Як обрати крокомір

Крокомір (педометр) – пристрій для підрахунку кроків під час бігу або ходьби. Дозволяє дізнатися відстань, пройдену за день. Більшість пристроїв фіксують кроки, грунтуючись на негативному прискоренні людини в момент контакту ступні з поверхнею землі. Крокомір допомагає вести більш здоровий спосіб життя (вважається, що людина повинна робити 10 000 кроків на день).

Крокомір-пульсометр – прилад, в якому передбачена функція вимірювання пульсу. Універсальне, але дороге рішення. За точністю вимірювань зазвичай поступається спеціалізованим пристроям.

Важливо: перед вибором крокоміра, ознайомтеся з відгуками на дану модель. Оцініть переваги та недоліки пристрою. Не варто переплачувати за зайвий функціонал, який ніколи не буде використаний. А ось на бренді краще не економити, оскільки якість продукції невідомих торгових марок досить низька.

Тип

Механічний – оснащується вантажем на пружинці, який хитається подібно до маятника. При кожному зробленому кроці вантаж пересуває шестерню, яка у свою чергу зміщує циферблатну стрілку на одну поділку. Подібні крокоміри зустрічаються все рідше, оскільки не можуть похвалитися високою точністю вимірювань.

Електронно-механічний – забезпечується датчиком струшування і лічильником імпульсів. Один прилад реагує на вібрацію тіла при русі та перетворює її в електричний імпульс, а другий – підраховує ці дані та виводить на дисплей результати. Такий крокомір обійдеться порівняно недорого при високій точності та простоті використання.

Електронно-механічний крокомір спотворює показання при носінні в руці або кишені.

Електронний – має електромеханічний датчик, який перетворює вібрацію тіла в електричний імпульс. Але на відміну від попереднього варіанту вимірювання виконуються на основі складних математичних алгоритмів. Це забезпечує максимальну точність даних, що відображаються на екрані (не фіксуються сторонні рухи, наприклад, нахили).

Електронний крокомір не змінює результати вимірювань при носінні в руці або кишені.

Технологія підрахунку

2D - враховує рухи людини у двох площинах – горизонтальній і вертикальної. Щоб домогтися точності вимірювань слід надійно закріпити крокомір. Хороший вибір для повсякденного використання і прогулянок, а ось тренуватися краще з більш просунутим приладом.

Важливо: крокоміри з технологією 2D фіксують кроки при поїздці в транспорті. Тому такий пристрій слід відключати на час поїздки.

3D - враховує рухи людини в трьох площинах, внаслідок чого забезпечується більша точність показань. Крокомір розпізнає стрибки, ходьбу, біг і відрізняє від них вібрації тіла, не пов'язані з кроками. Такий прилад не спотворює дані, що дозволяє його носити в кишені або сумці. Універсальне рішення, придатне для прогулянки та тренування.

Кріплення

На руку (браслет) – кріпиться на зап'ясті, як і наручний годинник. Один з найбільш зручних варіантів, що враховує всі рухи користувача. Точність вимірювань зменшується через безліч вібрацій, які передає рука приладу. Тому для точної роботи пристрою потрібне калібрування акселерометра або використання GPS-модуля, що збільшує ціну пристрою.

Обираючи крокомір, зверніть увагу на матеріал ремінця, оскільки від нього залежить комфортне носіння гаджета. Краще зупинитися на гіпоалергенній шкірі та силіконі. Останній варіант довго служить, прекрасно розтягується і відрізняється високою міцністю.

На шию (стрічка, шнурок) – вигідно відрізняється від попереднього варіанту тим, що дозволяє звільнити руки. Такий спосіб кріплення набув широкого поширення.

На пояс (кліпса) – для деяких таке рішення краще, але в окремих випадках крокомір з таким кріпленням видає неточні дані (у повних людей).

На плече – нагадує кріплення на руку з тією різницею, що подібне рішення не враховує сторонніх коливань, що підвищує точність даних.

Носіння в кишені або сумці (кишеньковий) – дозволяє заховати прилад від стороннього погляду. Цей крокомір фіксує всі переміщення тіла в просторі, в тому числі присідання.

На взуття – враховує тільки кроки, а не будь-які рухи людини. Таке кріплення представлено двома варіантами.

  • На підошву взуття – фіксується безпосередньо на підошві, що незручно при русі. Такий пристрій швидко ламається, особливо при інтенсивній ходьбі.
  • На шнурки – позбавлений недоліків попереднього способу.

Вимірювання

Кількість кроків – основний показник, який фіксує крокомір. Деякі прилади видають загальні та середні параметри за певний час, запам'ятовують цільове значення.

  • Кількість аеробних кроків – зроблених зі швидкістю не менше 60 кроків за хвилину. Це оптимальна швидкість для збереження гарної фізичної форми.

Пройдену відстань – дистанція, яку подолав користувач. Прості крокоміри видають відстань, пройдену за один раз, моделі дорожче вміють складати звіти, обробляти цільові значення.

Способи вимірювання пройденої відстані:

  • звичайний крокомір – число кроків множиться на задану величину довжини кроку;
  • модель з GPS – враховує відомості зі супутників, що збільшує точність вимірювань. Водночас такий крокомір коштує дорожче і часто погано працює в місцях, де виникають проблеми з прийомом сигналу (приміщення, щільна забудова).

Час – час загальної активності користувача, але на відміну від секундоміра перерви в тренуваннях не враховуються. Це дозволяє контролювати тривалість та інтенсивність фізичних навантажень під час занять.

Швидкість – поточна швидкість пересування людини. Вимірювання виконується двома методами (число кроків або відомості з GPS-модуля). Деякі крокоміри видають графік, в якому відображають зміну швидкості за певний час.

Кількість витрачених калорій – витрата енергії за тренування. Крокомір визначає цей параметр приблизно, грунтуючись на числі кроків, швидкості пересування та інших даних. Проте, цієї точності досить в більшості випадків.

Кількість спаленого жиру – визначається на основі непрямої інформації, як і попередній показник.

Пульс – вимірює частоту пульсу при русі. Такий параметр важливий для будь-якої спортивної активності: спалюванню жиру або підтримці фізичної форми відповідає певна частота пульсу. Подібна функція може сигналізувати про критичне підвищення або пониження частоти пульсу, порушення серцевого ритму. Зустрічається в крокомірах з функцією пульсометра.

Налаштування

Стать – служить для оцінки отриманих даних, оскільки деякі параметри чоловічого і жіночого організму відрізняються при однаковій вагу, зрості та віку.

Вік – від цього параметра залежить можливість організму витримувати високі фізичні навантаження.

Вага – застосовується для обчислення кількості спаленого жиру і витрати калорій.

Зріст – потрібен для визначення довжини кроку.

Довжина кроку – дозволяє розрахувати пройдену відстань.

Дисплей

Монохромний – відображає інформацію за допомогою одного основного кольору, чого достатньо для повноцінної роботи з крокоміром.

Кольоровий – відображає дані за допомогою декількох основних кольорів. Такий екран наочніше і комфортніше монохромного, але обійдеться дорожче. Крокоміри з кольоровим екраном зустрічаються рідко.

У деяких крокомірах немає дисплея. Ці пристрої кріпляться на плече або взуття.

Живлення

Акумулятор – економить кошти на покупку змінних елементів живлення, відрізняється високою ємністю, що важливо при роботі з «ненажерливими» функціями, наприклад, GPS. Акумуляторна батарея входить в комплект поставки пристрою. Водночас акумулятор не можна швидко замінити, а сама зарядка займає певний час. Подібне рішення зустрічається рідко – в елітних крокомірах.

Батарейка – легко купується і замінюється, видає досить енергії для тривалої роботи крокоміра з монохромним екраном. Такий елемент живлення зустрічається найчастіше. Стандартний типорозмір – CR2032 («таблетка»).

Оснащення

GPS-модуль – визначає пройдену дистанцію і швидкість руху. Деякі пристрої з GPS за своїми можливостями наближаються до повноцінних навігаторів. Ця опція підвищує витрата енергії. Тому крокоміри з GPS оснащуються ємними батареями, що збільшує їх ціну і габарити.

Барометр – вимірює атмосферний тиск. За допомогою цього датчика можна прогнозувати зміни погодних умов.

Висотомір (альтиметр) – визначає висоту знаходження людини над рівнем моря.

Способи вимірювання висоти:

  • модель з GPS – вказує висоту поверхні землі, не враховуючи об'єкти, на яких може бути присутнім чоловік, наприклад, сходи;
  • крокомір з барометром – за різницею тисків визначає фактичну висоту місця, де знаходиться людина. Чутливий до зміни погодних умов, що знижує його точність.

Термометр – вимірює температуру повітря. Стане в пригоді для правильної оцінки погодних умов, що особливо корисно при тривалому знаходженні на природі.

Таймер – відраховує час у зворотному порядку, а по його закінченні видає сигнал. Підійде для тренування, обмеженому за часом.

Календар – показує поточну дату.

Секундомір – заміряє інтервали часу, що корисно при виконанні тренувань.

Підсвічування дисплея – дозволяє працювати з екраном навіть в темряві. З метою економії заряду батареї така підсвічування включається ненадовго. Активація підсвічування виконується натисканням кнопки. Зустрічаються екрани (OLED-матриці), в яких картинка світиться постійно.

Вбудована пам'ять – зберігає дані (налаштування, результати тренувань). Зазвичай пам'ять зберігає інформацію протягом 7 днів. Ця функція допомагає оцінити прогрес за тренувальний тиждень.

Підключення до смартфона / планшета – дає можливість обробляти дані, отримані крокоміром. Перед підключенням переконайтеся, що девайс сумісний з операційною системою смартфона / планшета (Android, iOS).

Дані передаються декількома способами:

  • Wi-Fi – широко поширений стандарт безпровідного зв'язку, але вимагає занадто багато енергії;
  • Bluetooth – зустрічається рідше, проте виграє у Wi-Fi в економічності;
  • ANT+ – використовується в спортивному обладнанні, характеризується дуже низькою витратою енергії.

Підключення до ПК (через USB-кабель) – дає можливість зберегти в ПК дані, працювати з налаштуваннями.

Також крокоміри оснащуються годинником, календарем, компасом, радіо.

Відгуки про статтю