикання при попаданні на верхню панель різних предметів. Така конструкція клем властива авто європейських виробників.

Конічні тонкі (JAP) – мають аналогічну конструкцію, але товщина плюсового контакту становить 12.7 мм, мінусового – 11.1 мм. Клеми височіють над верхньою панеллю (кришкою) акумулятора. Ця конструкція клем характерна для машин азіатських виробників.

Гвинтові (USA) – замість хомутів використовуються затискачі з внутрішнім різьбленням. Подібні клеми зустрічаються в автомобілях американського виробництва.

Важливо : за допомогою спеціальних перехідників можна домогтися сумісності азіатського акумулятора з європейським автомобілем. А ось у протилежному випадку – монтаж європейського акумулятора на азіатську машину – як правило, без заміни кріплень не обійтися.

Під болт – замість хомутів чи затискачів застосовуються болти. Даний варіант характерний для мотоциклетного та водного транспорту.

Розміщення клем

Стандартне – клеми знаходяться на верхній кришці батареї біля довгої сторони. Ці акумулятори розраховані на автомобілі.

Бокове - клеми розташовані на верхній кришці батареї, біля короткої сторони. Дані АКБ призначені для автобусів та вантажних авто.

Діагональне – клеми знаходяться на протилежних кутах верхньої кришки батареї. Такі акумулятори не набули широкого поширення (використовуються в тракторах, окремих вантажівках).

Центральне – клеми знаходяться на середині верхньої кришки батареї. Ці моделі трапляються рідко.

З торця – клеми розміщуються на передній стінці батареї. Таке рішення притаманно американських акумуляторів.

Полярність

Полярністю називається розташування клем на акумуляторі (визначається за «плюсовою» клеми).

«+» ліворуч – ці акумулятори підходять для авто виробництва країн СНД, окремих американських та китайських машин.

"+" праворуч - дані АКБ розраховані на автомобілі, зроблені в Європі.

"+" ліворуч / "+" справа - ці батареї призначені для деяких азіатських автомобілів.

Універсальна – дані АКБ застосовуються в човнах, тягачах та іншій подібній техніці.

Важливо : щоб правильно визначити полярність акумулятора, розверніть акумулятор лицьовою стороною (етикеткою) до себе. Після цього знайдіть бік, де знаходиться клема зі знаком «+».

У народі широко використовуються такі назви полярності: пряма (+ ліворуч), зворотна (+ праворуч).

Для вантажних авто розташування «+» ліворуч вважається європейським стандартом, а праворуч – для СНД.

Пряма полярність (+ ліворуч) і зворотна полярність (+ праворуч)

Розміщення

Найчастіше клеми розміщуються на верхній панелі (стандартний варіант). Також зустрічаються бічне (для автобусів і вантажних машин) і діагональне (для важкої техніки) розташування. Дуже рідко використовуються акумулятори з центральним розміщенням клем.

Напруга

Величина напруги струму, який подається АКБ на споживачів.

  • 6 В – для дуже легкої мототехніки;
  • 12 В – стандартна величина для більшості авто (легкові та вантажні машини, мотоцикли, важка техніка);
  • 24 В – для вантажівок та іншої техніки на дизельних моторах.

Виконання корпусу

Азіатський – висока та вузька акумуляторна батарея з клемами, що виступають над верхньою кришкою корпусу. Дані АКБ використовуються в корейських та японських автомобілях.

Європейський - нижчий і ширший, ніж азіатський, при цьому клеми не виступають над корпусом, а розташовуються в поглибленнях. Ці батареї використовуються в європейських автомобілях.

Європейський (низький) – нижче стандартного європейського акумулятора. Такі моделі набувають, якщо звичайний «європеєць» не вміщується в нішу автомобіля.

Американський – на відміну від попередніх варіантів клеми, знаходяться на передній стінці корпусу. Ці АКБ застосовуються в авто, виготовлених у США.

Технологія

AGM має мікропористий пластиковий сепаратор, просочений електролітом. Акумулятор характеризується малим саморозрядом, стійкістю до вібрацій, переворотів, низьких температур та коротких замикань. Надає високий пусковий струм, підтримує систему start-stop і не обслуговується. Недоліки: дорожнеча, велика вага, потрібен спеціальний зарядний пристрій.

Сфера застосування акумуляторів AGM – дорогі автомобілі з великою кількістю електроприладів, човни, такси, будинки на колесах.

EFB – містить рідкий електроліт та оснащений сепаратором, виготовленим із поліестеру. За характеристиками наближається до акумулятора AGM, але коштує дешевше.

SFB – працює на рідкому електроліті, забезпечений сепаратором із поліетилену. Обійдеться дешевше за батарею EFB, але при цьому витримує вібрації, високі та низькі температури. Має підвищену енергоємність, не вимагає обслуговування. Сфера застосування батарей SFB – легкові машини та вантажівки приватного та комерційного типу.

Сфера застосування батарей SFB – легкові машини та вантажівки приватного та комерційного типу.

GEL (гелевий) містить електроліт не рідкий, а гелеподібний. Цей акумулятор повільно саморозряджається, добре переносить глибокий розряд, довго служить, не боїться вібрацій та переворотів. Гелева батарея дає високий пусковий струм. Належить до необслуговуваних АКБ. Недоліки: дорожнеча, чутливість до низьких температур необхідно використовувати спеціальний зарядний пристрій.

Сфера застосування гелевих акумуляторів – мотоцикли, моторні човни, дорогі автомобілі з ненажерливою електронікою.

Кальцієвий (Ca/Ca) – електроди виготовлені зі свинцю із додаванням кальцію. Відрізняється високою енергоємністю, стійкістю до вібрацій та корозії, а саморозряд і витрата води зведені до мінімуму (необслуговуваний). Коштує дорожче малосурм'янистого, але дешевше гібридного, гелевого та AGM. Мінус – чутливість до глибокого розряду, переворотів та перепадів напруги.

Сфера застосування кальцієвих батарей – більшість сучасних автомобілів, за винятком моделей преміального рівня.

Важливо: якщо допустити глибокий розряд такого акумулятора, то його зарядити буде складно (після 3-4 подібних розрядів батарея виходить з ладу).

Малосірм'янистий (Sb/Sb) – електроди виконані зі свинцю зі зниженим вмістом сурми (2.5-3%). Акумулятор дешево коштує, не боїться перезарядів, глибоких розрядів та стрибків напруги у мережі. Недоліки: низький пусковий струм, високий саморозряд і витрата води (малообслуговуваний).

Сфера застосування малосурм'янистих АКБ – старі автомобілі з невибагливими електроприладами.

Срібно-кальцієвий (Ca/Ag) – електроди виготовлені із свинцево-кальцієвого сплаву з додаванням срібла. Має підвищену стійкість до глибоких розрядів та корозії, при цьому зберігаються всі переваги кальцієвої АКБ (необслуговується). Але такий акумулятор обійдеться дорожче за кальцієвий.

Гібридний (Sb/Ca, Hybrid) – поєднання двох попередніх типів: позитивні електроди – малосурм'янисті (1.5-1.8% – сурма, 1.4-1.6% кадмію), негативні – свинцево-кальцієві. Стійкий до глибоких розрядів і вібрацій, характеризується незначною витратою води (але є малообслуговуваним). Нестача – досить висока ціна.

Сфера застосування гібридних батарей – більшість автомобілів середньоцінового сегмента, окремі моделі преміум-класу.

Герметизований свинцево-кислотний (SLA, VRLA) – не містить рідкого електроліту. Ця батарея не потребує обслуговування, стійка до глибоких розрядів, але обходиться недешево.

Літій-іонний (Li-Ion) – відрізняється високою щільністю енергії, малим саморозрядом, тривалим терміном служби. Мінуси: висока ціна, чутливість до перезаряду, низька і висока температура (зокрема, на морозі зменшується ємність батареї).

Сфера застосування літій-іонних акумуляторів – електрокари, мототехніка.

Exide Carbon Boost – забезпечує високий пусковий струм, швидко заряджається, довго слугує. Але така батарея дорого коштує.

Сфера застосування батарей Exide Carbon Boost – легкові автомобілі з великою кількістю електроприладів або моделі, оснащені сучасним електрообладнанням.

Габарити

Довжина, ширина і висота АКБ залежать від місця розташування пристрою. Щоб не помилитися, повідомте продавця-консультанта технічні параметри автомобіля. Це допоможе знайти потрібний акумулятор за каталогом. Ще краще – взяти стару модель з собою, але в ряді випадків це незручно через велику вагу АКБ.

Дата випуску

Середній термін використання АКБ не перевищує 5 років. Це означає: чим менше пройшло часу з моменту виготовлення, тим довше він пропрацює. Пам'ятайте, що термін експлуатації акумулятора відраховується з моменту заливки в нього електроліту, а не з початку його використання за призначенням.

Маркування

Характеристики АКБ вказуються в маркуванні:

  • перша цифра – кількість осередків (3 або 6), що визначає напругу АКБ – 6 і 12 В відповідно;
  • СТ – «стартерна»;
  • друга цифра – ємність (Аг);
  • А – загальна кришка;
  • З – залита батарея (сухозаряджений АКБ не позначається буквою);
  • Т, Е – матеріал корпусу (термопластик, ебоніт);
  • П, М – матеріал сепаратора (поліетилен, полівінілхлорид).

Наприклад, маркування 6 СТ-90 Аз означає, що АКБ складається з 6 осередків і має номінальну напругу 12 В, є стартерним, його номінальна ємність – 90 Аг при 20 годинному розряді. АКБ виконаний в моноблоці із загальною кришкою, базове постачання – залитий.

Додатково

Індикатор заряду показує рівень заряду на даний момент. Така опція дозволяє судити про стан акумулятора, не вдаючись до спеціальної діагностики. У деяких АКБ індикатор повідомляє необхідність долити води в електроліт.

Підтримка start-stop – цей режим вимикає двигун на коротких зупинках і швидко його запускає. Тим самим заощаджується пальне та скорочуються токсичні викиди в атмосферу. З іншого боку, це завдає серйозної шкоди акумулятору. Підтримка start-stop дозволяє АКБ нормально переносити роботу в такому режимі.

Пламегасник – запобігає вибуху АКБ через запалення газів усередині батареї. Робить експлуатацію акумулятора безпечним.

Ручка для перенесення – полегшує транспортування акумулятора.

Сугозаряджений – завдяки відсутності електроліту зберігається довго (3-5 років) без зміни властивостей. Щоб привести такий акумулятор у робочий стан, необхідно витратити кошти (придбати електроліт) та час (заряджання АКБ).

Залитий – містить електроліт, не потребує жодних витрат на приведення в робочий стан та одразу готовий до експлуатації. Краще купувати саме такий акумулятор.

Варто звернути увагу на кліматичні та дорожні умови, в яких використовується акумулятор.

При низьких температурах робота АКБ погіршується через підвищення в'язкості електроліту: скорочується час подачі струму для запуску двигуна, батарея повільніше заряджається, а стартеру потрібно більше часу, щоб завести двигун, ніж при високій температурі. Тому для роботи в таких умовах, варто придбати АКБ ємністю на 5-10 Аг вище рекомендованої виробником.

При русі по бездоріжжю і нерівних дорогах, АКБ відчуває сильні вібрації й струс. Це може призвести до зменшення ємності акумулятора і короткого замикання. Якщо автомобіль використовується в подібних умовах, зверніть увагу на АКБ, вироблений за спеціальною технологією додаткової фіксації пластин (HEAVY DUTY). В результаті ризик короткого замикання знизиться.

Кріплення

Верхнє – дозволяє встановити АКБ з будь-яким типом нижнього кріплення, якщо збігаються її висота, ширина та довжина.

Нижнє (днищове) – передбачає встановлення батареї тільки з таким же типом кріплення.

Тип

Стартерний запускає двигун автомобіля шляхом подачі енергії на стартер. Забезпечує високий пусковий струм, але боїться глибоких розрядів. Стартерні акумулятори встановлюють на автомобілі.

Тяговий – на відміну від попередньої батареї, видає нижчий пусковий струм і не чутливий до глибоких розрядів. Здатний живити споживачів протягом багато часу. Тягові АКБ призначені для електромобілів, моторних човнів, тягачів.

Стартово-тяговий – поєднує характеристики попередніх типів. Дані моделі живлять човнові мотори, навігаційне обладнання катерів та яхт, сільськогосподарську техніку.

Габарити

Висота, ширина та довжина АКБ залежать від місця розташування пристрою. Щоб не помилитися, повідомте продавця-консультанта технічні параметри автомобіля. Це допоможе знайти відповідний акумулятор за каталогом. Ще краще - взяти стару модель із собою, але в ряді випадків це незручно через велику вагу АКБ.

Орієнтовні габарити акумуляторів для автомобілів:

  • азіатські - 225-240 мм (висота), 120-170 мм (ширина), 185-330 мм (довжина);
  • європейські - 190 мм (висота), 175 мм (ширина), 207-390 мм (довжина);
  • європейські (низькі) - 175 мм (висота), 175 мм (ширина), 207-315 мм (довжина);
  • американські - 220 мм (висота), 175 мм (ширина), 261-271 мм (довжина).

Вага

Цей параметр безпосередньо пов'язаний із ємністю АКБ. Чим більша ємність, тим потужніший акумулятор. Кожні 5 Ач збільшують вагу батареї приблизно на 10%. АКБ для легкових машин у середньому важать 10-16 кг, для вантажівок – до 50 кг. Вага однакових моделей може відрізнятися, але незначно

Поради щодо вибору

  • Не варто купувати АКБ на автомобільних ринках і магазинчиках, кращий варіант – придбати пристрій в спеціалізованому магазині. Віддавайте перевагу відомим брендам, що гарантує якість своєї продукції. Не економте на АКБ, адже він купується на кілька років.
  • Огляньте акумулятор: на корпусі не повинно бути шорсткостей, пошкоджень (в тому числі вм'ятин, тріщин, сколів) і забруднень. Добре, якщо АКБ буде в заводському пакуванні.
  • На корпусі обов'язково вказується країна-виробник, завод-виробник та дата виготовлення АКБ, а до самого пристрою додається технічний паспорт.
  • Термін гарантії на акумулятор: мінімум – 6 місяців, відомі бренди дають гарантію на 1-3 роки.
  • Промовиста деталь – захисні ковпачки, які в підроблених пристроях не зустрічаються.
  • Якщо купуєте залитий акумулятор, зверніть увагу на рівень електроліту: в якісних АКБ він закриває верхній край пластин.
  • Бажано заміряти напругу АКБ мультиметром: вона повинна складати 12.6 В. Якщо цей параметр нижче, акумулятор старий або зіпсований.

Поради з експлуатації

  • Категорично заборонено перевертати навіть сухозаряджений акумулятор.
  • Слідкуйте за рівнем заряду АКБ. Чим нижче заряд, тим швидше зменшується ресурс батареї. Заряджайте акумулятор хоча б один раз в пів року. Не використовуйте розряджений АКБ в осінньо-зимовий період, оскільки в цей час навантаження на нього різко збільшується.
  • Регулярно очищайте клеми від сольового нальоту, щоб не допустити саморозрядження АКБ.
Відгуки про статтю

Главное китайский не брать